Kapitalizm ile neoliberalizm arasındaki fark bu yazıda inceleyeceğimiz konu.

Kapitalizm; sosyalist ve komünist ülkeler hariç dünyanın birçok yerinde yaygın bir sosyal ve ekonomik sistemdir. Kapitalizm özel mülkiyet ve girişimciliği teşvik eder ve kâr elde etmekte herhangi bir kötülük bulmaz. Arz ve talebin hüküm sürdüğü ve devlet tarafından düzenlenmeyen serbest bir piyasadan oluşur kapitalizm. Bir de son 25 yılda ekonomi alanında doğan fikirleri ve düşünceleri ifade etmekte kullanılan neoliberalizm adında bir kavram vardır. Liberalizm ile neoliberalizm arasındaki farkı anlamak için daha önce yazdığımız bu yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazıda kapitalizm ile neoliberalizm arasındaki fark inceleyeceğiz. Kapitalizm ve neoliberalizm arasında çok örtüşme noktaları vardır ve hatta iki kavramın eşanlamlı olduğunu iddia eden epey insan vardır. Fakat dediğim gibi bu yazıda benzerlikleri değil farklılıkları inceleyeceğiz.

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm batı dünyasında egemen olan ve yavaş yavaş dünyanın her yerinde popüler hale gelen bir felsefedir. Devletin herhangi bir düzenlemesinin ve müdahalesinin olmadığı, arz ve talep ile çalışan serbest piyasa ekonomisi anlamına gelir. Kar elde etme güdüsü ve girişimciliği teşvik eden bir sistemdir. İdeal dünyada, kapitalizmde devletin piyasa üzerinde hiç müdahalesi ve katılımı olmaz.

 

Kapitalizm özgürlükle veya bırakınız-yapsınlar ideolojisiyle karakterize edilen ekonomik bir sistemdir.

Neoliberalizm Nedir?

Yeni dönemle birlikte liberalizmin yeni bir formu ya da yeni bir yorumlanış şekli neoliberalizm adıyla ortaya çıktı. Modern liberalizmin devlet karşısında bireyi güçsüz bırakmasına eleştirel yaklaşan neoliberaller Adam Smith’in ulusların refahı konseptli kurucu prensiplerine geri döndü. Adam Smith piyasada ekonomik aktivitenin devlet tarafından değil de “görünmez bir el” tarafından sürdürülmesi gerektiğini öne sürmüştü.

Neoliberalizme göre bireylerin serbest piyasada istedikleri gibi üretmesine ve satmasına olanak sağlamak topluma çok büyük bir refah getirecektir.

İlgili Haber:  Adam Smith ile Karl Marx Arasındaki Fark

Neoliberalizm aynı zamanda klasik liberalizm olarak da adlandırılır. Çünkü neoliberalizm liberalizmin ilk çıktığı 18. yüzyıldaki orjinal prensipleri temel alır. Neoliberalizm pazarın ve piyasaların devlet denetiminden kurtulması gerekliliğini ve kamu kuruluşlarının özelleştirilmesini şiddetle savunur.

Kapitalizm ile Neoliberalizm Arasındaki Fark

  • Neoliberalizm kapitalizmin son gelişmelerini içermektedir.
  • Neoliberalizm kapitalizmin bir türüdür.
  • Bazı insanlar için, Neoliberalizm steroid kapitalizmdir. Yani kapitalizmin steroid alıp şişirilmiş halidir.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here