8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Ethereum Kurucu Ortağı Joseph Lubin, Solana’yı Eleştirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ethereum kurucu ortaklarından Joseph Lubin’in 2014’te ABD kökenli bir şirket olan ConsenSys’yi kurdu. Forbes 2018’de Joseph Lubin’in net mal varlığının 1-5 milyar dolar arasında olduğunu yazmıştı. Lubin aynı zamanda Vitalik Buterin ile birlikte Ethereum Vakfı’nın kurucularından biri.

Binance indirim kodu

Joseph Lubin’in kurduğu ConsenSys’nin en popüler ürünleri arasında MetaMask, Infura, Truffle, Codefi, Diligence ve Quorum bulunuyor.

Binance indirim kodu

ConsenSys’nin değerlemesi son 4 ay içinde iki katına çıkarak 7 milyar dolara ulaştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Solana eleştirisi

Ethereum ekosisteminin Infura ve MetaMask gibi neredeyse en büyük altyapısını oluşturan ConsenSys’nin kurucusu Joseph Lubin bugün Financial Times’a yaptığı açıklamada Ethereum rakibi olarak görülen Solana’yı eleştirdi.

Joseph Lubin, Ethereum rakiplerinin “daha sürdürülebilir bir iş modeli bulmaları” gerektiğini söyledi.

Ethereum’un kurucu ortağı Joseph Lubin, hızla büyüyen Solana da dahil olmak üzere bir grup rakip projenin sürdürülebilirliğini sorguladı.

Ethereum blok zinciri, bugün dünyanın en yaygın kullanılan dijital defterlerinden biri haline gelmiş durumda, ancak kullanıcıları çekmek için daha düşük işlem ücretleri sunan Solana gibi rakiplerle karşı karşıya.

Lubin Financial Times’a yaptığı açıklamada, kendisini Ethereum’a daha hızlı ve daha ucuz bir alternatif olarak sunan Solana’nın, ağdaki işlemleri doğrulayan kullanıcılara, bu işlemlerden elde edilen gelirlere kıyasla çok büyük ödüller ödediğini söyledi.

Lubin, Solana’nın “ağ için daha sürdürülebilir bir iş modeli bulması” gerektiğini belirtti.

Lubin, kripto sektöründeki bazı projelerin ayakta kalıp başarılı olacağını bazılarının ise silinip gideceğini vurguladı.

Hızla büyüyen blockchain projesi Solana daha önce de bir takım eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Bazı eleştirmenler, Solana’nın daha fazla verimlilik için güvenliği feda ettiğini ve ağın çok sık kesinti yaşadığını söylüyor.

Lubin’in eleştirilerine yanıt veren Solana, “bir blok zincirin ekonomik modelinin uzun vadeli performansı sadece protokol gelirine bakılarak görülmez” dedi.

İlgili Haber:  Multicoin, Solana’da Kullanmak Üzere 100 Milyon Dolarlık Kripto Fonu Başlattığını Duyurdu

Lubin’in yorumları, teknoloji yatırımcılarının, Avalanche, Near Protocol ve Solana dahil olmak üzere Ethereum’a daha verimli alternatifler yaratmaya çalışan yeni projelere büyük yatırımlar yapmaya başlamasının ardından geldi.

Ethereum, günümüzde merkezi olmayan finans (DeFi) ve NFT’ler gibi hızla genişleyen pazarlar için en yaygın kullanılan dijital defter olma özelliğini koruyor. Lubin, Vitalik Buterin ile birlike Ethereum ağının geliştirilmesinde rol oynadıktan sonra projenin Wall Street’teki en büyük savunucularından biri haline geldi.

ConsenSys tarafından geliştirilen ve aylık 30 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip bir uygulama olan MetaMask, kullanıcıların Ethereum’da kripto para birimleri arasında geçiş yapmalarına olanak tanıyan bir özellik sayesinde 2020’nin sonlarından bu yana neredeyse 330 milyon dolar işlem ücreti elde etti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar