28 Mayıs 2022, Cumartesi
21.5 C
İstanbul

Kara Para Aklamak İçin Kullanılan Bitcoinleri Tespit Eden Bir Araç Geliştirildi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 9 ay önce

Binance indirim kodu

Dark web aracı Antinalysis, suç faaliyetlerinden kazanılan olası kripto paraların risk seviyelerinin kontrol edilmesini sağlıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Antinalysis, suç faaliyetleri ile ilgili blok zinciri analizlerini ilk kez halka açık hale getiriyor.
  • Ancak bu, kripto para borsalarına analitik araçlar sağlayan Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson’a göre “etkisiz”.

Darkweb ile ilgili yeni keşfedilen bir araç, kara para aklamak için kullanılan Bitcoin’lerin kontrol edilmesini sağlıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin ve Kara Para Aklama

Londra merkezli blok zinciri araştırma firması Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson’ın bir analizine göre, Antinalysis adlı araç, büyük olasılıkla bir darknet pazarının yöneticisi tarafından tüccarların Bitcoin aklamalarının tespiti için inşa edildi.

Bir cüzdan Antinalysis’e bağlandıktan sonra araç, cüzdandaki Bitcoin’in nereden geldiğini ve onunla işlem yapmanın ne kadar riskli olduğunu analiz eder.

Darknet pazarlarından, fidye yazılımlarından ve hırsızlıktan kazanılan Bitcoin “aşırı riskli” olarak kabul edilirken; borsalardan ve yeni çıkarılan kripto paralardan oluşan Bitcoin “risksiz” varlıklar olarak sınıflandırılır.

Antinalysis, darkweb erişime izin veren gizlilik odaklı web tarayıcısı Tor’da çalışır. Bir risk raporu oluşturmanın maliyeti yaklaşık 3 ABD Dolarıdır.

Araç “Yetersiz”

Elliptic, aracı test ettiğini ve büyük darkweb pazarlarına olan bağlantıları tespit etmede “yetersiz” olduğunu açıkladı. Robinson konu ile ilgili, “Bu, şaşırtıcı değil. Doğru blok zinciri analizi sağlamak, teknolojiye ve veri toplamaya uzun süreler boyunca önemli yatırımlar yapmayı gerektiriyor.” ifadelerini kullandı.

Aracın güvenlik uzmanı Brian Krebs tarafından yapılan bir analiz ise Antinalysis tarafından sağlanan sonuçların, bir kara para aklama tespit yazılımı olan AMLBot tarafından sağlananlarla aynı olduğunu gösteriyor.

Robinson, Antinalysis’in yaratıcısının, narkotik konusunda uzmanlaşmış bir darkweb pazarı olan Incognito Market’in geliştiricilerinden biri olduğunu belirtti. 2020’nin sonlarında başlatılan Incognito Market, Bitcoin ve gizlilik odaklı Monero’da ödeme yapılmasını kabul ediyor.

İlgili Haber:  ABD'de Yeni Seçilen Bir Senatör, Bitcoin'e Ulusal Bir Kimlik Kazandırmayı Umuyor

Robinson, Antinalysis’in piyasaya sürülmesinin, suçluların Bitcoin gelirlerini nakde çevirmesinin ne kadar zor olduğunu gösterdiğini; ancak aynı zamanda suç odaklı blok zinciri analizini ilk kez halka açık hale getirdiğini söyledi.

Sonuçta, yüz binlerce Doların aklandığı bir suç için 3 Dolar hiçbir şey değil… Ancak hizmet için ödeme yapıldığında ve kara para tespit edildiğinde işler karışabilir…

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar