8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Kanada Mahkemesi, Konvoy Protestocularının Bitcoin Dahil Tüm Fonlarını Dondurdu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

The Globe and Mail’in yayınladığı habere göre bir Ontario Yüksek Mahkemesi, Ottowa’daki konvoy protestoları devam ederken, protestocuların Bitcoin ve diğer kripto para birimleri de dahil olmak üzere milyonlarca dolarlık fonu dondurma emri verdi.

Binance indirim kodu

“Mareva tedbiri” olarak da bilinen dondurma emri, Ottawa sakinleri tarafından konvoya karşı açılan daha geniş davanın bir parçası olarak dün akşam geç saatlerde verildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ottawa sakinlerinin avukatı Paul Champ, The Globe and Mail’e verdiği demeçte, bu kararın Kanada’daki Bitcoin ve kripto para borsalarını hedeflediğini ve başarılı olacağını düşündüğünü belirtti.

Kanada hükümeti, protestocuların fonlarına el koymak için devam eden bir çaba içinde. Ayrı bir süreç olan dondurma emri, fonların (yaklaşık 20 milyon dolar) Ottawa vatandaşlarına dağıtılmasını amaçlıyor. Dağıtım işlemi, konvoya karşı açılan dava başarılı olursa gerçekleşecek.

Karar, konvoy protestocularına, devam eden protestolarla ilgili olarak toplanan herhangi bir bağış ya da fonun satılmasını veya kullanılmasını yasaklıyor.

Konvoy protestocularını temsil eden avukatlar ise, kararın veya ilgili mahkeme belgelerinin kendilerine tebliğ edilmediğini söyledi.

Ottawa protestoları ve Bitcoin

Ottawa’da yaklaşık üç haftadır devam eden protestolar, COVID-19 aşısı zorunluluklarını protesto etmek için başladı.

Destekçileri tarafından “Özgürlük Konvoyu” olarak adlandırılan konvoy, Ottawa’daki “Parliament Hill” yakınlarında toplandı. The Globe and Mail’e göre protestocular, GoFundMe üzerinde başarılı bir şekilde yaklaşık 10 milyon dolar bağış topladı. Ancak bağış sayfası daha sonra site tarafından kapatıldı.

GoFundMe bağış sayfası kapatıldıktan sonra, bağış toplama daha yaratıcı hale geldi ve protestocular giderek kripto para birimlerine bağımlı hale geldi.

İlgili Haber:  Dünya Çapında Bitcoin ATM Sayısı 10.000'e Ulaştı!

Konvoyun destekçilerinden Jordan Peterson, “Allahtan Bitcoin var” şeklinde tweet attı.

Mahkeme kararı ne işe yarayacak?

Ontario mahkemesinin kararı, özellikle konvoyun fonlarının tutulduğu teyit edilen TD Canada Trust ve ATB Financial gibi yerleşik Kanada bankaları gibi kuruluşları hedef alıyor.

Karar ayrıca 150 kripto para cüzdanını hedef alıyor. Vancouver girişimcilerinde Jeffrey Booth da kararda ismi geçenlerden.

Mahkeme kararında adı geçenler, şimdi davacılara yani Ottawa’da ikamet edenlere, finansal varlıklarının niteliğini, değerini ve yerini açıklayan bir “yeminli beyan” vermek zorunda kalıyor.

Davada adı geçen kişi ya da kuruluşlar bu emre uymayı reddederse, mahkemeye itaatsizlikten ayrıca dava edilebilir.

Bugün Kraken CEO’su Jesse Powell yaptığı açıklamada, Kraken’in mahkeme kararına “uymak zorunda kalacağını” söyledi ve kullanıcıları endişeleri varsa kriptolarını borsadan çıkarmaya çağırdı.

“Mahkeme kararına uymak zorundayız. Bu konuda endişeleniyorsanız, fonlarınızı merkezi bir borsada tutmayın. Sizi koruyamayız. Kriptolarınızı borsadan çıkarın ve yalnızca P2P ticareti yapın” şeklinde de bir tweet attı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar