8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Kara Perşembe Yıldönümünde Kripto Piyasaları Başka Büyük Bir Çöküş Görebilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto tarihinin en karanlık günlerinden biri olarak kabul edilen 12 Mart 2020 günü, Bitcoin’in (BTC) on yıllık varlığındaki en büyük günlük fiyat düşüşlerinden birine tanık olduğu gündü ve kripto para, sadece birkaç dakika içinde 8.000 dolardan 3.600 dolar gibi şaşırtıcı bir seviyeye düştü.

Binance indirim kodu

Sadece 24 saatlik bir süre içinde 1 milyar dolardan fazla uzun vadeli BTC tasfiye edildi ve dijital piyasanın kısa tarihinde tanık olduğu en yoğun değer düşüşlerinden biri yaşandı. Yaşananların bir diğer çarpıcı yanı da yukarıda belirtilen zaman dilimi boyunca BTC’nin değerinin yaklaşık %50’sini kaybetmesi oldu.

Binance indirim kodu

Ayrıca, özellikle de COVID-19 salgını çirkin yüzünü yeni yeni göstermeye başladığında yatırımcıların yüksek riskli varlıklara yönelik iştahındaki genel düşüş nedeniyle ihtimal dahilinde görülen bir senaryo gerçekleşti ve aynı hafta boyunca Bitcoin ve diğer birçok kripto para, Amerika Birleşik Devletleri borsası ile son derece yüksek bir korelasyon sergiledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dow Jones sanayi ortalamasının 2.300 puan düşmesi üzerine ABD hisse senedi piyasasında görülen sert düzeltme, 30 yılın en kötü düşüşüydü. Bu düzeltme, BTC’ye olan talep eksikliğiyle birleştiğinde kripto paranın fiyatı önce 5.000 dolara ve ardından 3.600 dolara kadar düştü.

Başka bir kaza daha mı geliyor?

Bağımsız bir analist ve kripto para birimi uzmanı olan CryptoYoda, kripto sektörünün bu ay başka büyük bir düşüş yaşayıp yaşamayacağına dair bazı açıklamalarda bulundu.

Sınırlı arz, sürekli artan talep ve yüksek kaldıraçlı ticaret kombinasyonun, ani çöküşler ve çalkantılı fiyat dalgalanmaları için bir reçete olduğunu belirten analist, piyasaların hem küçük hem de kurumsal yatırımcılardaki yoğun duyguları düzenleme ve dengeleme yoluna sahip olması neticesinde yol boyunca birçok geçici çöküşün görülebileceğini söyledi.

CryptoYoda ayrıca, çılgın talep ve kaldıraç gibi bu yolculuğu oldukça sarsıntılı hale getirecek patlayıcı araçlarla birlikte sınırlı arzı içeren bu kadar büyük ölçekte bir deneye hiç tanık olunmadığının altını çizdi.

ABD kripto para borsası Bitstamp operasyonları başkanı Hunter Merghart, kripto para piyasasının yapısının geçen mart ayından bu yana dramatik bir şekilde gelişmiş olmasına rağmen başka bir çöküş olasılığının tamamen göz ardı edilemeyeceğine işaret etti.

Bununla birlikte kripto endüstrisinin halihazırda düzenlenmiş spot ticaret yollarının, yüksek düzeyde likidite sağlayan türev platformlarla dolu olduğunu belirten Merghart, önceki yıllara kıyasla küresel kripto ortamında bazı beklenmedik nedenlerden dolayı fiyat dalgalanmasının bir gecede aniden artması durumunda herhangi bir dengesizliği gidermeye yardımcı olabilecek daha birçok aktif katılımcı olduğuna inandığını açıkladı.

Dijital varlıklar için ikinci katman DeFi borç verme protokolü EasyFi Network’ün kurucu ortağı ve baş işletme sorumlusu Anshul Dhir, şu anda büyük miktarda sermayenin merkezi olmayan finansmanda kilitlendiğini ve kripto endüstrisinin 1.5 trilyon dolardan fazla değere sahip olduğunu söyledi. Bununla birlikte Dhir, bu veriler neticesinde pozisyonların çoğunun 50 kat seviyesinde oldukça fazla kaldıraçlı olduğu sonucunun çıkarılabileceğine dikkat çekti.

İlgili Haber:  Kripto Para Piyasasında Artış: Ethereum %10 ve ICP %15 Değer Kazandı

Bu seferki süreç farklı ilerliyor

Olası bir kripto çöküşüne dair bazı korkular var olsa da kripto dünyasını çevreleyen ruh hali bu sefer çok daha sakin görünüyor.

Örneğin, ABD merkezli kripto ticaret platformu CrossTower’ın ticaret başkanı Chad Steinglass, çok korkulan “dip “seviyesi”nin birinci yıl dönümü yaklaşmasına rağmen böyle bir senaryonun kendisini tekrar edeceğine dair endişelenecek bir şey olmadığına inandığını açıkladı.

Mart 2020’nin, tüm varlıklardaki tüm küresel pazarlar için olduğu gibi kripto için de karanlık bir zaman olsa da bundan hemen sonra dijital varlıkların yükselişe geçtiğini hatırlatan Steinglass, 2008’de yaşanan büyük finansal krizin Nakomoto’yu ilk etapta Bitcoin yaratmaya sevk eden şey olduğunu hatırlattı.

Ayrıca, Federal Rezerv’in COVID-19’a cevabının Bitcoin’in arkasındaki orijinal tezin onayı olduğunu ve son 11 aydır devam eden boğa koşusunu başlattığını belirten yatırımcı, Fed’in para politikasını sıkılaştırma belirtisi göstermediğini ve hatta kongrenin partizan tıkanıklığına rağmen koronavirüsün getirdiği durgunluğun tamamen arka planda olana kadar ekonomiye teşvik enjekte etmeye devam edeceğini gösterdiğini dile getirdi.

Dahası Steinglass, kurumsal benimsemenin istikrarlı bir şekilde devam etmesi ve her iki haftada bir dijital varlıkları desteklediğini duyuran yeni bir geleneksel kurum sayesinde herhangi bir nedenden dolayı ciddi bir düzeltme olmayacağını düşündüğünün altını çizdi.

PHI Token ve Diaman Group’un kurucusu Daniele Bernardi ise geçen yılki Bitcoin fiyat düşüşünün ve tüm dünyadaki finansal piyasaların çöküşünün tamamen pandeminin başlangıcıyla ilgili olduğuna inandığını ve bu bağlamda böyle bir olayın tekrar yaşanma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Herhangi bir varlığın ve hatta altın ile emtianın bile pandeminin gelişmesindeki ve yayılmasındaki belirsizlik nedeniyle büyük bir düşüş yaşadığını hatırlatan Bernardi, bu nedenle Bitcoin’in hareketinin daha çok her şeyin yatırımcılar tarafından mantıksız ve duygusal endişeler neticesinde satılmasıyla ilgili olduğunu ve kripto paranın kendisinden ziyade “sistematik risk” olarak bilinen bir etkinin görüldüğünü ifade etti.

Kripto paraları elde tutmak güvenli mi?

12 Mart olayları bu noktada herkesin hafızasına kazınmış olsa da çoğu teknik gösterge, böyle bir senaryonun bir kez daha ortaya çıkma ihtimalinin imkansız göründüğüne işaret ediyor gibi görünüyor.

Bu bağlamda, geçen yıl bu zamanlarda yaygınlaşan ve yaşanan çöküşün ana itici gücü gibi görünen koronavirüs korkusunun çoğu, şimdi, özellikle de küresel ölçekte aşılamalar yapılmaya başlandığı için büyük ölçüde ortadan kalkmış görünüyor.

Yıllar boyunca kripto piyasasının katılımcılarına öğrettiği bir şey varsa o da bir niş söz konusu olduğunda her şey mümkündür. Bu nedenle, gelecekteki fiyat hareketinin herhangi bir tahmini, ne olursa olsun üzerinde çok çalışılmış bir tahminden başka bir şey değildir ve öngörülemeyen herhangi bir küresel olay tamamen farklı bir anlatı oluşturarak Bitcoin’in geleceğini değiştirebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar