5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Kaseya, 70 Milyon Dolarlık Bitcoin Fidye Ödemesini Reddetti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

BT yazılım şirketi Kaseya, Temmuz ayı başında bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kaseya ve müşterileri, Temmuz ayı başlarında bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı oldu.
  • Şirket, saldırganların ele geçirdiği şifreyi çözdüğünü ve bunu müşterileriyle paylaştığını belirtti.

BT yazılım sağlayıcısı Kaseya, 2 Temmuz tarihinde, Rusya merkezli bilgisayar korsanlığı grubu REvil’in bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı. Fidye yazılımı saldırısı, şirket yazılımını tehlikeye attı ve istemcilerin yönetici erişimini ortadan kaldırdı. REvil, operasyonları şirkete geri vermek için 70 milyon Dolarlık Bitcoin talep etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

REvil 70 Milyon Dolarlık Bitcoin Fidye Ödemesi Talep Etti

Kaseya ise geçen hafta hafta yaptığı duyuruda saldırganların ele geçirdiği şifreyi çözdüğünü ve müşterileri ile de paylaştığını duyurdu. Şirket bunun tam olarak nasıl olduğunu söylemeyi reddederken; “güvenilir bir üçüncü tarafın” kendisine yardımcı olduğunu kaydetti. Bu bağlamda şirket, REvil’in talep ettiği 70 milyon Dolarlık Bitcoin fidyesini de ödemeyi reddetti.

Geçtiğimiz aylarda benzer saldırıya uğrayan pek çok şirket, özellikle de ABD menşeliler, bu tür fidye ödemelerini saldırganlara iletmek zorunda kaldılar.

Meatpacker JBS USA adlı gıda tedarikçisi, Haziran ayında uğradığı REvil saldırısının ardından hackerlara 11 milyon Dolarlık Bitcoin fidye ödemesi yaptı. Bundan bir ay önce de Colonial Pipeline, Rusya menşeli fidye yazılımı grubu DarkSide’a 4.4 milyon Dolarlık BTC ödemesi yaptı; ancak sonrasında bu miktarın bir kısmı geri alındı.

2021’de Şirketler 81 Milyon Dolarlık Fidye Ödemesi Yaptı

Kaseya ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Her şirket fidyeyi ödeyip ödememe konusunda kendi kararını verme özgürlüğüne sahip olsa da; biz, uzmanlara danıştıktan sonra bu saldırıyı gerçekleştiren suçlularla müzakere etmemeye karar verdik.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  IRS, Veri Şirketlerinin Monero'yu Kırması İçin 1.25 Milyon Dolar Harcadı

Blockchain veri firması Chainalysis’e göre, fidye yazılımı saldırısı kapsamında yapılan ödemeler, bu yıl şirketlere toplam 81 milyon Dolara mal oldu. Üstelik bu miktarın içinde, ağ kesintilerinin veya hizmeti geri yüklemek için bağımsız çalışmanın maliyeti yer almıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar