Kara Delik Bilgi Paradoksu Nedir?

Şimdi öncelikle kara delik bilgi paradoksundan bahsedelim. Bu paradoks; kuantum mekaniği ile genel görelilik kombinasyonundan oluşan bir tür bulmacadır. Hesaplamalara göre fiziksel bilgiler kara deliğin içinde kalıcı olarak gözden kaybolur. Peki fiziksel bilgi nedir? Fiziksel bilgi, genelde bilgi içeren fiziksel sistemlere denir. Peki fiziksel sistem nedir? Fiziksel sistem, fiziksel evrenin analiz için seçilen bir kısmıdır.

Yani özetle şunu diyebiliriz; kara deliğe giren bilgiler kalıcı olarak gözden kaybolur! Peki paradoks bunun neresinde? Şurasında; belli bir zaman dilimindeki bir fiziksel sistem hakkındaki tüm bilgiler, prensipte, onun diğer zamanlardaki durumunu da belirler. Fakat kara delikte işte bu prensip ters yüz olur. Dolayısıyla buna kara delik bilgi paradoksu denir.

Stephen Hawking’in Paradoksu Çözen Teorisi

2016 yılının Ocak ayında, Hawking kara delik bilgi paradoksunu çözdüğünü iddia ettiği bir teoriyi ortaya attı.

Şimdi bu teoriyi çok basite indirgeyerek, örneklerle açıklayalım;

Diyelim ki, Ahmet adında normal kilolu ve abur cubur yemeyi seven bir arkadaşın var. Bir de Mustafa adında aşırı kilolu ve aynı şekilde abur cubur yemeyi seven bir arkadaşın daha var.

Ahmet ve Mustafa ile kanka olduğun için daha önce yedikleri abur cuburlardan bir sonraki öğünde hangi abur cuburu yiyeceklerini tahmin edebiliyorsun. Benzer şekilde; yemeklerinden arta kalan kutu ve paketlerden hangi tür yemeği yediklerini tahmin edebiliyorsun. Ancak, aşırı kilolu Mustafa, yemekle birlikte kutu ve paketleri de yediği ve yuttuğu için geriye hiçbir şey artmıyor. Dolayısıyla Mustafa’nın bir sonraki öğünde ne yiyeceğini tahmin edemiyorsun. Ama şimdi, aniden, Mustafa’nın yalnızca aşırı kilolu bir obez değil, yemek yerken her tarafa döken, dağıtan ve yüzüne-gözüne bulaştıran bir yiyici olduğunu farkediyorsun. Bundan dolayı, Mustafa’nın yediği yemeğin kırıntılarını ağzının kenarlarında görebildiğini farkediyorsun. Bu kırıntılardan yola çıkarak Mustafa’nın ne yediğini ve bir sonraki öğünde ne yiyeceğini tahmin edebiliyorsun. Hatta belki de zaman içerisinde bu kırıntılardan dolayı Mustafa’nın yemek alışkanlıkları hakkında daha detaylı bilgi edinebileceksin. Tıpkı Ahmet’te olduğu gibi.

İlgili Haber:  Kütle ve Ağırlık Arasındaki Fark

Şimdi bu örnekte;

Sen Stephen Hawking’sin.

Mustafa = Kara Delik.

Mustafa’nın yediği yuttuğu yiyecekler = Bilgi.

Mustafa’nın ağzının kenarları = Olay Ufku.

Kara deliklerin yuttuğu herhangi bir bilgiye dair herhangi bir kanıt bırakmadıklarını biliyorsun fakat kara deliğin ağzının kenarlarında yani event horizon denilen olay ufkunda bazı kırıntılar bırakabileceğini artık biliyorsun! Bu bilgiyi kullanarak herşeyi çözümleyebilirsin artık!

Yani kara delikler her türlü bilgiyi yutar. Fakat yuttukları bilgilerin kırıntılarını olay ufkunda bırakabilirler. Bu kırıntılardan yola çıkarak bir şeyler tespit edebilirsin! Kara deliğin kendisine değil de olay ufkuna bakarak yok olduğunu düşündüğümüz bilgiye ulaşabilirsin!

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here