Kahverengi Yumurta ile Beyaz Yumurta Arasındaki Fark

Son güncelleme: 3 ay önce

Markete veya bakkala gittiğimizde kahverengi ve beyaz yumurtaların ayrı satıldığını ve fiyatlarının da farklı olduğunu görürüz. Peki hiç aralarındaki farkı düşündünüz mü? Pek çoğumuz ya fiyatına ya da rengine göre hızlı bir şekilde yumurtayı seçer ve alırız. Fakat aralarındaki farkı pek önemsemeyiz. Bu yazıda beyaz ve kahverengi yumurta arasındaki farkları inceleyeceğiz.

Herşey Tamamen Tavukla İlgili

 

Aslında cevap çok basit ve hatta şaşıracağınız kadar basit. Beyaz kulak memeli ve beyaz kanatlı tavuklar beyaz renkte yumurta bırakır. Kırmızı/kahverengi kulak memeli ve kırmızı/kahverengi kanatlı tavuklar ise kahverengi yumurtlar (bütün türler için geçerli değildir elbet). Hatta bazı tavuklar benekli ve mavi yumurtalar da bırakır. Rengin haricinde içeriği incelediğimizde beyaz ya da kahverengi yumurtaların içeriğinde ve besin değerinde herhangi bir farklılık yoktur. Sadece görünüşleri farklıdır o kadar.

Kahverengi Yumurtalar Neden Daha Pahalı?

Marketlerde dikkat ederseniz kahverengi yumurtaların fiyatları beyazlardan daha pahalıdır. Bu yüzden pek çok insan kahverengi yumurtaların beyaz yumurtalardan daha iyi olduğunu düşünür. Lakin ki öyle değildir. Kahverengi yumurtayı yumurtlayan tavuklar boyut olarak beyazlardan daha büyüktür ve dolayısıyla yumurtaları da daha büyüktür. Dolayısıyla fiyat yüksekliğinin tek sebebi boyutun ve dolaylı olarak içeriğin fazla olmasındandır.

Kabuklarında Farklılık Var mı?

Renk haricinde kahverengi ile beyaz yumurta kabuğu arasında da herhangi bir fark yoktur. Bazı insanlar kahverengi yumurta kabuklarının beyazlara kıyasla daha zor kırıldığını ve daha sert olduğunu söylese de aslında öyle değildir. Doğru olan şudur ki; genç tavuklar kırılması daha zor sert kabuklu yumurtalar bırakır.

 

Yumurta Sarısı Arasında Fark Var mı?

Yine bazı insanlar kahverengi yumurtaların beyazlardan daha zengin renkte bir yumurta sarısına sahip olduğunu söyler. Tavukların yedikleri yemler bölgeden bölgeye değişir. Ne kadar çok mısır yerlerse yumurta sarıları o kadar sarı olur. Dolayısıyla yumurta sarısı tavuğun beslenme şekline bağlıdır.

Özetlemek gerekirse kahverengi yumurta kahverengidir. Beyaz yumurta da beyaz yumurtadır. Aralarında besin değeri bakımından hiçbir fark yoktur. Aynı şey köy yumurtası için de geçerlidir. Kırmızı/kahverengi kanatlı tavukların yumurtaları kahverengi olur, beyazların yumurtası beyaz olur. Aynı şekilde köyde yaşayan tavukların yumurtası köy yumurtasıdır, şehirde yaşayanların yumurtası ise şehir yumurtası. O yüzden marketlerde köy yumurtası adı altında daha pahalıya satılan ve köy havası vermek için tavuk pisliğiyle birlikte pazarlanan yumurtalara çok aldanmamak lazım. Yumurtanın besin değeri tamamen tavuğun beslenme şekline bağlıdır. Bu anlamda köydeki tavuk daha zengin ve sağlıklı besleniyorsa yumurtası daha güzel olur. Bunun dışında başka bir fark yoktur.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın