JPMorgan’ın Uyarısından Sonra Bitcoin 200 Milyar Dolar Değer Kaybetti

Bitcoin’in fiyatı dün itibariyle yaklaşık %10’luk bir düşüş yaşarken düzenleyicilerden ve analistlerden gelen boğa çağrıları, gelişmeye devam etmekte olan kurumsal benimsemeyle beslenen büyük bir yükselişin ardından artış gösterdi ve büyük kayıplarla mücadele etmeye başladı.

Gelişmenin ana unsurları

Saat 12:00’den itibaren kripto veri firması CoinMarketCap’e göre, Bitcoin’in 24 saatlik düşüşü, fiyatları iki haftadan daha uzun bir süre içinde en düşük seviyelerine çekerek 8 Ocak’taki rekor seviyeden bu yana yaklaşık 180 milyar dolarlık piyasa değerini sildi.

Ether’in, XRP’nin ve Cardano’nun da sırasıyla yaşadığı %7’lik, %3.5’luk ve %3’lük inişlerle diğer en iyi tokenlerin çoğunun da fiyatlarında düşüş görüldü.

JPMorgan analistleri, perşembe günü Bitcoin’in artan ana akım benimsemesinin “döngüsel varlıklarla korelasyonları arttırarak kripto paraları sigortadan kaldıraca dönüştürmesi” olarak ortaya çıktığını söylemişti.

Analistler, Wall Street uzmanlarının, yatırımcıların dünyanın en büyük kripto parasına karşı “meşru bir korunma” olarak akın ettiğini söyleyen Wall Street uzmanlarının tam tersi bir gözlem olan Bitcoin’in “akut piyasa stresi dönemlerinde en az güvenilir koruma” olduğunu söylemeye devam etti.

Öte yandan, Mali Suçları Uygulama Ağı ve İç Gelir Servisi gibi kripto açısından kritik büroları denetleyebilecek olan Başkan Joe Biden’in Hazine Bakanı adayı Janet Yellen, salı günü kripto paraları “özel bir endişe” olarak nitelendirerek kanun yapıcıların bunların özellikle yasa dışı finansman için kullanılmamalarını sağlamak amacıyla kısıtlama için harekete geçmesini önerdi.

Bu açıklama, kurumsal oyuncuları bu alana dalmaktan alıkoymadı: Yatırım devi BlackRock çarşamba günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na iki fon için uygun yatırımlar olarak nakit ödemeli Bitcoin vadeli işlemlerini dahil etmek amacıyla belgeler sundu.

Kritik teklif

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Craig Erlam perşembe sabahı, Bitcoin’in böylesine güçlü bir ayın sonunda bir miktar kırılganlık gösterdiğini belirtti ve çarşamba günü 34.000 dolarda bir miktar baskı gören kripto paranın o zamandan bu yana gerileyerek 30.000 dolara yükselme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

  Bitcoin'in Hızlı Yükselişi Büyük Bir Çöküşle mi Sonuçlanacak?

Bu seviyenin çok savunmasız göründüğünü ve bunun altında bir kırılmanın genel olarak Bitcoin ve kripto paralar için yakın vadede kötü bir haber olduğunu sözlerine ekleyen Erlam, fiyatların yeni zirveleri kırmadan önce 20.000 dolara düşmesi halinde daha az şaşıracağını itiraf etti.

Oldukça büyük miktarlardan bahsediliyor

CoinMarketCap, tüm kripto paraların mevcut piyasa değerinin 926 milyar dolar olduğunu açıkladı. Bu ayın başlarında yaşanan 1.1 trilyon dolarlık rekor bir inişin ardından bu değer yaklaşık 200 milyar dolar düştü ve neredeyse tüm kayıplar Bitcoin’den kaynaklandı.

Takip edilmesi gereken nokta

Kripto konusunda eleştirel bakış açısına sahip tek Biden adayı Yellen olmadı. Başkanın SEC’e başkan adayı olan Gary Gensler da 2018’de Ether ve XRP dahil kripto paraların menkul kıymetlere benzediğini söyleyen eski bir bankacıydı.

Aralık ayında SEC, o sırada dünyanın en büyük üçüncü tokeni olan XRP’nin arkasındaki firma olan Ripple Labs’ı ve iki yöneticisini yetkisiz bir menkul kıymet teklifi yürütmekle suçladı. SEC, şikayetinde XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu ve bu nedenle kurumun düzenleyici yetkisine tabi olduğunu iddia etti. XRP fiyatları o zamandan beri %60’tan fazla düştü. Bu arada, bir SEC yöneticisi 2018’de Ether’in bir menkul kıymet olmadığını açıkladı ancak bu beyanı kalıcı hale getiremedi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın