8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Joe Biden, Kripto Kararnamesini İmzaladı, Bitcoin Nasıl Etkilenecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

ABD Başkanı Biden, kripto para endüstrisini düzenlemek için strateji oluşturmayı amaçlayan bir yürütme emrini bugün imzaladı.

Binance indirim kodu

Başkan Biden bugün “Dijital Varlıkların Sorumlu Gelişiminin Sağlanmasına İlişkin Yürütme Kararını” imzaladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu yürütme emri, kripto para endüstrisini düzenlemeye yönelik ilk “federal hükümet” yaklaşımı olmakla birlikte, kripto alanında tüketicinin korunması, yasadışı finansman, finansal katılım ve “sorumlu kalkınma” dahil olmak üzere çok sayıda sorunu hedeflemeyi amaçlıyor.

Yürütme emrinde, “Dijital varlıkların ve ilgili yeniliklerin artan gelişimi ve benimsenmesi ve ayrıca belirli kilit risklere karşı herhangi bir kontrol mekanizmasının olmaması, ABD hükümetinin dijital varlıklara yaklaşımında bir evrim ve uyum gerektirmektedir” denildi.

Bugün yayınlanan kararnamede anlaşılması gereken en önemli nokta şu; bu kararname herhangi bir düzenleme veya kısıtlama getirmiyor. Bunun yerine karar, Fed, SEC ve CFTC gibi federal kurumların kripto endüstrisinin denetlenmesini koordine etmelerini istiyor. Ayrıca Hazine Bakanlığı’na “paranın ve ödeme sistemlerinin geleceği hakkında bir rapor hazırlaması” çağrısında bulunuyor.

Biden’ın kripto yürütme emrinde neler var?

Başkan Biden’ın imzaladığı kripto yürütme emri içerik açısından 10 bölümden oluşuyor: politika; hedefler; koordinasyon; merkez bankası dijital para birimleri; tüketici koruması; finansal istikrar; dijital varlıklarda yasa dışı finansmana yönelik eylemler; uluslararası işbirliği; tanımlar ve son olarak genel hükümler.

İkinci bölüm olan “Hedefler” altında, yürütme emri, dijital varlıklarla ilgili olarak hükümetin altı temel hedef amacını ortaya koyuyor.

Bu kararnamenin hedeflerinden biri olarak, “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüketicileri, yatırımcıları ve işletmeleri” koruma ihtiyacının olduğu belirtiliyor.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler tarafından sık sık yapılan benzer uyarıları hatırlatan yürütme emri, “Dijital varlıkların benzersiz ve çeşitli özellikleri, uygun korumalar sağlanmadığında tüketiciler, yatırımcılar ve işletmeler için önemli finansal riskler oluşturabilir” diyor.

İkinci risk, ABD’yi küresel finansal istikrarsızlıktan korumaya atıfta bulunarak, hızla büyüyen dijital varlık ticaret platformu endüstrisinin “geleneksel düzenlemelere veya denetime tabi olmayabileceğine veya bunlara uymayabileceğine” işaret ediyor.

İlgili Haber:  Bitcoin'in En Zayıf Yanı Borsalar ve Cüzdanlar

Üçüncüsü, yürütme emri “dijital varlıkların kötüye kullanılmasından kaynaklanan yasadışı finansman ve ulusal güvenlik risklerine” atıfta bulunuyor.

Yürürlüğe giren kararname, kara para aklama, siber suç, fidye yazılımı, narkotik, insan kaçakçılığı ve terör finansmanı dahil olmak üzere kripto para birimiyle ilişkili çeşitli yasadışı finansman risklerini listeliyor.

Son haftalarda, bu bakış açısına itiraz eden kişiler olsa da, kripto para endüstrisi, Rusya’nın kripto paraları ekonomik yaptırımlardan kaçmak için kullanabileceğine dair endişeler arasında yeniden inceleme altına alındı.

Kararnamede ayrıca, ABD’nin kripto alanındaki liderliğini güçlendirme, güvenli ve uygun maliyetli finansal hizmetlere erişimi teşvik etme ve “sorumlu kalkınmayı” destekleme taahhüt ediliyor.

Hazine Bakanı Janet Yellen, yürütme emri imzalanmadan önce hazırlanan bir bildiride, hükümetin “sorumlu kalkınma” konusundaki kararlılığını övdü.

Yellen, WayBack Machine aracılığıyla buradan erişilebilen açıklamasında, “Bu yaklaşım, ülke, tüketiciler ve işletmeler için önemli faydalar sağlayabilecek sorumlu inovasyonu destekleyecektir” dedi.

Peki ya iklim sorunu?

Kararnamede kripto endüstrisinin iklime olan etkisi üzerinde çok fazla durulmadı ancak ABD hükümeti de bu konuyu ciddiye alıyor.

Kararnamede sonraki 180 gün içinde Biden, Çevre Koruma Ajansı da dahil olmak üzere birçok önde gelen kuruma, “bu teknolojilerin yurtiçinde ve yurtdışında iklim değişikliğine olan etkilerini” inceleyecek bir rapor sunmaları talimatını verdi.

Spesifik olarak, Bitcoin’inki gibi iş kanıtı (proof of work) blok zinciri mekanizmaları çok fazla eleştiri alıyor. Bu blok zincirlerin güvenliği yüksek enerji tüketimi gerektiren üst düzey bilgisayarlar tarafından sağlanır.

Avalanche veya Solana gibi hisse kanıtı blok zincirleri gibi diğer blok zincirler, aynı miktarda enerji tüketimi gerektirmez ve bu nedenle daha küçük karbon ayak izlerine sahiptir.

Bitcoin ve piyasalar nasıl etkilenecek?

Karar kripto endüstrisinde oldukça olumlu karşılandı.ABD yönetiminin kripto teknolojisinde lider ülke olma isteği kararnamede özellikle vurgulandı. Bu da Bitcoin’in ve kriptonun bir yere gitmeyeceği anlamına geliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar