26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

Kanada Merkez Bankası, Dijital Para Birimi Planlarını Hızlandırıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Timothy Lane’e göre, Kanada Merkez Bankası, pandeminin durumu ışığında, dijital para birimi zaman çizelgesini yeniden düzenleyebilir.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kanada Merkez Bankası, bu yılın başlarında yaptığı duyuruda, yakın zaman içerisinde bir dijital para birimi uygulamayı planlamadığını söylemişti.
  • Banka, ihtiyaç duyulması halinde planlarında değişiklik yapabileceğini belirtti.
  • Bankanın başkan yardımcısı Timothy Lane, pandeminin potansiyel bir CBDC için gerekli ön koşulları hızlandırmış olabileceğini söylüyor.

Kanada Merkez Bankası’nın başkan yardımcısı Timothy Lane, Şubat ayında yaptığı açıklamada Kanada’nın devlet destekli bir dijital para birimine ihtiyacı olmadığını; ancak ihtiyaç oluşursa geliştirebileceklerini vurgulamıştı.

Binance indirim kodu

Şimdi ise Lane, ihtiyacın Merkez Bankası’nın beklediğinden daha erken ortaya çıkabileceğini öne sürdü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Şubat Ayında Planlanandan Daha Hızlı Gelişen Bir Süreç Var

Lane, Şubat ayında katıldığı bir FinTech konferansında, Kanada hükümetini, çalıştıkları CBDC’yi yayınlamaya sevk edebilecek iki senaryoyu özetlemişti. Birincisi, fiziksel paranın Kanada toplumundan aşamalı olarak çıkarılması, ikincisi ise kripto para birimlerinin çok popüler hale gelmesi idi.

New York Federal Rezervi’nde yapılan araştırmalar, CBDC’lerin Libra gibi büyük teknolojiler tarafından kontrol edilen dijital para birimlerine karşı daha özel bir alternatif olacağı fikrini destekledi.

Yeni bir röportajda Lane, ilk ön koşulun, Şubat ayında düşündüğünden daha erken oluşabileceğini söyledi.

Kanadalı bir düşünce kuruluşu olan Uluslararası Yönetişim İnovasyonu Merkezi’ne açıklamalarda bulunan Lane, “Şubat ayında hazırlıklı olmak isteyeceğimiz iki senaryo belirledik. Ancak son dokuz ayda, bu senaryoların beklenenden daha erken gerçekleşebileceği yönünde güçlü sinyaller aldığımızı söyleyebilirim.” dedi.

Pandemi Nedeniyle Nakit Kullanımı Önemli Ölçüde Azaldı

Salgının, Kanadalıları nakit kullanma konusunda daha az istekli hale getirdiğini söyleyen Lane, “Bu durumun ne kadarı geçici, yani sadece pandemiyle ilişkili ve ne kadarı yeni bir trendin başlangıcı? Tam olarak bilemesek de kesinlikle çok yakından takip ediyoruz.” dedi.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Aşırı Dalgalı Geçen Haftası Kriptoya Olan İnancı Derinden Sarstı

“İşlerin kesinlikle daha hızlı ilerlediğine dair bir görüntü var.” diyen Lane, “Ne kadar devam edeceklerini bilmesek de, hazır olmamız gerekiyorsa hazır olduğumuzdan emin olmalıyız. Bu nedenle çalışmalarımızın kesinlikle hız kazanması gerekiyor.” dedi.

Lane, ekonomik artçı şokların ne kadar süreceğini sorma konusunda kesinlikle yalnız değil. Neyse ki Kanada Merkez Bankası’nın CBDC acil durum planı çok yerinde.

 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar