Joe Biden, Kripto Paralarda Daha Sıkı Tedbirler Alınmasını İstedi: Neler Değişecek?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Biden’ın 2022 Mali Yılı Gelir Tasarısı, yetki alanlarındaki mevcut bilgi bildirim kurallarını ve bilgi paylaşımı anlaşmalarını sıkılaştırarak kripto para dünyasında vergi kaçıran kişilerin yakalanmasını amaçlıyor.

blank

Bilgi Paylaşımı Nedir?

Bilgi paylaşımı, IRS gibi denetleyici kurumların, yatırımcıların kripto para aktivitelerini öğrenmelerini sağlayan en önemli araç olarak biliniyor. Kripto para borsaları yasalar gereği, kullanıcılarının kişisel bilgilerini (isim, adres ve sosyal güvenlik numarası) ve kripto para piyasalarındaki yıllık aktivitelerini IRS’e bildirmekle yükümlüler. Bu bildiriler için 1099-K, 1099-B ve 1099-MISC gibi formlar kullanılıyor. Eğer borsalar bu bildirimleri doğru bir şekilde yapmazsa, yüklü miktarlarda cezalar ile karşı karşıya kalıyorlar.

blank

Mevcut kurallarda, 20.000 dolarlık bir toplam kripto hacmine sahip olan ya da bir yılda 200 işlem yapan kripto para borsası yatırımcıları 1099-Ks formuna tabii oluyorlar.

Teklif edilen tasarıyla birlikte 1099-K için belirlenen eşik değer 600 dolara kadar düşecek ve ABD’de daha fazla sayıda kripto para borsası kullanıcısı IRS’in radarına girmiş olacak. Ayrıca 1099-K formu için, büyük satın alımlar, fiziksel nakit paralar, yabancı hesaplara yapılan ödemeler ile içe doğru ve dışa doğru para akışları da kapsama alındı. Tasarının hayata geçmesi durumunda bu raporlama sistemi 31 Aralık 2022 itibariyle devreye girecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

10.000 Doların Üzerindeki İşlemler Bildirilecek

Tasarıya göre ek raporlama gereksinimi daha getirilecek ve 10.000 doların üstünde bir miktarda ödeme alan iş yerleri, bu işlemi IRS’e bildirmek zorunda olacak. Örneğin, 1 Bitcoin ödeme yapıp 40.000 dolar değerinde bir otomobil satın aldınız diyelim, tasarıya göre, bu otomobili satın aldığınız bayii, sizin kişisel bilgileriniz ile beraber bu işlemi yetkililere bildirmek zorunda kalacak. Bu kural ayrıca, bir borsadan bir borsaya aktarılan 10.000 dolar üzerindeki tutarlarda da geçerli olacak.

Borsalar Arasında Küresel Olarak Daha Güçlü Bir İletişim Sağlanacak

Biden’ın teklifine göre, kripto paralar, dijital yapıları ve kişinin ülkeden çıkmasına bile gerek kalmadan parasını deniz aşırı hesaplara aktarıp saklayabilme olanağı sayesinde, kolaylıkla vergi kaçırmak için kullanılabiliyor. ABD yetkili makamları, bu tür kötü niyetli kişilerin yakalanabilmesi için yurt dışındaki merciiler ile karşılıklı bilgi paylaşımının mümkün olması amacıyla adımlar atmıştı.

Yeni tasarıya göre ise, bu mevcut anlaşmalar, kötü niyetli kişilerin yakalanması amacıyla, yurt dışındaki ilgili kurumlar arasında otomatik bilgi paylaşımı olanağı sağlayacak şekilde güncellenecek. Böylece deniz aşırı hesaplarda, paravan şirketler aracılığıyla kripto para varlıkları tutan ABD vatandaşları ortaya çıkmış olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend