26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

John McAfee Tutuklandı! Kripto Suçluları için Yolun Sonu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

John McAfee’nin İspanya’daki son tutukluluğu, kripto haber akışlarının düzenleyici yaptırım eylemleri, yasaklar, tutuklamalar ve bir takas saldırısı raporlarıyla tozlandığı birkaç haftayı kapattı.

Binance indirim kodu

Kripto haberleri bir süredir böyle görünmüyordu. Kripto sektörünün arazisi bir zamanlar çıkış dolandırıcılıkları ve sahtekarlar tarafından yıkılmış olabilir. Ancak BlockFi ve Grayscale sonrası kripto manzarası tamamen farklı bir görünüme sahip.

Binance indirim kodu

Suç ve yasal işlemlerle ilgili son haber akışı, sektörün daha parlak bir gelecek için hazırlandığını mı gösteriyor? Düzenleyiciler artık gelişmeleri takip ediyor mu? Yoksa ne kadar olgunlaşırsa olgunlaşsın, kripto para kokusunun her zaman kötü oyuncular için cazip geleceğini mi ima ediyor?

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yasakların, korsanların, tutuklamaların ve yaptırım eylemlerinin iadesi

Bir yıl süren tartışmalardan sonra, Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi, kripto türevi ürünlerin verdikleri zarar nedeniyle perakende tüketiciler için uygun olmadığını tespit etti. Birleşik Krallık’taki yatırımcılara kripto türevlerinin, borsada işlem gören tahvillerin ve ETN’lerin satışı önümüzdeki yılın başlarında yasaklanacak.

Duyuru salı günü, McAfee’nin bir İspanyol havaalanında gözaltına alındığı gün geldi. Şu anda 30 yıl hapis cezası gerektiren suçlamalarla yüzleşmek için ABD’ye sınır dışı edilmeyi bekliyor.

Sadece günler önce, Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu, ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesinde BitMEX ve sahiplerine karşı bir sivil icra davası açtı. Kayıt dışı ticaret platformunun Kara Para Aklamayı Önleme süreçlerinin uygulanmaması da dahil olmak üzere bir dizi CFTC düzenlemesini ihlal ettiğini iddia etti.

Adalet Bakanlığı, BitMEX CEO’su Arthur Hayes’in yanı sıra kurucu ortaklar Ben Delo ve Samuel Reed’i takip ediyor.

Düzenleyicinin açıklamasında, CFTC Başkanı Heath Tarbert sektörün pruvasına bir atış yaptı:

“Amerika Birleşik Devletleri’nin bu alanda küresel bir lider olması için, bu davada iddia edildiği gibi yasadışı faaliyetlerin kökünü kesmemiz zorunludur. Yeni ve yenilikçi finansal ürünler, ancak pazar bütünlüğü varsa gelişebilir. Kurallarımıza uyarak doğru şeyi yapan borsalara karşı kanunları çiğneyen kötü oyuncuların avantaj elde etmesine izin veremeyiz.

“Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu nihayet Kanadalı mesajlaşma platformu Kik ile yaptığı mahkeme savaşında galip geldi. Düzenleyici kurum, menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini öne sürerek, 100 milyon dolarlık 2017 token satışı için şirkete karşı şikayette bulundu. 30 Eylül’de şikayet kabul edildi. İki tarafın bir karar teklif etmesi için 20 Ekim’e kadar süresi var.

Singapurlu borsa KuCoin’in Eylül sonunda 200 milyon $’lık hacklenme haberi, üçüncü çeyrek haber döngüsünün sonunu başlattı. Borsada güvenlik ihlalleri, yaklaşık 300 milyon dolar değerinde dijital varlığın çalınmasıyla birlikte, 12 büyük saldırı gerçekleştiğinde, geçen yıl olduğu kadar öne çıkmadı.

Aslında 2019, 14 Ocak’ta Cryptopia’nın ihlali ile başlayan güvenlik ihlalleri için bugüne kadarki en kötü yıl oldu. 2018 dokuz ihlal görüldü. 2020’de güvenlik ihlalleri, kripto haberlerinin öne çıkan bir özelliği olmayı bıraktılar, çünkü muhtemelen daha az güvenli borsalar zaten tasfiye edildi ve güvenlik uygulamaları geniş ölçüde gelişiyor.

İlgili Haber:  Bir Hesap, Sahte Elon Musk Adresine 243 Bin Dolarlık Bitcoin Gönderdi

2017–2018’i hatırlatıyor mu?

Mali çeyrek sonu kripto raporlaması, Grayscale üç aylık sonuçlarına, Bitcoin’in (BTC) fiyat hareketine ve bu yıl merkezi olmayan finanstaki ivmeye bağlı olma eğiliminde. Protokol suistimalleri ve yiyecek-meme tokenleri bir yana, DeFi, ışık hızında büyüyor ve kriptonun en acil kullanım durumlarından biri olan bankasız bankacılığı başlatmayı vaat ediyor.

(Aslında, DeFi’deki büyüme hızı, kısmen, sınırları zorlayan protokol adlarında ve uygulamalarında ortaya çıkan önemli yenilik seviyelerinin bir ürünü.)

Bu haber döngüsü, ilk coin tekliflerindeki dolandırıcılıkların piyasaları yaraladığı ve kripto suçunun nihai olgunluk adına neredeyse gerekli bir taviz olarak görüldüğü 2017 ila 2018’i hatırlattı.

Düzenleyiciler yetişiyor mu?

Kripto, yasal işlem haberleri, yasaklar ve takas saldırılarıyla boğulalı uzun zaman oldu. Belki de gördüğümüz şey, ICO dönemini son bir sızlanma noktasına getiren kolluk kuvvetleri ve düzenleyici kurumlar denebilir.

Kik’in Kin tokeninin satışıyla ilgili yasal dramanın sonu, Salt Lending’in SEC ile 2017’de kendi 47 milyon dolarlık satışı üzerinden bir anlaşmaya varmasıyla aynı gün geldi.

ICO dönemini kapanıyorsa, en gürültülü savunucularından biri olan McAfee’nin kendi suçlamalarıyla karşı karşıya kalması en azından ironik bir zamanlama olarak nitelenebilir. McAfee, tabii ki suçlu olduğu kanıtlanana kadar masumdur. Ancak ICO’ların kaderi artık belli görünüyor. Howey Testinin süresi geçmiş olabilir, ancak bu kanundur.

Tüm bu faaliyetlerin zamanlamasının görünürdeki yakınlığı, bazılarının kolluk kuvvetleri ve mali düzenleyiciler arasında kriptoyu daha parlak bir gelecek için temizlemek ya da kontrolü ele geçirmek için bir komploya işaret ediyor olabilir.

Komplo teorisyenlerinin, komploların gerçekleştiğini kanıtlamadan önce mümkün olduğunu kanıtlamaları gerekir. Komplolara olan inancın mantıksal bir kusuru, genellikle var olmayan yeteneklere ihtiyaç duymalarıdır. İnsan beceriksizliği, yolunuza çıkma eğilimindedir.

Bir anda birden bire ortaya çıkan şeylerin sayısı konusunda rahatsız edici bir koordinasyon duygusu olsa da, yasal çabalar büyük ihtimalle yetkililerin yaklaştığı sektörde bir anlam yaratma çabası olmaksızın doğal olarak sonuçlarına varmıştır. Bu işlemlerin ve soruşturmaların çoğu birkaç aydır devam etmektedir.

Yol açık mı?

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan olayların bize öğrettiği şey, kriptonun yasaların kapsamı dışında sürdürülebilir bir şekilde yaşayamayacağıdır. Kurallarımız eskimiş ve geçersiz olabilir. Zamanla değişecekler. Zamanla kripto da değişecek.

2019, değişim hackleri için rekor bir yıl olmasına rağmen, aynı zamanda büyük ölçüde 2020’ye taşınan bir olgunluk duygusunu da beraberinde getiriyor gibi görünüyordu. DeFi saçma bile olsa blockchain teknolojisi için önemli bir işleve sahipmiş gibi görünüyor.

Umarım düzenleyiciler, endüstrinin nasıl çalıştığını ve 2017’den beri sektörü rahatsız eden bazı hain faaliyetlerin bir kısmını yatıştırırlar.

Eski kriptonun kuyruğunun son sallanışını görüyor olabiliriz. Umarım kuyruk köpeği sallamaz.

Her iki durumda da yine haklar ve suçtan bahsediyoruz. Bunların hepsi fazlasıyla 2018 gibi hissettiriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar