Kara Para Aklamak İçin Kullanılan Bitcoinleri Tespit Eden Bir Araç Geliştirildi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

Dark web aracı Antinalysis, suç faaliyetlerinden kazanılan olası kripto paraların risk seviyelerinin kontrol edilmesini sağlıyor.

blank

Haberin Özeti

  • Antinalysis, suç faaliyetleri ile ilgili blok zinciri analizlerini ilk kez halka açık hale getiriyor.
  • Ancak bu, kripto para borsalarına analitik araçlar sağlayan Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson’a göre “etkisiz”.

Darkweb ile ilgili yeni keşfedilen bir araç, kara para aklamak için kullanılan Bitcoin’lerin kontrol edilmesini sağlıyor.

Bitcoin ve Kara Para Aklama

Londra merkezli blok zinciri araştırma firması Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson’ın bir analizine göre, Antinalysis adlı araç, büyük olasılıkla bir darknet pazarının yöneticisi tarafından tüccarların Bitcoin aklamalarının tespiti için inşa edildi.

Bir cüzdan Antinalysis’e bağlandıktan sonra araç, cüzdandaki Bitcoin’in nereden geldiğini ve onunla işlem yapmanın ne kadar riskli olduğunu analiz eder.

Darknet pazarlarından, fidye yazılımlarından ve hırsızlıktan kazanılan Bitcoin “aşırı riskli” olarak kabul edilirken; borsalardan ve yeni çıkarılan kripto paralardan oluşan Bitcoin “risksiz” varlıklar olarak sınıflandırılır.

Antinalysis, darkweb erişime izin veren gizlilik odaklı web tarayıcısı Tor’da çalışır. Bir risk raporu oluşturmanın maliyeti yaklaşık 3 ABD Dolarıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Araç “Yetersiz”

Elliptic, aracı test ettiğini ve büyük darkweb pazarlarına olan bağlantıları tespit etmede “yetersiz” olduğunu açıkladı. Robinson konu ile ilgili, “Bu, şaşırtıcı değil. Doğru blok zinciri analizi sağlamak, teknolojiye ve veri toplamaya uzun süreler boyunca önemli yatırımlar yapmayı gerektiriyor.” ifadelerini kullandı.

Aracın güvenlik uzmanı Brian Krebs tarafından yapılan bir analiz ise Antinalysis tarafından sağlanan sonuçların, bir kara para aklama tespit yazılımı olan AMLBot tarafından sağlananlarla aynı olduğunu gösteriyor.

Robinson, Antinalysis’in yaratıcısının, narkotik konusunda uzmanlaşmış bir darkweb pazarı olan Incognito Market’in geliştiricilerinden biri olduğunu belirtti. 2020’nin sonlarında başlatılan Incognito Market, Bitcoin ve gizlilik odaklı Monero’da ödeme yapılmasını kabul ediyor.

Robinson, Antinalysis’in piyasaya sürülmesinin, suçluların Bitcoin gelirlerini nakde çevirmesinin ne kadar zor olduğunu gösterdiğini; ancak aynı zamanda suç odaklı blok zinciri analizini ilk kez halka açık hale getirdiğini söyledi.

Sonuçta, yüz binlerce Doların aklandığı bir suç için 3 Dolar hiçbir şey değil… Ancak hizmet için ödeme yapıldığında ve kara para tespit edildiğinde işler karışabilir…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ripple (XRP), Amerikan Borsalarında Tekrar Listelenebilir Mi? Coinbase CEO’sundan Ripple’a Büyük Destek Geldi!

Coinbase CEO’su Armstrong, SEC ile olan savaşında Ripple’a destek verdiğini açıkladı ve XRP’nin Coinbase üzerinde tekrardan listelenebileceğine dair spekülasyonları...
Send this to a friend