JPMorgan’a Göre Bitcoin’in Fiyat Dalgalanmalarındaki Azalış Kurumsal Yatırımcıları Çekebilir

Bitcoin’in fiyat dalgalanmaları son haftalarda durağan bir hale geçti. JPMorgan’ın Perşembe günü yaptığı açıklamada,  bu durumun daha farklı iniş çıkış sergileyen varlıklar ile yatırım portföylerini çeşitlendirmek isteyen kurumsal yatırımcılara daha çekici geldiğinin düşünüldüğü belirtildi.

Banka açıklamalarının devamında şöyle dedi: “Bitcoin’in son zamanlardaki davranışlarıyla geleneksel varlık sınıflarının davranışları arasındaki korelasyonda bir değişim var ve bu durum Bitcoin’in kurumsal olarak benimsenmesinin kolaylaşmasını sağlayabilir. Şimdiye kadar kurumların kripto paraları benimsemelerinin önündeki en büyük engel bu paraların sahip oldukları aşırı yüksek fiyat dalgalanmalarıydı. Özellikle 2020 yılında Bitcoin’in üç katından fazla değer kazanmasıyla birlikte bu volalite belirgin hale geldi. Risk yönetimi açısından baktığımızda yüksek fiyat dalgalanmaları daha fazla kurumsal firmanın kripto paraları benimsemesi noktasında bariyer görevi görüyor.”

Şimdi ise Bitcoin fiyatlarının dalgalanmasındaki normalleşme işaretleriyle birlikte profesyonel yatırımcıların kripto paraları portföylerine katma oranlarında bir canlanma olmasını bekleyebiliriz.

Altından Çıkan Yatırımcı Bitcoin’e Yönelmiş Olabilir

Bitcoin’in kurumsal firmalar tarafından destek görmesinden olumsuz etkilenen varlıklardan biri de altın olmuş gibi görünüyor. Ekim ayının ortalarından beri altından 20 milyar dolarlık bir fon çıkışı gerçekleşti. Aynı zaman diliminde ise Bitcoin’e 7 milyar dolarlık bir fon girişi yaşandı.

JPMorgan’a göre büyük finansal yatırımların altına olan meyillerini düşündüğümüzde, bu altından çıkışların uzun vadede alternatif bir para birimi olma yolunda Bitcoin için oldukça olumlu bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

JPMorgan’ın Bitcoin İçin Uzun Vadeli Hedefi 130.000 Dolar

Bu olumlu gelişmelerin içinde uzun dönemli fiyat hedefi olan 130.000 dolar hedefinin de gerçekleşmesi bulunuyor. Böyle bir durumda Bitcoin fiyatları şu anki fiyatından %121 değer kazanmış olacak.

JP Morgan’ın Bitcoin fiyatıyla ilgili yorumu ise şöyle: “Doğal seyrinde baktığımızda, özel sektörden gelen ve altına yapılmış olan yatırımların Bitcoin’de karşılık bulabilmesi için Bitcoin fiyatlarının 130.000 dolar seviyesine çıkması gerekir. Bu hesaplama için altının şu anki fiyatı olan ons başına 1.700 doları baz aldık.”

  Bitcoin İçin Yasal Düzenleme Çağrısı

JPMorgan daha önce yaptığı açıklamalarda da Bitcoin fiyatlarındaki hedeflerinin 146.000 dolar olduğunu söylemişti. Ancak altının ons fiyatının 1900’lü seviyelerden 1700’lere düşmesiyle birlikte tahminlerinde bir güncelleme yapmışa benziyorlar.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın