Jetta ile Passat Arasındaki Fark

Jetta ile Passat arasındaki fark çok fazla değildir. Hem Jetta hem Passat Volkswagen tarafından üretilen iki farklı araba modelidir. Bu iki araç arasındaki farkı açıklayabilmek için en önemli tarih 2006 olacaktır zira bu yılda her iki aracın da satışları zirve yapmıştı. Dolayısıyla aşağıdaki karşılaştırmaları bu yılı baz alarak yapıyor olacağız. Daha da spesifik olarak Jetta GLI ile Passat 2.0T arasındaki farklara bakacağız.

Jetta ile Passat Arasındaki Fark

Jetta ile Passat Arasındaki Fark

Volkswagen Jetta ilk olarak sedan pazarını hedefleyerek satışa sunuldu. Günümüze kadar Atlantic, Jetta City, Fox ve Vento adında farklı nesilleri üretildi. Aslında Volkswagen araba modellerini rüzgar türlerine göre isimlendirdi ve bu yüzden mesela Jetta’nın Almanca kelime anlamı “jet rüzgarı”dır.

Passat da Volkswagen’in ürettiği farklı bir modeldir. Kompakt ve hafif küçük bir aile arabası olan Jetta’nın aksine Passat biraz daha büyük ve geniş bir aile arabası sınıfındadır. Bu sebepten pek çok araba fanı Passat’ı Jetta’nın genişletilmiş versiyonu olarak görür. Passat’ın Almanca kelime karşılığı “alize rüzgarı” anlamına gelir.

Passat’ın çok görkemli bir paneli yoktur. Pek çok sürücünün Passat’ı Jetta’dan daha estetik bulduğu söylenir. Özellikle Passat’ın yeni modellerinin Jetta’dan çok daha estetik bir görünüme sahip olduğu söylenir. Tabi estetik algısı tamamen göreceli bir kavram olduğundan bu konuda hangi modelin daha estetik olduğunu söyleyemiyoruz.

Yolcu kapasitesi noktasında Jetta daha iyidir. Passat’ın daha geniş bagajı vardır fakat arka koltuklarının Jetta’nınkinden daha iyi olmadığı söylenir. Çünkü Jetta’nın arka koltukları aracın zeminine çok yakın değildir. Bu yüzden arkada oturanlar önde oturanlardan hem daha geniş bir görüş alanı hem de daha geniş bir ayak alanına sahiptir. Passat’ın arka koltukları ise nedense aracın zeminine çok yakındır ve önde oturanlar arkadakilerin görüşlerini bloke eder. Bütün bunlara ek olarak Passat elbette Jetta’dan daha pahalıdır.

Özetlemek gerekirse;

  • Kelime anlamı olarak, Jetta “jet rüzgarı”, Passat ise “alize rüzgarı” anlamına gelir.
  • Jetta biraz daha küçüktür veya Passat’tan biraz daha kısadır.
  • Passat’ın çok görkemli bir kontrol paneli yoktur, Jetta’nın ise kontrol paneli biraz bodurdur.
  • Passat’ın yolcu kapasitesi ve oturma rahatlığı Jetta’dan daha iyidir.
Facebook Yorumları