Jüpiter ile Dünya Arasındaki Fark

Dünya ve Jüpiter çok farklı iki gezegendir. En önemlisi dünya güneşten üçüncü uzaklıkta, Jüpiter ise güneşten beşinci uzaklıktaki gezegendir. Her ikisi de güneş sisteminin bir parçası olmasına rağmen, Jüpiter bir gaz gezegeni iken, dünya daha katı ve kaya gibidir. Hatta Jüpiter sistemdeki en büyük gaz gezegeni olarak adlandırılır.

Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter dünyadan on kat daha fazla çapa sahiptir. Kütle açısından, Jüpiter 300 kat daha ağırdır. Ayrıca, Jüpiter yeryüzünden 100 kat daha fazla yüzey alanına sahiptir. Aynı zamanda dünyadan 1000 kat daha fazla hacme sahiptir.

Jüpiter ile Dünya Arasındaki Fark
Jüpiter

Jüpiter’de içinde sürekli fırtına meydana gelen ve dünyayı yutabilecek büyüklükte kendine has büyük kırmızı bir nokta (büyük kırmızı leke) vardır. Jüpiter’deki sert doğal çevre şartları burada yaşamı imkansız hale getirir. Jüpiter’in yaşam-dostu olmamasının bir diğer nedeni de atmosferinin dünya gibi Oksijen bakımından zengin olmamasıdır. Jüpiter’in atmosferi Helyum ve Hidrojen’le doludur. Dünya atmosferinde ise Oksijen’in yanısıra Azot da vardır.

Jüpiter’e ayak basmanız durumunda dünyadaki ağırlığınızdan 2 kat daha fazla ağırlığınız olacaktır çünkü Jüpiter’in yer çekimi kuvveti dünyanın yer çekimi kuvvetinin 2 katından biraz daha fazladır. Spesifik olarak rakam vermek gerekirse; Jüpiter’in yer çekimi 20.87 m/s2 iken, dünyanın yer çekim kuvveti 9.766 m/s2’dir. Pratikte uygulamasını düşünecek olursak; dünyada 80kg iseniz, dev gaz gezegeni Jüpiter’de yaklaşık 170kg olacaksınız.

Eğer dünyada 24 saat gün sistemini kullanıyorsanız, Jüpiter’de tipik bir gün sadece yaklaşık 10 saat hızlı olacaktır. Jüpiter’in ayrıca 4 adet uydusu vardır. Dünyanın ise 1 adet uydusu vardır. İlk kez Galile tarafından gözlemlendiği için Jüpiter’in uydularına genel olarak Galile uyduları adı verilir. Bu uyduların isimleri; Io, Europa, Ganymede ve Callisto. Bu uydular boyut olarak güneş sistemindeki küçük gezegenlerden bile büyüklerdir. Bu yüzden kendi başlarına ayrı dünyaları vardır diyebiliriz.

Jüpiter ile Dünya Arasındaki Fark

Jüpiter ile dünya arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Jüpiter yeryüzüne göre çapı 10 kat daha büyük olan güneş sistemindeki en büyük gezegendir. Aynı zamanda dünyadan 300 kat daha ağırdır.
  • Dünya katı kaya bir gezegendir. Jüpiter ise dev bir gaz gezegendir.
  • Şu an itibariyle Jüpiter dünyanın aksine yaşanabilir bir yer değildir.
  • Dünya güneşten uzaklık noktasında üçüncü, Jüpiter ise beşinci gezegendir.
  • Jüpiter’in 4 uydusu vardır. Dünyanın ise sadece 1 tane uydusu var.
  • Jüpiter’deki yer çekimi kuvveti dünyadakinin 2 katından biraz fazladır.
  • Jüpiter dünyadan daha büyük bir yüzey alanı ve hacme sahiptir.
Facebook Yorumları

“Jüpiter ile Dünya Arasındaki Fark” üzerine bir yorum

  1. Kutle değişmez… Verdiginiz örnek yanlış. Yerçekimi ağırlığı değiştirir kutleyi değil…

    Cevapla

Yorum yapın