Ana Fark

Aynı olma izlenimi veren birçok kuş türü vardır ve doğru analiz yapılıncaya kadar hangi kuşun hangi ailenin üyesi olduğunu söylemek zor. İki tür kuş türü, özelliklerine göre kategorize edilen kartal ve şahinleri içerir. İkisi arasındaki temel fark, kartalların keskin görüş ve güçlü yükselen uçuşuyla tanınan geniş, ve büyük bir kanatlı av kuşları olarak tanımlanması. Öte yandan şahinlere, yuvarlak geniş kanatlı ve uzun kuyruklu, genellikle kısa bir kovalamayla sürpriz avlanan gündüz kuşu denir.

Kartal

Yüksek uçuşları ve kuşlar arasında bulunan aurası ve karizması ile bilinen bir kuştur ve kanca bir kanat ve daha uzun kanatlı büyük bir kuştur. Kartal dönemi, aynı krallığa ait fakat birbirinden farklı birkaç kuş türünü tanımlamak için kullanılır; ancak gerçek kartal farklıdır ve birçok çeşit olabilir. Bu kuşların Asya, Afrika ve Avrupa’da bulunan 60’dan fazla türü bulunurken, dünyanın pek çok yerinde özellikle Amerika’da çok az bulunur. İlkel kartal, Birleşik Devletler’in ulusal kuşu olarak bilinir. Bu kuşların büyük gagaları ve başları vardır ve sahip oldukları kanat türüne göre kolaylıkla ayırt edilebilirler. En küçük türün dahi diğer kuşlara oranla daha geniş kanatları vardır. Onların göze çarpan özelliği, muazzam ve başlarında kolaylıkla tanınan gözleridir. Bunların ışığa duyarlı olduğu düşünülmekte ve retinası içinde bir insandan daha fazla hücre bulunmaktadır.

Kartallar, en önemli üç unsuru görebilen insanlara kıyasla beş farklı renk türünü görebilirler. Uzun mesafelerde avlarını bulma ve bugüne kadar incelenen herhangi bir hayvan arasında en keskin görülen bir vizyona sahip olma özelliği vardır. Leylek kartalları hayatlarında iki yumurta bırakır. Büyük kardeşler, yumurtadan çıkar çıkmaz gençleri yemeye eğilimli olurlar. Maymun ve geyik gibi hayvanların boyutlarından daha büyük hayvanlar öldürme yeteneğine sahiptirler.

Şahin

Hızlı bir uçma kapasiteleri ile tanınan ve geniş kanatları ve uzun kuyrukları yardımı ile avlarını yakalayabilen bir kuştur. Ayrıca kısa kovalamalarıyla ve aniden saldırılarla avlarını şaşırtmaları nedeniyle ünlüler. Bu kuşlar çeşitli ebatlarda bulunur ve iki tipe ayrılırlar. Birincisi, Accipitrinae, atmaca, küçük atmaca ve keskin parlatılmış şahinleri içerir. Bunların uzun kuyrukları var ve hedeflerini uzun mesafelerde bulabilen gözleri var. İkincisi, buzzard olarak da bilinen Americas’dır. Daha geniş kanatları ve kısa kuyrukları vardır ve açık alanlarda yüksek hızda uçabilirler. Antartika dışındaki dünyanın her yerinde bulunan 270 tür türü vardır. Yağmur ormanları, otlak alanları, dağlar, sahiller, bataklıklar ve hatta çöller gibi çeşitli ortamlarda yaşayabilirler. Daha önce belirtildiği gibi Amerikan Kestrel’i sadece 4 ons ağırlığında en küçük olanı, en büyüğü ise 5 libre ağırlığında olan Ferrujinous şahinidir. Onlarla ilgili bir diğer ilginç faktör, dişilerin erkeklerden daha büyük olabileceği ve genel olarak 22 inçlik bir mesafeye ulaşabilmesidir. Ayrıca, kanatlarını 55 inç’e kadar genişletme yeteneği vardır. Hızlı süratleri vardır ve avlarını yakalamaya çalıştıklarında 150 mil hızla dalış yapabilirler. Onların vizyon gücü tüm şahin türleri arasında en iyi olarak kabul edilir ve ortalama bir insandan 8 kat daha iyi görebilirler.

İlgili Haber:  Kahverengi Yumurta ile Beyaz Yumurta Arasındaki Fark

Karşılaştırma Tablosu

Farklılık Kartal Şahin
Tanım Büyük bir çengel gagası ve uzun, geniş kanatları olan av kuşları. Geniş yuvarlak kanatlı ve uzun kuyruklu günışığı av kuşları.
Tür 74 270+
Yer Asya, Afrika ve Avrupa’da. Dünyanın her yerinde.
Boy Ortalama boy 60-70 cm arasında Ortalama boy 30-35 cm arasında
Ömür 30 yıl 15 yıl
Yumurtlama Ömürleri boyunca 2 defa. Ömürleri boyunca 5 defa.
Tipler Steller Deniz Kartalı, Filipin Kartalı, Harpy Kartalı ve Savaşçı Kartal. Atmaca, küçük atmaca, doğan, gökdoğan, deniz tavşancılı.

Kartal ile Şahin Arasındaki Fark

  • Kartallar, keskin görüşleri ve güçlü yükselen uçuşları ile bilinen, büyük bir kanca pençesi ve uzun, geniş kanatları olan av kuşları olarak tanımlanırlar. Öte yandan şahinler, yuvarlak geniş kanatlı ve uzun kuyruklu, genellikle kısa bir kovalamayla sürpriz avlanan gündüz kuşu olarak bilinir.
  • Şahinlerin sayısı 270’in üstünde, çok daha yüksekken, yaklaşık 74 farklı kartal türü var.
  • Kartalların ortalama boyutları 60-70 cm arasındayken, şahinlerin boyutu daha küçük, 30-35 cm’lik ortalamadadır.
  • Şahinler yaklaşık 15 yıl daha kısa ömürleri olan kuşlarken, kartalların ortalama ömrü yaklaşık 30 yıldır.
  • Birlikte uçan kartal grubuna convocation (meclis) denirken, birlikte uçan şahinlerin grubu atım olarak bilinir.
  • Bir kartalın görme gücü bir insandan beş kat daha keskindir; bir şahin vizyonu bir insandan 8 kat daha keskindir.
  • Bir kartalın dişisi ömür boyu 2 yumurta bırakabilirken dişi şahinler hayatlarında yaklaşık 5 yumurta bırakabilir.
  • Şahinlerin başlıca türleri atmaca, küçük atmaca, gökdoğan, deniztavşancılı ve keskin parlatılmış şahin içerir. Kartalların ana türleri arasında Steller’in deniz kartalları, Filipinli kartal, harpy kartalı ve savaş kartalları bulunmaktadır.
Facebook Yorumları

1 YORUM

  1. YANLIŞ BİLGİ VAR Bir kartalın dişi si her yıl aynı yuvaya 2 yumurta bırakır ve erkekle beraber bakar yumurta ve yavrulara ÖYLE ÖMÜRLERİ BOYUNCA 2 YUMURTA BIRAKIR DİYE BİŞEY YOK…..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here