Kamera ile Kaydedilmiş 10 Ölüm Anı

Kameranın hayatımıza girmesiyle birlikte belki hayat boyunca hiç şahitlik etmeyeceğimiz olaylara şahitlik ediyoruz. Örneğin kamera hayatımızda olmamış olsaydı belki hiç kafa kesme, tramvay altında kalma vs gibi şok edici görüntüleri görmeyecektik. Fakat o hayatımızda ve sürekli kaydediyor. Maalesef hayata dair güzel şeyleri kaydettiği gibi, acı şeyleri de kaydediyor. Aşağıdaki listede yer alan kareler ve görüntüler o kişilerin belki son bakışları.

10. Versailles Düğün Faciası

Versailles düğün salonu Kudüs’ün güneydoğusunda bir binadaydı. 24 Mayıs 2001 gecesi Keren ve Asaf Dror’un düğünü vardı burada. Yüzlerce insanın katıldığı düğünde katılanlar dans edip genç çiftin mutluluğunu kutlayarak eğlenirken birdenbire üçüncü katın zemini aniden çöktü. Sonuçta 23 kişi öldü ve 380 kişi yaralandı. Bu İsrail tarihindeki en büyük sivil felaketlerden biri oldu. Kamuoyunu asıl şok eden ise bu çökme anının an be an kameralara kaydediliyor olmasıydı. Dans eden çift ve arkadaşları birdenbire göçüğün altında kalıyordu.

Yapılan adli soruşturma neticesinde binayı Pal-Kal adı verilen mimari metot ile daha ince inşaa eden mühendis Eli Ron tutuklandı. 2004 yılında düğün salonunun üç sahibi de ölüme sebebiyet vermekten tutuklandı.

9. Ramstein Uçuş Gösterisi Faciası

https://www.youtube.com/watch?v=zUlLawlfbng

28 Ağustos 1988’de Batı Almanya’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve 300.000 kişinin katıldığı Ramstein uçuş gösterisi bir felaketle sonuçlandı ve o esnada kameralar kayıttaydı. Gösteri Batı Almanya’daki ABD hava üssünde gerçekleştiriliyordu. Gösteri sırasında birden fazla Aermacchi MB-339 PAN türü jet birbirlerine çok yakın mesafeden uçma denemesi yaparken çarpıştı. Sonrası tam bir kaostu. Parçalanan uçaklar gösteriyi izleyenlerin üzerine düştü. 67 seyirci ve 3 pilot hayatını kaybetti. 346 kişi de patlamalar ve yangın sonucu ciddi yanık ve yaralar aldı. Tarihteki en büyük ikinci uçuş gösterisi faciasıydı bu.

İtalya Hava Kuvvetleri’ne bağlı 10 adet Aermacchi MB-339 PAN türü jet gökyüzünde bir kalp görüntüsü çizmeye çalışırken çarpışma gerçekleşti. Patlayan uçaklar alev topu halinde izleyenlerin üzerine düştü.Bütün olanlar 7 saniye gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşti ve insanların kaçmasına fırsat kalmadı.

Bütün trajik olaylarda olduğu gibi bu faciada da bir komplo teorisi ortaya atıldı. Teoriye şöyle: bu faciadan 2 ay önce Aerolinee Itavia 870 numaralı uçağı İtalya’nın güneybatısındaki Tiren Denizi’ne düşmüş ve 81 kişi ölmüştü. Bu uçağın neden düştüğüyle ilgili hiçbir İtalyan makamından resmi açıklama yapılmamıştı. Bu olay İtalyan medyasınca Ustica katliamı olarak adlandırılıyordu. İtalyan Hava Kuvvetleri’nin bu trajedideki rolü belirsizdi. Fakat Hava Kuvvetleri’ne bağlı bazı askerler hakkında belgede sahtecilik gibi konularda suçlamalar vardı. 4 general bu yüzden tutuklandı. Generallerin trajediyi çözmek için gerekli bilgileri gizlediği suçlamaları vardı. 2 ay sonra gerçekleşen gösteri uçuşunda ölen 2 İtalyan pilotun bu konular hakkında bilgi sahibi olduğu öne sürülür.

8. Bradford City Stadyum Yangını

Valley Parade, İngiltere Bradford’ta bir futbol stadyumu. 1886 yılında inşa edildi ve 1903’ten itibaren Bradford City tarafından kullanılmaya başlandı. 1908’de Bradford City birinci lige yükseldi. 1911’de FA kupasını kazandılar. 11 Mayıs 1985’de 11.000’den fazla taraftarın katıldığı final maçında Bradford City ile Lincoln City karşı karşıya geldi. Oyunun 40ncı dakikasına skor henüz 0-0 iken stadyum koltuklarından birinde küçük bir yangın çıktı. Dakikalar içinde yangın büyüyerek bütün bir stada yayıldı. Stadın çatısı çökmeye başladı. Dört dakikadan kısa bir süre içinde alevler bütün bir stadyumu sardı. Dumanların her yeri sarması ile iyice panikleyen insanlar kaçmaya çalışırken birbirini ezdi. Tek kaçış noktası olarak sahanın içi kalmıştı. 56 kişi öldü ve 265 kişi yaralandı. Yangının yerdeki çöp yığını üzerine atılan bir kibritten çıktığı iddia edildi. Görgü tanıkları hayatlarında bu kadar hızlı ilerleyen bir alev ve yangın görmediklerini söylediler. Olay İngiliz futbol tarihinin en büyük trajedileri arasında yer aldı. Yangından sonra stadyumda çok köklü renovasyon çalışmaları yapıldı.

7. Yugoslavya Kralı I. Aleksandar Suikasti

https://www.youtube.com/watch?v=l65UIOkmdR0

Kameranın icadından beri pek çok politikacı, kral ve işadamının suikast görüntüleri an be an kaydedildi. Bunlar arasında en ünlüleri, ABD başkanı Kennedy, İsrail Başbakanı İshak Rabin, Pakistanlı politikacı Benazir Butto, Meksikalı politikacı Luis Donaldo Colosio, Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat, Japon işadamı Kazuo Nagano ve son olarak bu yazıya konu ettiğimiz Yugoslavya Kralı I. Aleksandar var. Bütün bu kişiler kameraların kayıtta olduğu anlarda hayata veda ettiler. I. Aleksandar Yugoslavya’nın ilk kralıydı. 1921’de babasının ölümüyle yeni kral o oldu.

I. Aleksandar 6 Ocak 1929’da Yugoslavya anayasasını feshederek 6 Ocak Diktatörlüğü adı verilen kişisel diktatörlüğünü ilan etti. 9 Ekim 1934’te Marsilya’ya siyasi bir gezi düzenledi. Fransa ile ilişkilerini iyileştirme çabasındaydı. Fransız Dışişleri Bakanı ile araba içinde Marsilya sokaklarını dolaşırken Vlado Chernozemski bir kişi kendisini ve şoförünü silahla vurup öldürdü.

Bu olay kameralarla kaydedilen ilk suikast oldu. Kameraman olaya çok yakındı. O kadar ki sadece suikast anını değil, kralın ölüm anını da kaydetti. Suikastı yapan Vlado Chernozemski Bulgar bir devrimciydi. Suikastın hemen ardından Fransız polisi tarafından kılıçla yaralandı ve daha sonra etraftaki halk tarafından linç edilerek öldürüldü.

6. Sknyliv Uçuş Gösterisi Faciası

27 Temmuz 2002’de Ukrayna’nın Sknyliv hava sahasında gerçekleştirilen uçuş gösterilerine yaklaşık 10.000’den fazla seyirci katılmıştı. Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne bağlı ve iki pilot tarafından kullanılan Sukhoi Su-27 jeti kontrolünü kaybederek kalabalığın üzerine düştü. Yer düşen uçak bir süre sürüklenerek başka bir uçağa çarptı ve patladı. Her iki pilot da uçaktan zamanında fırlayarak küçük yaralarla kurtulmayı başardı. Fakat izleyiciler o kadar şanslı değildi. 19’u çocuk olmak üzere 77 kişi öldü ve 543 kişi ağır yaralandı. Bu olay tarihe geçmiş en büyük ve korkunç gösteri kazası oldu. Pilotlar kendilerine verilen uçuş haritasının gerçeğinden farklı olduğunu iddia ettiler. Uçaktan alınan ses kayıtlarında pilotlardan biri diğerine “İzleyicilerimiz nerede?” diye soruyor. Normalde bir uçuş gösterisi pilotunun seyircilerin nerede olduğunu her zaman bilmesi beklenir. Davayı inceleyen uzmanlar pilotların uçak bilgisayarı tarafından üretilen otomatik uyarılara karşı yavaş davrandıklarını öne sürdü. Ukrayna devlet başkanı Leonid Kuchm kamu önünde açıktan orduyu suçladı ve hava kuvvetleri komutanını görevden aldı. Kazaya sebep olan iki pilot hapis cezasına çarpttırılarak kurbanların ailelerine yüksek meblağda tazminat ödemeye mahkum edildiler.

5. The Station Gece Kulübü Yangını

The Station, ABD kentlerinden biri olan Rhode Island’ta kurulu glam metal ve rock temalı bir gece kulübüydü. 20 Şubat 2003 gecesi kulüpte meydana gelen yangın neticesinde 100 kişi öldü. ABD tarinin en çok can alan yangınlarından biri oldu. Yangın Great White grubunun açılış şarkısından saniyeler sonra başladı. Sahnede patlatılan patlayıcılar kısa süre sonra yangına sebep oldu. Başlangıçta gösterinin bir parçası olduğu düşünülen alevler iyice ilerleyince izleyiciler ve sahnedeki şarkıcılar olayın farkına vardı. Dakikalar içerisinde alevler tüm sahneyi sardı ve kulüptekiler kaçmaya başladı. Grubun gitaristi Ty Longley yangında öldü. Binada dört farklı çıkış olmasına rağmen insanlar panikle sadece bir tanesine yöneldi. Panikten dolayı kapı tıkandı ve pek çok kişi hayatını kaybetti. Yangını kameraya kaydeden kişi yangının farkına varıyor ve yavaş yavaş binayı terkediyor. Terkederken de yangını çekmeyi ihmal etmiyor. Yangından sonra grubun menajeri ve kulübün sahibi insan canına kastten yargılandı. Kurbanların ailelerine 175 milyon dolar tazminat ödendi.

4. Etiyopya Havayolları Kazası 961

23 Kasım 1996’da Etiyopya Havayolları’nın 961 nolu Addis Ababa-Nairobi uçağı korsanlar tarafından kaçırıldı. Uçak Avusturalya’dan politik iltica talep eden üç Etiyopya’lı tarafından kaçırıldı. Üç acemi terörist ellerindeki bir şişe likörü bomba gibi kullanarak pilotu rehin aldı. Uçağın Avusturalya’ya indirilmesini istediler. Pilot uçakta Avusturalya’ya gidecek kadar yeterli benzin olmadığını söyledi. Avusturalya’ya gitmektense Afrika kıyıları boyunca uçuşa devam etti. Korsanlar karanın halen görünür olduğunu farkedince pilotu uyardı ve doğuya doğru uçmasını istediler. Pilot gizlice Madagaskar ve Afrika anakarası arasındaki Comoro Adaları’na doğru yöneldi. Adaya geldiklerinde uçağın benzini bitmek üzereydi fakat korsanlar pilotun uyarılarını dinlemedi. Fazla bir seçeneği kalmayan kaptan Leul adalar üzerinde daireler çizmeye başladı. Benzini biten uçağın hidrolik sistemleri çalışmaz hale geldi ve pilot uçağı 320 km hız ile indirmek zorunda kaldı. Bir yandan korsanlarla çarpışan pilot bir yandan da uçağı Comoro adası yakınlarındaki sığ sulara indirmeye çalıştı. Yumuşak bir iniş için dalgalara paralel indirdi uçağı. Suya ilk değen sol motor oldu. Mercan kayalıklarına çarpan kanat Boeing 767’in su içinde hızlıca dönerek parçalanmasına neden oldu. O esnada tatil yapan turistler, otel sakinleri ve doktorlar yaralıların imdadına koştu.

Maalesef kabin görevlileri de dahil 172 yolcudan 122’si öldü. Pek çok yolcu can yeleğini kabin içinde çok erken şişirdiğinden suyun içinde mahsur kalarak öldü. Sahilde güneşlenen bir turist kazayı kamerasıyla kaydetti. Hem kaptan pilot hem de yardımcı pilot sağ kurtuldu ve çeşitli ödüller aldılar ve pilotluk yapmaya devam ettiler.

3. John F. Kennedy Suikasti

John F. Kennedy ABD’nin 35nci devlet başkanı idi. 1961 yılında seçildi ve 1963 yılında öldürüldü. Soğuk savaş döneminde, Rusya ve diğer komünist ülkelerle tansiyonun yüksek olduğu zamanlarda yönetimde bulundu. 22 Kasım 1963’te eşi Jacqueline ile birlikte Teksas’a seyahat etti. Başkanlık motorsikletlerinin caddeye gelmesinin ardından silahlı ilk saldırıya uğradı. Saniyeler sonra ise kafasına sıkılan kurşunla öldürüldü. 46 yaşındaydı ve ABD’nin en genç yaşta ölen başkanı oldu. Lee Harvey Oswald adlı bir çalışan tutuklandı ve Kennedy’yi öldürmekten hapse atıldı. Oswald suçlamayı reddetti ve davası bile görülmeden suikastten 2 gün sonra Jack Ruby tarafından öldürüldü. Konuyla ilgili soruşturma açıldı ve Oswald’ın cinayeti işleyen olduğu kanısına varıldı. Soruşturma sonucu medyada çok uzun bir zaman tartışıldı. Abraham Zapruder’ın suikast anını kaydettiği filmi belki de ABD ve dünya tarihinin en çok incelenen, üzerinde konuşulan ve tartışılan filmi oldu. Video 6 Mart 1975’e kadar kamuya gösterilmedi ve televizyonlarda yayınlanmadı. 1975’te Geraldo Rivera tarafından sunulan ABC Late Show’da ilk kez yayınlandı.

JFK suikastinden sonra ABD başkanları bir daha üstü açık arabaya binmedi. Bugün Obama’nın The Beast adı verilen limuzini ileri derecede güvenlikle donatılmıştır.

2. İkiz Kuleler Saldırısı

11 Eylül 2001’de New York’taki İkiz Kuleler’e 2 yolcu uçağıyla saldırı gerçekleştirildi. 11 Eylül sabahı 4 adet ticari havayolları uçağı 19 teröristce kaçırıldı. Bu uçaklardan 2 tanesi İkiz Kuleler’e çarptı ve uçaktakilerin tamamı olmak üzere binadaki insanlar dahil toplam 3000 civarında insan öldü. Çarpmanın üzerinden 2 saate yakın bir süre geçtikten sonra kuleler tamamen çöktü. Kaçırılan üçüncü uçak Pentagon’da, dördüncü ise Shanksville yakınlarında düştü. Kurtarma çalışmaları sırasında 343 itfaiyeci ve 60 polis de öldü. 11 Eylül sabahı olayı görüntüleyen yüzlerce video çekildi. Binadan canlı atlayan insanlar kaydedildi.

1. 2011 Japonya Depremi

2004 yılında Hint Okyanusu’nda meydana gelen deprem ve tsunami sonucunda da binlerce insan ölmüştü. 2011 yılında Japonya’da meydana gelen deprem ve tsunami de aynı şekilde binlerce cana mal oldu. 11 Mart 2011’de Japonya kıyılarında büyük bir deprem meydana geldi. Japonya tarihinin en büyük depremlerinden biriydi bu. Deprem 38 metreye varan devasa tsunamilere sebep oldu. Bazı bölgelerde su saatte yaklaşık 10 km hızla karaya doğru ilerledi. Tsunami ve depremden yaşamını yitirenlerin yanısıra aynı zamanda nükleer bir afet de meydana geldi.

Facebook Yorumları