Özel bir uçak satış şirketi olan Aviatrade, müşterilerin multi-milyon dolar değerindeki jetlerinden herhangi birini bitcoin kullanarak satın almalarına izin vermeye başladı.

Business Insider’da yer alan 13 Eylül tarihli habere göre, ABD merkezli Aviatrade, geliştirilmiş 2014 model Gulfstream G650ER uçağını 40 milyon dolara satışa çıkardı. Bu meblağ, yaklaşık 3750 bitcoin’e tekabül ediyor. Aralarında Amazon’un CEO’su Jeff Bezos ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın da bulunduğu bazı milyarderlerin, söz konusu uçağın aynı modeline sahip oldukları bilinenler arasında. Uçak, 7.500 deniz miline, kabaca tarif etmek gerekirse Los Angeles ile Sidney arasındaki mesafeye kadar seyahat edebilme özelliğine sahip.

Aviatrade’in internet sitesinde yer alan ifadeye göre, şirket tüm bizjet [business sınıfı jet] alımları için bitcoin ile ödemeye yeşil ışık yakıyor.

Aviatrade başkanı Philip Rushton yaptığı açıklamada, özel bir uçak satın almak için para kullanmanın bazı ülkelerde sınır ötesi kısıtlamalara tabi olabileceğinin altını çizdi. Görünen o ki, kripto para birimleri şimdilik düzenleyici denetimlere daha az tabi tutuluyor.

Şirket, satmakta olduğu uçaklar için henüz herhangi bir fiyat belirlemiş değil. Aviatrade, aralarında iki adet Bomdardier Global 7500’ün de bulunduğu 13 adet özel sınıf jeti satılığa çıkardı. Haziran 2019 itibariyle bu jetlerin toplam değeri 72.8 milyon ABD dolarının ve 6800 BTC’nin üzerindeydi.

İlgili Haber:  UBS ve Barclays'ın Küresel Para Birimlerini Dijitalleştirme Projesinde Gecikme Yaşandı

Aviatrade’den Öncesi

Aviatrade, ödemelerde kripto para kabul eden ilk şirket değil. Haziran ayında Kaizen Aerospace başkanı Fabrizio Poli, bitcoin eğitmeni Andreas Antonopoulos ile yaptığı röportajda, Kaizen’in charter ve kargo hizmetlerinin yanı sıra özel bir jet satın almak için de bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle ödeme alacağını duyurmuştu.

Antonopoulos, multi-milyon dolarlık uçak satışlarını, kripto para karşılığında Mini Cooper’ını sattığı zamana benzetti:

“Aracı satın alacak kişiler hızlı bir test sürüşü yaptılar. Geri döndüklerinde, satış senedini imzaladım. Karşılığında aldığım paranın gerçek, taklit edilemez ve tamamen bana ait olduğundan ve geri alınamayacağından emin oldum. Yeni bir yöntem olarak kripto para ile ödeme yapılmasının, alışverişi oldukça kolaylaştırdığını fark ettim. Bu yüzden, bu ödeme yönteminin bir uçak alım satımında da kolayca kullanılabileceğini düşünüyorum.”

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here