Kaydet ile Farklı Kaydet Arasındaki Fark

Son güncelleme: 5 ay önce

Amahtar fark: Kaydet dökümanı otomatik olarak hızlı bir şekilde kaydeder. Farklı kaydet ise yeni bir pencere açar ve dökümanın ismini, türünü, formatını ve kaydedileceği yeri değiştirmeye izin verir.

Kaydet ve Farklı kaydet temelde aynı işlevi görür; dökümanı kaydeder. Fakat kaydederken küçük bazı farklı yöntemler uygularlar. Kaydet (Save) komutu dökümanı otomatik olarak ve hızlı bir şekilde aynı isim, aynı format ve aynı klasörde kaydeder. Fakat Farklı kaydet (Save as) komutu ise yeni bir pencere açar ve dökümanın kaydedileceği yeri, formatı ve ismi değiştirmeye izin verir.

Kaydet butonu diğerine göre çok daha hızlıdır. Kullanıcılar tek bir tıklama ya da ctrl+s gibi klavye komutları ile dökümanlarını kaydedebilirler. Kaydet butonu üzerinde çalıştığınız dökümanı son ve yeni haliyle replace eder yani üzerine yazar. Herhangi bir ofis uygulamasında yazı yazma eylemi genelde şu şekilde işler: dökümanı aç, yeni birşeyler yaz, kaydet, yeni birşeyler yaz, tekrar kaydet, kapat.

Farklı kaydet ise biraz daha uzun süren bir işlemdir. Açılan yeni diyalog penceresinde dökümanın adını, formatını ve yerini belirlemeniz gerekir. Farklı kaydet butonunu şu an üzerinde çalıştığınız dökümanı bozmadan yeni bir kopyasını oluşturup oradan devam etmek istediğinizde kullanırsınız. Farklı kaydet diyerek yeni bir isim ile kaydedersiniz. Böylece dökümanın orjinal halini korumuş olursunuz. İlerde tekrar bu dökümana ihtiyaç duyarsanız kullanabilirsiniz.

Kaydet ve Farklı kaydet her ikisi de yerine ve kullanımına göre faydalı iki farklı komuttur.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın