28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

JPMorgan: Altın Bitcoin Yüzünden Yıllarca Acı Çekecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

JPMorgan’a göre, ana akım finans sektöründe kripto paraların yükselişinin ceremesini altın çekiyor ve daha da çekecek.

Binance indirim kodu

JPMorgan stratejistlerine göre, Ekim ayından bu yana Bitcoin fonlarına altından para aktı. Bu trend daha fazla kurumsal yatırımcı kripto paralarda pozisyon aldıkça uzun vadede devam edecek gözüküyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

JPMorgan, dijital paralar bir varlık sınıfı olarak giderek daha popüler hale geldikçe altın ve kripto piyasalarında büyük bir değişim öngören birkaç Wall Street bankasından biri.

Yatırımcıların varlıklarının küçük bir bölümünü bile altından kripto paralara taşımaları durumunda, önümüzdeki yıllarda değerli metal piyasalarındaki boğalar için ciddi bir sorun oluşacak.

JPMorgan stratejistleri, “Altın çok uzun zamandan beri kurumsal yatırımcıların gözdesi durumunda, ancak bitcoin’in kurumsal yatırımcılar tarafından benimsenmesi henüz yeni başlıyor” dedi.

JPMorgan’a göre, kurumlar arasında oldukça popüler olan Grayscale Bitcoin Trust, Ekim ayından bu yana altınla desteklenen borsa yatırım fonlarında 7 milyar dolarlık çıkışa kıyasla, yaklaşık 2 milyar dolarlık giriş gördü.

JPMorgan’ın hesaplamaları, Bitcoin’in özel varlık yönetim fonlarının yalnızca %0.18’ini oluşturduğunu, altın ETF’lerin ise %3.3’ünü oluşturduğunu gösteriyor. Parayı altından alıp bitcoin’e yatırmak, milyarlarca dolarlık nakit transferi demek oluyor.

Banka, bir birim Grayscale satın almanın SPDR Gold Trust’tan üç birim satmaya eşdeğer olduğunu belirtti.

JPMorgan’ın stratejistleri, “Bu orta ila uzun vadeli tez haklı çıkarsa, altının fiyatı önümüzdeki yıllarda yapısal bir akış dalgasından zarar görür” diye yazdı.

Banka, kısa vadede Bitcoin fiyatının aşırı yükselme ihtimalinin yüksek olduğunu ve altının toparlanmasının beklendiğini söyledi. Bitcoin için momentum sinyalleri ise kötüleşti ve bu da muhtemelen fiyat trendlerine göre işlem yapan yatırımcıların satışına neden olacak.

Bitcoin, geçen hafta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.462 dolardan kapanışından bu yana %6 düştü.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar