2 Aralık 2022, Cuma
11.9 C
İstanbul

Kayıp Bitcoinler: 3.7 Milyon Bitcoin Muhtemelen Sonsuza Kadar Kayboldu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Şu ana kadar üretilen Bitcoinlerin yaklaşık %20’si sonsuza kadar kayboldu ve asla geri gelmeyecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Şu ana kadar 18.5 milyondan fazla BTC üretilmiş olmasına rağmen, bu Bitcoin’lerin bir kısmı erişilemez durumda ve dolayısıyla dolaşımdaki arzı azaltıyorlar.
  • Bitcoinler kaybolabilir, yakılabilir veya cüzdanlarda unutulabilirler. Bu üç durum sözü edilen bitcoinleri sirkülasyondan çıkarmış olur.
  • Mevcut tahminler, mevcut Bitcoin arzının yaklaşık %20’sinin kalıcı olarak kaybedildiğini gösteriyor.

Bitcoin arzı tasarımı gereği 21 milyon ile sınırlandırılmış durumda. Bu, Bitcoin’in üretim mekanizmasında ciddi değişiklikler olmadığı sürece, dolaşımda hiçbir zaman 21 milyon BTC’den fazla olmayacağı anlamına gelir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin’in kontrollü tedarik mekanizması nedeniyle, yalnızca yaklaşık 18.5 milyon Bitcoin (veya toplam arzın %88’i) şu ana kadar üretilmiş durumda. Bunun dışında, Bitcoin arzının büyük bir kısmı (yaklaşık %20) kayıp durumda olduğundan, sirkülasyondaki bitcoin miktarı çok daha az.

Yani kaba bir hesap yapacak olursak; 19 Aralık 2020 itibariyle sirkülasyonda toplam 18.575.137 adet bitcoin var. Bunun yaklaşık %20’sinin kayıp olduğunu düşünürsek, kayıp bitcoin adedi yaklaşık olarak 3.715.027.

18.575.137 – 3.715.027 = 14.860.110

Yani şu an sirkülasyonda yaklaşık 14.8 milyon civarı bitcoin olduğunu düşünebiliriz.

Genel olarak, sirkülasyondaki Bitcoin’in beşte biri (%20’si) yaklaşık 5 yıldır hareket etmedi ve bunun üç ana nedeni var.

Satoshi’nin zulası

Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto, bitcoin blok zincirinin çalışmaya başladığı ilk birkaç ayda yaklaşık 1.1 milyon BTC çıkarmış olabilir. O zamandan beri, Satoshi’nin zulasına hiç dokunmaması bu bitcoinleri dolaşımdaki arzın içine taşıyamayacağı anlamına geliyor.

Bu nedenle, genel fikir birliği Satoshi’nin Bitcoin varlıklarının sirkülasyon dışı olduğu ve dolayısıyla mevcut arzı yaklaşık %5.9 oranında azalttığı yönündedir. (Bundan 30 yıl sonra bitcoin kıtlığı yaşandığında Satoshi birden ortaya çıkıp elindeki bitcoinleri dolaşıma sokar ve fiyatı çökertir mi? Bunu şimdilik bilemiyoruz.)

Ne zaman Bitcoin’in ilk dönemlerinde çıkarılan bazı bitcoinler hareket etmeye başlasa kripto para dünyasında hemen şu spekülasyonlar başlar: Satoshi geri döndü! Bu tür spekülasyonlar Bitcoinin fiyatında anında dalgalanmalara neden oluyor çünkü piyasa daha önce sonsuza kadar kilitli kaldığı düşünülen büyük miktarlarda Bitcoinin tekrar dolaşıma sokulduğu hissiyle panik satışlarına başlayabiliyor.

İlgili Haber:  Çin’in Anhui Eyaleti Bitcoin Madenciliğini Yasakladığını Açıkladı

Kayıp özel anahtarlar

Bitcoinlerin sirkülasyondan çıkmasının ana yollarından biri, sadece kaybolmaktır. Bitcoin sahiplerinin, Bitcoin’lerini transfer edebilmek için özel anahtarlarına (private key) veya kurtarma cümlesine (recovery word) erişmeleri gerektiğinden, bunlara erişimi kaybeden herhangi biri de fonlarını kaybetmiş olacaktır.

Çoğu zaman bu sadece küçük bir meblağ kaybıyla sonuçlansa da, binlerce bitcoinin kaybolduğu birkaç örnek de var. Örneğin içinde 7.500 BTC (bugünkü piyasa değeriyle 172 milyon dolar) buluna bir sabit diski yanlışlıkla attığı için tüm fonlarını kaybetmişti.

Vefat eden Bitcoin sahipleri de, özel anahtarlarını kimseye devretmedilerse bitcoinlerini kendileriyle birlikte götürmüş olurlar. Bakınız: Öldüğünüzde bitcoininize ne olacak? Örneğin Kanadalı kripto para borsası QuadrigaCX’in 30 yaşındaki kurucusu öldüğünde, yanında 1.000’e yakın BTC dahil olmak üzere yaklaşık 190 milyon dolar değerinde çeşitli altcoinlerin özel anahtarlarını da götürdü. Bir diğer örnek ise, bir Reddit kullanıcısı kısa süre önce vefat etmiş kardeşine ait eski bir bilgisayar içinde 533 Bitcoin buldu ancak özel anahtarları olmadığı için herhangi bir işlem yapamadı.

İhmal veya talihsizlik sonucu doğrudan ne kadar Bitcoin’in kaybedildiğini tam olarak söylemek imkansız olsa da, en azından onbinlerce olması muhtemeldir.

Beş yıldan fazla bir süredir hareket etmeyen herhangi bir Bitcoin’in kaybolduğunu varsayarsak, tüm Bitcoinlerin yaklaşık %20’si bu kategoriye girer. Yakın tarihli bir rapora göre, en az 5 yıldır yaklaşık 3.7 milyon BTC’ye dokunulmadı. Bu, bir daha asla taşınamayacak olan yaklaşık 40.6 milyar dolarlık Bitcoin anlamına geliyor.

Kasıtlı olarak yakılan Bitcoinler

Öncelikle bilmeyenler için “bitcoin yakma” olayının ne olduğunu açıklayalım. Bazı adreslerin bilinen herhangi bir özel anahtarı yoktur. Eğer bu adreslere bitcoin gönderirseniz o bitcoinleri kasıtlı olarak yakmış olursunuz. Gönderdiğiniz adresin özel anahtarları kimse tarafından bilinmediği için o bitcoinler sonsuza kadar dolaşımdan çıkmış olur.

Kasıtlı olarak bitcoin yakmanın çeşitli nedenleri var. Örneğin 2014 yılında CounterParty adlı kripto para, bitcoinlerini yakanlara, yaktıkları bitcoin karşılığınca kendi tokenleri olan XCP’yi verdi. CounterParty’nin yakma işlemi için kullandığı ve özel anahtarı bilinmeyen adresini buradan inceleyebilirsiniz. Şu ana kadar, bilinen 100’den fazla bitcoin yakma adresine 2.700’den fazla BTC gönderildi ve yaklaşık 30 milyon dolarlık Bitcoin dolaşımdan kaldırıldı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar