27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

Joe Biden, Kripto Paralarda Daha Sıkı Tedbirler Alınmasını İstedi: Neler Değişecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Biden’ın 2022 Mali Yılı Gelir Tasarısı, yetki alanlarındaki mevcut bilgi bildirim kurallarını ve bilgi paylaşımı anlaşmalarını sıkılaştırarak kripto para dünyasında vergi kaçıran kişilerin yakalanmasını amaçlıyor.

Binance indirim kodu

Bilgi Paylaşımı Nedir?

Bilgi paylaşımı, IRS gibi denetleyici kurumların, yatırımcıların kripto para aktivitelerini öğrenmelerini sağlayan en önemli araç olarak biliniyor. Kripto para borsaları yasalar gereği, kullanıcılarının kişisel bilgilerini (isim, adres ve sosyal güvenlik numarası) ve kripto para piyasalarındaki yıllık aktivitelerini IRS’e bildirmekle yükümlüler. Bu bildiriler için 1099-K, 1099-B ve 1099-MISC gibi formlar kullanılıyor. Eğer borsalar bu bildirimleri doğru bir şekilde yapmazsa, yüklü miktarlarda cezalar ile karşı karşıya kalıyorlar.

Binance indirim kodu

Mevcut kurallarda, 20.000 dolarlık bir toplam kripto hacmine sahip olan ya da bir yılda 200 işlem yapan kripto para borsası yatırımcıları 1099-Ks formuna tabii oluyorlar.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Teklif edilen tasarıyla birlikte 1099-K için belirlenen eşik değer 600 dolara kadar düşecek ve ABD’de daha fazla sayıda kripto para borsası kullanıcısı IRS’in radarına girmiş olacak. Ayrıca 1099-K formu için, büyük satın alımlar, fiziksel nakit paralar, yabancı hesaplara yapılan ödemeler ile içe doğru ve dışa doğru para akışları da kapsama alındı. Tasarının hayata geçmesi durumunda bu raporlama sistemi 31 Aralık 2022 itibariyle devreye girecek.

10.000 Doların Üzerindeki İşlemler Bildirilecek

Tasarıya göre ek raporlama gereksinimi daha getirilecek ve 10.000 doların üstünde bir miktarda ödeme alan iş yerleri, bu işlemi IRS’e bildirmek zorunda olacak. Örneğin, 1 Bitcoin ödeme yapıp 40.000 dolar değerinde bir otomobil satın aldınız diyelim, tasarıya göre, bu otomobili satın aldığınız bayii, sizin kişisel bilgileriniz ile beraber bu işlemi yetkililere bildirmek zorunda kalacak. Bu kural ayrıca, bir borsadan bir borsaya aktarılan 10.000 dolar üzerindeki tutarlarda da geçerli olacak.

İlgili Haber:  SEC Davası XRP için Sonun Başlangıcı

Borsalar Arasında Küresel Olarak Daha Güçlü Bir İletişim Sağlanacak

Biden’ın teklifine göre, kripto paralar, dijital yapıları ve kişinin ülkeden çıkmasına bile gerek kalmadan parasını deniz aşırı hesaplara aktarıp saklayabilme olanağı sayesinde, kolaylıkla vergi kaçırmak için kullanılabiliyor. ABD yetkili makamları, bu tür kötü niyetli kişilerin yakalanabilmesi için yurt dışındaki merciiler ile karşılıklı bilgi paylaşımının mümkün olması amacıyla adımlar atmıştı.

Yeni tasarıya göre ise, bu mevcut anlaşmalar, kötü niyetli kişilerin yakalanması amacıyla, yurt dışındaki ilgili kurumlar arasında otomatik bilgi paylaşımı olanağı sağlayacak şekilde güncellenecek. Böylece deniz aşırı hesaplarda, paravan şirketler aracılığıyla kripto para varlıkları tutan ABD vatandaşları ortaya çıkmış olacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar