OneCoin saadet zinciri mahkemelere doğru yol alırken, bununla ilgili bir film şu anda Titanic’in baş yıldızlarından biriyle hayata geçirildi. 

Jen McAdam ve Douglas Thompson’ın yayınlanmamış bir kitabına dayanacağı açıklanan Fake! isimli filmin başrolünü Kate Winslet üstlendi. Aynı zamanda filmin yapımcılarından da biri olan Winslet’ın yanı sıra OneCoin planının kurbanı olan McAdam’ın da filmin yapımcılarından biri olacağı kaydedildi. 

Fake! filminin Scott Z. tarafından yazılacağı ve yönetileceği öğrenildi. Scott, CIA’nın 11 Eylül sonrası yapılan işkenceler hakkındaki raporuna dayanan siyasi bir drama olan The Report’u yöneten Burns ile Kate Winslet’in de başrolünü oynadığı 2011 salgın filmi Contagion’u yazmıştı.

OneCoin 2014 yılında parlamaya başladı

OneCoin, 2014 yılında Bulgaristan’da Ruja Ignatova tarafından kuruldu. Çok katmanlı bir pazarlama planının genel yapısını takip eden ancak bir kripto para birimi dönüşümü ile harekete geçen OneCoin, bir blok zinciri veya ağ tarafından desteklenmese de bir sonraki Bitcoin olacağına söz verdi. Kripto endüstrisi içinden ve devlet kurumlarından gelen birkaç uyarıya rağmen OneCoin popüler olmaya devam etti ve “bize karşı onlar” zihniyetini geliştirdi. 

OneCoin kurbanları için bir destek grubu kuran McAdam; kendisinin, ailesinin ve arkadaşlarının, ağın bir blok zinciri olmadığını ve kripto oluşturamadığını öğrenmeden önce 250.000 euronun üzerinde (298.800 dolar) yatırım yaptığını ve bu parayı kaybettiklerini söyledi. 

Onecoin’in kurucusu Ruja Ignatova 7 Mayıs’ta para transferi dolandırıcılığı, menkul kıymet dolandırıcılığı ve kara para aklamakla suçlansa da 2017’den beri ortalarda görünmedi. OneCoin’de yönetici olan kardeşi Konstantin Ignatova da mart ayında aynı suçlarla suçlandı ve suçlanmasının üzerine kız kardeşine karşı ifade vermeyi kabul etti. Yatırımcılar OneCoin’e 5 milyar dolara kadar zarar iddiasıyla dolandırıcılık davası açtı. 

Fake! Filmi OneCoin planından esinlenen ilk sanat eseri olmayacak. Ruja Ignatova hakkında British Broadcasting Corporation (BBC) podcast’ine dayanan bir TV programının da geliştirme aşamasında olduğu açıklandı. 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın