5 Temmuz 2022, Salı
20.7 C
İstanbul

Kanada Bankası, CBDC’leri Riskli Buluyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Kanada’nın merkez bankası olan Kanada Bankası, kısa süre önce merkez bankası dijital para biriminin riskleri ve faydaları hakkında bir rapor yayınladı.

Binance indirim kodu

Kanada Bankası 5 Ekim tarihinde yayılanan raporunda “Anonim token tabanlı bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) belirli güvenlik riskleri oluşturacaktır” diye yazdı. “Bu riskler, bakiyelerin nasıl toplandığı ve depolandığından tutun, CBDC’nin işlemler için nasıl kullanıldığından ve bunun yanı sıra e-cüzdanlar, kripto borsaları ve bankalar gibi çeşitli çözümlerin kullanıcıları çekmek için nasıl rekabet ettiğinden kaynaklanıyor.”

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Geçtiğimiz yıl boyunca, tartışmalar yeni bir boyut kazandı ve çeşitli hükümetler para birimlerini bir CBDC şeklinde dijitalleştirmeye başladı. Çin, dijital yuan CBDC’si için bir dizi habere manşetlerde yer vermişti.

Kanada Merkez Bankası’nın raporu, varlık depolama dahil olmak üzere birçok alanda var olan riskleri listeledi. Dijital varlık dünyasında, token sahipleri, fonlarını bu cüzdanlar arasında farklı tahsisatlara yayarak çok sayıda cüzdana sahip olabilir. Bu, geleneksel finansmanda makul olandan daha fazla varlık depolama konumuna yol açar.

Riskler ayrıca CBDC’ler etrafında potansiyel olarak çözüm sağlayan platformlardan da kaynaklanmaktadır. Yanıt olarak, olası çözümler arasında, CBDC’de yerleşik olan cüzdan varlıkları üzerindeki üst sınırların yanı sıra merkez bankası tarafından belirlenen ilgili platformlar için parametreler de yer alır.

Raporda, “Kanada Bankası bir CBDC yayınlayacak olsaydı, bu muhtemelen token temelli olurdu,” açıklaması yapıldı. Raporun devamında, denklemde güvenli, ancak hantal, özel anahtar kullanımının varlığına dikkat çekildi. “CBDC’nin güvenli ve verimli bir ödeme aracı olmasını sağlamak için, Merkez Bankası’nın CBDC’nin nasıl toplanıp kullanılacağını ve bundan hangi dışsallıkların ortaya çıkacağını dikkatlice düşünmesi gerekir.”

Rapor, kişisel cüzdanların ve depolamanın, takas gibi merkezi varlık depolama fırsatlarına karşı artılarını ve eksilerini açıklarken, potansiyel bir CBDC ile ilişkili diğer riskler ve önlemlerin yanı sıra böyle bir varlık sınıfıyla ilgili olası kurallar ve yönergelerden de söz etti.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Yerini XRP mi Alacak?

Avrupa Merkez Bankası da geçtiğimiz günlerde söz konusu varlık türüne ilgisini açıkladığından, Çin ve Kanada gibi Avrupa da yakın zamanda CBDC haberlerinde de yerini almıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Harun Karagülle
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar