20 Mayıs 2022, Cuma
12.5 C
İstanbul

Kamu Kurumunun Süper Bilgisayarlarında Gizlice Kripto Madenciliği Yaptığı İçin Mahkum Edildi!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Avustralyalı bir araştırma ajansının eski bir müteahhidi, 2018’de kripto madenciliği yapmak için süper bilgisayarları kullanmaktan ve 76.000 dolarlık hasara neden olduğu için mahkum edildi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Avustralya hükümeti için çalışan eski bir müteahhit Jonathan Khoo, 2018’de kripto madenciliği yapmak için kurumun süper bilgisayarlarını kullandı.
  • Khoo 300 saat toplum hizmetine mahkum edildi, ancak 10 yıla kadar da hapis cezasına çarptırılabilir.
  • Khoo, madencilikten 10.000 Avustralya Doları kâr ederken, 76.000 Avustralya Doları üretkenlik kaybına neden oldu.

Avustralya hükümeti araştırma ajansının eski bir yüklenicisi, 2018’de kripto para madenciliği yapmak için süper bilgisayarları kullanmaktan hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme 10 yıllık hapis cezası yerine; ceza olarak 300 saat toplum hizmeti verdi.

Binance indirim kodu

Avustralya’nın Sidney kentinin kuzey kıyısından 34 yaşındaki Jonathan Khoo, gizlilik odaklı bir kripto para birimi olan Ethereum ve Monero madenciliği yapmak için Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü’ndeki değerli bilgi işlem kaynaklarını kullanmaktan Cuma günü mahkum edildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Avustralya Federal Polisi’nin (AFP) açıklamasına göre, Khoo’nun Ocak 2018’deki madencilik operasyonu, üretkenlik kaybı ve yanlış yapılandırmadan dolayı CSIRO’ya en az 76.000 AUD (55.400 USD) mal oldu. Khoo, yaptığı madencilikten ise yaklaşık 10.000 AUD kazanç elde etti.

AFP tarafından yapılan açıklamada Khoo’nun “bu süper bilgisayar kaynaklarını, iklim değişikliğinin çevreye olan etkilerini ölçmek için Pulsar Veri Dizisi Analizi, tıbbi araştırma ve iklim modelleme çalışmaları dahil olmak üzere ülke için önemli bilimsel araştırmalar yapmaktan alıkoyduğunu” söyledi.

Suçlamaları kabul etti

Khoo, Şubat 2020’de yerel mahkeme önünde, çalıştığı kurumun verilerinin bütünlüğünü bozmaya neden olacak şekilde yetkisiz veri değişikliği yaptığını kabul etti.

Suçlamalar neticesinde 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Khoo’nun cezası, pişmanlık, iyi hal ve işbirliğinden dolayı sadece 300 saat toplum hizmeti olarak değiştirildi.

İlgili Haber:  ICO ile Kitle Fonlama Arasındaki Fark

Davada görev alan baş yargıç, kötü niyetli bir müteahhit tarafından hedef alınan bir devlet araştırma kuruluşuna sahip çıkmanın önemine dikkat çekti.

Dünya genelinde kamu veya özel şirketlerin kaynaklarını gizlice kullanarak madencilik yapanların sayısı son zamanlarda oldukça artmış ve kurumlar bu aktiviteleri önlemek adına bir dizi kontrolü hayata geçirmişti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar