JPMorgan Yetkilisi Bitcoin Fiyatının Gidişatı ile İlgili Açıklamalarda Bulundu

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

JPMorgan’daki bir kripto para uzmanına göre kurumsal yatırımcıların piyasaya geri dönmesi ve fiyatların tekrardan artabilmesi için Bitcoin fiyatlarının 30.000 doların altına inmesi gerekiyor.

blank

JPMorgan’da genel müdürlüğü ve küresel piyasa uzmanlığı yapan Nikolaos Panigirtzoglou, Bitcoin’de son zamanlarda yaşanan büyük çöküşlerin nedeninin kurumsal firmaların Bitcoin’e olan ilgisini ani bir şekilde kaybetmesi olduğunu söyledi.

blank

bitcoin

“Bitcoin Fiyatları Yeniden Yükselebilmek İçin 30.000 Doların Altına İnmeli”

Panigirtzoglou, büyük yatırımcıların, 2021 yılında Bitcoin fiyatlarının artmasıyla kripto para piyasalarına girdiğini söyledi ve fiyatların iyi artmasıyla da bu yatırımcıların piyasalardan çekildiğini aktardı: “Şu anda kurumsal yatırımcılara 50.000 ya da 60.000 doların Bitcoin için çekici bir seviye olup olmadığını sorarsanız birçoğu muhtemelen hayır diyecektir. Korkarım ki kurumsal yatırımcıların tekrardan Bitcoin’e ilgi duymaya başlamaları için fiyatların 30.000 doların altına inmesi gerekiyor.

Panigirtzoglou’nun görüşleri, Bitcoin fiyatlarının 30.000 doların altına inmesi durumunda Bitcoin’in daha kötü bir duruma düşeceğini düşünen uzmanlar ile çelişiyor. Oanda şirketinde kıdemli piyasa analizcisi olarak çalışan Edward Moya, Salı günü yaptığı açıklamalarda 30.000 doların altına bir inişin büyük miktarlarda momentum satışına neden olabileceğini söylemişti.

Bitcoin Cuma günü 37.500 dolar seviyelerinden işlem gördü. Bu değer, Nisan ayının ortalarında kırdığı yaklaşık 65.000 dolarlık rekorun %40’ına tekabül ediyor. Şu anki değer yılın başına göre halen %25 daha yüksek konumda bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Son günlerde Bitcoin’in toparlanma sinyalleri göstermesine karşın, Panigirtzoglou kurumsal yatırımcıların piyasaya geri döndüğüne dair yeterli işaret göremediğini söyledi: “Bitcoin fon akışlarına baktığınızda dipten satın alma mentalitesine dair herhangi bir kanıt göremiyorsunuz.

“Vadeli İşlemler Piyasasındaki Fiyatın Düşük Olması Kurumsal Yatırımcının İlgisinin Az Olduğunu Gösteriyor”

Vadeli işlemler piyasasına da dikkat çeken Panigirtzoglou, vadeli işlemler piyasasındaki fiyatların spot fiyata göre daha düşük olduğunu söyledi. Panigirtzoglou’ya göre bu durum, daha çok vadeli işlemler piyasasında işlem yapan büyük kurumsal firmaların Bitcoin’e olan talep miktarının düşük olduğunu gösteriyor.

Bitcoin, 2021’in ilk birkaç ayında büyük yükselişler yaşamıştı ve hatta bir süreliğine yılın başına oranla %120 daha yüksek bir seviyeden işlem görüyordu. Tesla gibi şirketlerin Bitcoin’i benimsemeleri de bu yükselişlerde büyük rol oynamıştı.

Ancak bu aşamadan sonra Mayıs ayında Tesla CEO’su Elon Musk, çok yoğun elektrik tüketimi nedeniyle artık Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kullanmayacaklarını açıkladı. Çinli yetkililerin de kripto paralara daha sıkı tedbirler uygulaması bu olumsuz havaya katkıda bulundu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend