Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Kava, Harvest.io aracılığıyla DeFi’ye düzen getirmek ve Ethereum’un ötesine taşımak istiyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Harvest.io, Kava’nın yeni otomatik para piyasası (AMM) protokolü.
  • Harvest.io, Aave ve Compound ile benzer işlevde, tek farkı Kava platformu üzerinde olması ve Bitcoin ve Ripple gibi Ethereum protokolü dışında yer alan varlıkları da desteklemesi.
  • Kava, merkezi olmayan finans sisteminin (DeFi) kullanımını Apple Store’daki uygulamalar kadar güvenli ve kolay hale getirmeyi amaçlıyor.

Birlikte çalışılabilirliğe odaklanan bir blockchain ağı olan Kava’nın kurucu ortağı, DeFi dünyasının “Apple Store”u olmak istediklerini belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kava kurucu ortağı Brian Kerr, ilk DeFi protokollerinden biri olan otomatik para piyasası Harvest.io‘nun lansmanı ile DeFi pazarına düzen getirmenin yanı sıra, Bitcoin, Ripple ve Ethereum‘un yanı sıra diğer varlıklara da destek vermeyi hedefliyor.

Şu anda, Ethereum DeFi pazarına hükmediyor; DeFi’nin Ethereum tabanlı akıllı sözleşmelerinde yaklaşık 9.7 milyar dolarlık kripto para mevcut. “Blockchain’lerin blockchain’i” platformu Cosmos üzerine inşa edilen Kava, Ethereum’un ötesinde DeFi’yi çeşitlendirmek isteyen birkaç blockchain yaklaşımından birisi.

Kava, Harvest.io‘yu Pazartesi günü duyurdu ve 15 Ekim’de piyasaya süreceğini açıkladı. Harvest.io kripto kredilerini ve likidite havuzlarındaki yatırımları destekliyor ve HARD (Harvest Decentralized) yönetim tokeni ile protokolü kullananları ödüllendiriyor. Yönetim tokenleri (governance token) sahiplerinin ağdaki değişiklikleri onaylamak veya tokenleri diğer piyasalarda satmak amacıyla sunulan tekliflere oy vermek için kullanabildikleri kripto para birimleridir.

Harvest.io, Bitcoin ve Ripple’ın yanı sıra Binance BNB ve BUSD tokenlerini desteklemesinin dışında Ethereum temelinde çalışan ve merkezi olmayan kredi protokolleri olan Compound ve Aave’ye çok benziyor. Öte yandan, Ethereum diğer blockchain protokolleri üzerindeki kripto para birimlerini direkt desteklemese de Bitcoin’in karşılığı olan tBTC, renBTC, wBTC projeleri gibi onların Ethereum tabanlı karşılıklarını destekliyor.

İlgili Haber:  Binance'in 2020 Kârı Yaklaşık 1 Milyar Dolar

Büyük Ethereum protokollerinin çoğu topluluk tarafından denetlenmiş ve doğrulanmış olsa da, Ethereum, kötü yazılmış kod aracılığıyla yatırımcıları yüksek miktarda zarara uğratabilecek birçok tehlikeli ve istikrarsız dağıtık finans protokolüne ev sahipliği yapmaktadır.

Kerr: “Apple’ın App Store’daki yeni uygulamaları kontrol ederken yaptığı gibi, akıllı sözleşmelerin kaliteli olduklarından ve belirli standartları karşıladıklarından emin olmak istiyoruz. Biz de tam olarak aynı şeyi yapacağız” dedi. Kava’daki dağıtık sistemler, Binance, OKEx ve Huobi gibi dünyanın en büyük kripto borsalarından bazılarını içeriyor.

Kerr, bu “Merkezi olmayan ancak düzenlenmiş yaklaşımın” topluluğun blockchain üzerindeki karmaşadan kaçmasını önleyeceğini ve insanların “Ağa ‘CryptoKitties’ ve blockchain bant genişliğini düşüren diğer yöntemlerle spam göndermesinin engelleyeceğini” söyledi.

Kerr ayrıca insanların Harvest.io’yu kullanabileceğini düşünüyor; çünkü sistem en azından şimdilik de olsa düşük ücretli olmayı vaat ediyor.

Buna ek olarak, Kerr kullanımın daha kolay olacağını söyledi. Ethereum’daki DeFi projeleri, yüksek zorluk seviyesi nedeniyle çoğu kullanıcının kafasını karıştırıyor olsa da, Kava ve Harvest.io, büyük borsalarla entegre olan ilkler arasında yer alıyor, yani “bu kullanıcılar için çok güzel bir deneyim olacak.”

Harvest.io ekibi kontrolü topluluğun eline bırakmak için “yield farming” uyguluyor ve sistem dağıtık olarak işliyor.

Ekip, 200 milyon token arzının %40’ını kullanıcılara ve %20 sini Kava’ya yatırım yapanlara dağıtacak.

Harvest.io 15 Ekim’de piyasaya sürüldüğünde, ABD doları ile sabitlenmiş BTC, BNB, HARD ve USDX mevduatlarını destekleyecek. 20 Aralık’ta Harvest v2 hayata geçecek ve bu, 3.2 milyar dolarlık piyasa değeri ile, en popüler DeFi kripto paralarından birisi olan Chainlink’e destek katacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?