Just Eat, Fransa’da Bitcoin Olarak Ödeme Kabul Etmeye Başladı

Fransa’da Just Eat teslimat hizmetini kullanan kişiler, 15 bin’den fazla restorandan yapabilecekleri yemek alışverişlerinde Bitcoin ile ödeme yapabilecekler.

Haberin Özeti

  • Just Eat Fransa, müşterilerinin yemek teslimat hizmetleri sırasında Bitcoin kullanarak ödeme yapabileceklerini açıkladı.
  • Müşterilerin Bitcoin kullanarak ödeme yapmaları için dijital cüzdan oluşturmaları gerekiyor.
  • Ödeme iptali durumunda Bitcoin müşteriye Euro’ya çevrilerek iade edilecek ve müşteri herhangi bir kayıp yaşamayacak.

Yemek dağıtım hizmeti Just Eat’in Fransa ayağı, ülkedeki 15 bin’i aşkın restorandan verilebilecek siparişlerde Bitcoin olarak ödeme kabul etmeye başladığını açıkladı. Just Eat, Bitcoin ödeme sağlayıcı olarak Bitpay’i kullanıyor.

Koronavirüs salgın sürecinde uygulanmaya başlanan kısıtlama kararları ve çeşitli sosyal mesafe düzenlemeleri nedeniyle, eve teslimat hizmetleri oldukça yoğun bir şekilde talep görmeye başlamıştı. Söz konusu teslimat süreçlerinin temassız olarak gerçekleşmesi ile nakit para kullanımının da azaldığı gözlendi. Bu değişimler göz önüne alındığında ise, gıda endüstrisinde müşterilerin kullanabileceği bir ödeme sistemi olarak kripto paraya geçiş yapılmaya başlanması beklenen bir yenilik olarak göze çarpıyor.

Just Eat’in Fransa’daki yemek dağıtım alanında önemli bir aktör olduğunu dile getiren Capital.fr yazarı Gregory Raymond, şirketin Bitcoin ile ödeme kabul etme kararının kripto para birimlerinin halk arasında kullanımının yaygınlaşmasına yardımcı olabilecek önemli bir adım olduğunu belirtti.

Konu ile ilgili Just Eat Fransa web sitesinde yer alan açıklamalar ışığında ise şirketin Bitcoin ödemesi için artı olarak bir ücret talep etmediği ve müşterilerin Bitcoin olarak yemek ödemesi yapmak için özel bir uygulama ya da yazılım indirerek dijital cüzdan oluşturmalarının yeterli olacağı öğrenildi.

Bitcoin Kullanarak Yemek Siparişi Ödemesi Yapılabilir

Bitcoin kullanarak gerçekleştirilen ödemelerin, Bitpay tarafından belirlenen mevcut fiyatlar ışığında hesaplanacağı belirtildi. Ancak bir Bitcoin ödemesinin iptal edilmesi durumunda, geri ödemenin müşterinin banka hesabına Euro cinsinden çevrilerek yapılacağının altı çizildi.

  2017'den Beri Sakladığı 16 Milyon Dolarlık Bitcoin'i Dolandırıcılara Kaptırdı

Just Eat web sitesinde yer alan açıklamalarda Bitcoin olarak ödeme alındığında zaten Bitcoin’in Euro’ya çevrildiği ve haliyle geri ödeme durumunda da ödeme esnasında uygulanan dönüşüm oranının geçerli olacağı belirtildi. Bu kapsamda müşterilerin herhangi bir ödeme iptali durumunda Just Eat tarafından herhangi bir kayba uğramayacakları vurgulandı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın