Kabartma Tozu ile Maya Arasındaki Fark

Kabartma tozu ve maya, evlerde veya fırınlarda kullanılan en yaygın iki pişirme ürünüdür. Bu kabartıcı ürünler olmadan, un hamuru yoğun görünür. Bu mayalayıcı maddeler, karbondioksit gazı üretimini oluşturan kabarcıklar yapmak için aynı amaca sahiptir. Hamur yapmak için aynı amaca sahip olmalarına rağmen, kabartma tozu ile maya arasında önemli bir fark vardır. Birinin yerine diğerini kullanmak, istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Özetle, maya, karbondioksit üretmek için biyolojik bir reaksiyon kullanır; kabartma tozu ise, hamur ürünlerinin mayalanması için gerekli olan karbondioksidi vermek üzere bir kimyasal reaksiyon (asit-baz) kullanır. Bu makalede, bu farklılıklar vurgulanmaktadır.

Maya nedir?

Marketlerde bulunan en yaygın maya aktif kuru mayadır. Taze maya ve aktif kuru maya içeren farklı maya türleri vardır. Maya, karbondioksit ve etanol üretiminin bir sonucu olarak hamurun fermantasyonunda önemli bir rol oynayan tek hücreli, ökaryotik bir mikroorganizmayı ifade eder. Sadece kek yapımında değil, bira üretiminde de kullanılmaktadır.

Hamurdaki şekerle karşılaştığında, maya, pişirilecek şeyi mayalamak için küçük hava kabarcıkları olarak sıkışan karbondioksit gazı verir. Ürünü kabarık ve kontrol edilebilir hale getirir. Mikroorganizma, sıcaklık ve şeker tarafından aktif hale getirilir. Sıcak su eklenmesi organizmayı, ürünü karbondioksite karşı biyolojik bir reaksiyona girmede etkisiz kılabilir. Hamurda karbonhidratlar olduğu sürece, pişirme işlemi sırasında yüksek ısı ile maya öldürülünceye kadar devam edecektir.

Maya, mantar ailesinin bir üyesidir ve şekeri etanol ve karbondioksite dönüştüren Saccharomyces cerevisiae türüdür. Mayadan yapılan bir hamur işinde süngerimsi ve yumuşak bir doku oluşur. Mayalama ürünü olarak kullanılmasının yanı sıra maya ağırlıklı olarak hücre biyolojisi araştırmalarında olduğu gibi biyoyakıt endüstrisinde elektrik üretmek veya etanol üretmek için mikrobiyal yakıt hücrelerinde de kullanılır.

Hamur hazırlamada mayanın kullanımı, vitamin, mineral ve proteinlerin sağlayıcısı olduğu için sağlık yönünden bir çok yarar sağlar. Özellikle, B12 vitamini ve B-kompleksi kaynağıdır. Dahası, bir probiyotik olarak kullanılabilir.

Maya, hamur işlerine lezzet katmaktadır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, uzun bir süre mayalanmaya bırakılırsa, tadı istenmeyen bir hal alabilir. Mayanın kötü tarafı hamuru kıvama getirmek için uzun süre harcamasıdır. Zamana önem veren fırıncılar için maya, çok tercih edilmeyebilir. Normalde, tamamen genişlemesi yaklaşık 2 saat sürer. Maya tarafından yapılan fırın ürünleri arasında hamur işleri ve ekmek bulunur.

Kabartma tozu nedir?

Kabartma tozu temel olarak mısır ya da patates nişastası ve mono-kalsiyum fosfat ve sodyum alüminyum sülfat/sodyum asit pirofosfat gibi asit tuzları içerebilen ilave bileşenlerle karıştırılmış bir tozdur (soda/sodyum bikarbonat). Bir tartar asidi kremi, bir kabartma tozu yapmak için kabartma tozu ile karıştırılabilir. Bu bileşenler bir üründen diğerine değişebilir. Ancak, temel konsepti, asit ve baz sodyum bikarbonatın, fırın ürünlerinin mayalanmasından sorumlu olan karbondioksiti oluşturmak için girdiği kimyasal reaksiyonudur.

Kabartma tozu asit içerdiğinden, ek asit gerektirmeyen tarifler için en uygun olanıdır. Bu durumda, asitle kolayca karışmak ve karbondioksit üretmek için karbonat ile değiştirilmelidir. Kabartma tozu içindeki patates veya mısır nişastası stabiliteyi arttırır.

Mayadan farklı olarak, kabartma tozu hemen hareket eder ve pişirme işlemi sırasında ısıyla aktive edilir. Pişirme öncesi bekleme süresi yoktur. Kabartma tozu, çift etkili veya tek etkili işlem geçirebilir. Tek etkili, tozun sadece sıvı ile karıştırıldığında aktif hale gelmesidir. Karbondioksit, çift etkili işlemde iki farklı aşamada üretilir.

Kabartma Tozu ile Maya Arasındaki Fark

Kabartma tozu ile maya arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Maya yaşayan tek hücreli bir mikro organizmadır. Kabartma tozu ise kimyasal bir bileşiktir.
  • Hem maya hem de kabartma tozu mayalayıcı maddelerdir.
  • Maya, hamurda karbonhidratlara maruz kaldıktan sonra karbondioksit veren canlı bir mikro organizmadır.
  • Kabartma tozu, karbonat ve asitlerden oluşan kimyasal bir bileşiktir. Ayrıca mısır veya patates nişastası ve tartar kremini de içerebilir.
  • Hamurun mayalanması zaman alırken, kabartma tozu fırında ısı ile etkileşime girdikten hemen sonra ürünleri ,mayalandırır.
  • Maya, yüksek ısı ile öldürülürken kabartma tozu, ısı ile aktive edilir.

Kabartma tozu ile maya arasındaki fark özetle bu şekilde. Eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Facebook Yorumları