Kanada’nın merkez bankası olan Kanada Bankası, kısa süre önce merkez bankası dijital para biriminin riskleri ve faydaları hakkında bir rapor yayınladı.

Kanada Bankası 5 Ekim tarihinde yayılanan raporunda “Anonim token tabanlı bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) belirli güvenlik riskleri oluşturacaktır” diye yazdı. “Bu riskler, bakiyelerin nasıl toplandığı ve depolandığından tutun, CBDC’nin işlemler için nasıl kullanıldığından ve bunun yanı sıra e-cüzdanlar, kripto borsaları ve bankalar gibi çeşitli çözümlerin kullanıcıları çekmek için nasıl rekabet ettiğinden kaynaklanıyor.”

Geçtiğimiz yıl boyunca, tartışmalar yeni bir boyut kazandı ve çeşitli hükümetler para birimlerini bir CBDC şeklinde dijitalleştirmeye başladı. Çin, dijital yuan CBDC’si için bir dizi habere manşetlerde yer vermişti.

Kanada Merkez Bankası’nın raporu, varlık depolama dahil olmak üzere birçok alanda var olan riskleri listeledi. Dijital varlık dünyasında, token sahipleri, fonlarını bu cüzdanlar arasında farklı tahsisatlara yayarak çok sayıda cüzdana sahip olabilir. Bu, geleneksel finansmanda makul olandan daha fazla varlık depolama konumuna yol açar.

Riskler ayrıca CBDC’ler etrafında potansiyel olarak çözüm sağlayan platformlardan da kaynaklanmaktadır. Yanıt olarak, olası çözümler arasında, CBDC’de yerleşik olan cüzdan varlıkları üzerindeki üst sınırların yanı sıra merkez bankası tarafından belirlenen ilgili platformlar için parametreler de yer alır.

Raporda, “Kanada Bankası bir CBDC yayınlayacak olsaydı, bu muhtemelen token temelli olurdu,” açıklaması yapıldı. Raporun devamında, denklemde güvenli, ancak hantal, özel anahtar kullanımının varlığına dikkat çekildi. “CBDC’nin güvenli ve verimli bir ödeme aracı olmasını sağlamak için, Merkez Bankası’nın CBDC’nin nasıl toplanıp kullanılacağını ve bundan hangi dışsallıkların ortaya çıkacağını dikkatlice düşünmesi gerekir.”

Rapor, kişisel cüzdanların ve depolamanın, takas gibi merkezi varlık depolama fırsatlarına karşı artılarını ve eksilerini açıklarken, potansiyel bir CBDC ile ilişkili diğer riskler ve önlemlerin yanı sıra böyle bir varlık sınıfıyla ilgili olası kurallar ve yönergelerden de söz etti.

İlgili Haber:  Lagarde, Merkez Bankası’nın Dijital Para Birimi Hakkında Halka Danışacaklarını İfade Etti

Avrupa Merkez Bankası da geçtiğimiz günlerde söz konusu varlık türüne ilgisini açıkladığından, Çin ve Kanada gibi Avrupa da yakın zamanda CBDC haberlerinde de yerini almıştı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın