1 Temmuz 2022, Cuma
26.7 C
İstanbul

Kazakistan, Bitcoin Madenciliğinin Sebep Olduğu Yoğun Elektrik Tüketimi ile Başa Çıkmaya Çalışıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çin’deki Bitcoin madenciliği yasaklarının ardından Kazakistan, bu alanda en popüler ikinci hale geldi. Ancak bu durum, elektrik tüketimi açısından ülkeye önemli bir sorun getirmiş gibi görünüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kazakistan, Bitcoin madenciliği için en popüler ikinci ülke haline geldi.
  • Ülke, ucuz elektriğe sahip olmakla övünüyor; ama sonuçta bu elektrik “sonsuz” miktarda değil.

Geçtiğimiz aylarda Çin’de uygulanan Bitcoin madenciliği yasaklarının ardından pek çok madencilik işletmesi Çin’den taşınma kararı aldı. Bunların büyük bir kısmı ABD’ye giderken; önemli bir bölümü de Kazakistan’a taşındı.

Binance indirim kodu

Kazakistan ve Bitcoin Madenciliği

Kazakistan, en başından bu yana bu alanda ucuz elektriğe sahip olmakla övünse de; yoğun Bitcoin madencilik faaliyeti ülkenin elektrik tüketimine büyük oranda el koymuş gibi görünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kazakistan Enerji Bakanı Magzum Mirzagaliyev dün kripto madencilerine, “düzenlenmiş operasyonların ulusal şebekeden kesilmeyeceğine” dair bir güvence verdi. Bununla birlikte Bitcoin madencileri, özellikle de resmi olarak kayıtlı olmayanlar, yakında ya kayıt olmak ya da ülke dışına çıkmak zorunda kalabilirler.

Kazakistan, doğal kaynaklar açısından zengin bir Orta Asya ülkesidir. Ülke, özellikle daha yeşil ve yenilenebilir güç kaynaklarına yönelmeye başlasa da; Bitcoin madencilerinin baskısını da güçlü bir şekilde hissediyor. Hükümet, Bitcoin madenciliğinin ülkenin elektrik kapasitesinin %8’ini tükettiğini ve bunun da üçte ikisinin denetimsiz madenciler tarafından yapıldığını belirtiyor.

“Denetimsiz Madenciler Düzenlenmeli”

Kazakistan’daki Ulusal Blok Zinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Birliği ise soruna dair hükümete bir çözüm önerisinde bulundu. Birlik, denetimsiz ve kayıtsız olarak faaliyet gösteren madencilerin engellenmesi çağrısını yaptı. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Birçok yasadışı madenci son aylarda çeşitli operasyonlar kurarken, ülkede uzun yıllardır faaliyet gösteren, tüm yasalara tam olarak uyan, vergilerini ödeyen ve yerel iş imkanları sağlayan birçok Bitcoin madencilik şirketi var. Bu şirketlerin korunması gerekiyor.” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Haber:  Çin Yeni Bir Açıklama Yaptı: Bitcoin Fiyatı Ani Bir Şekilde %8 Düştü

Reuters tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir rapora göre ise şimdiye kadar resmi kayıt yaptırmayan madenciler, yalnızca ülkedeki artan vergi gereksinimleri nedeniyle değil; aynı zamanda tartışılan ek hükümet istekleri nedeniyle de buna kuşkulu yaklaşıyor.

Kazakistan’da yeni bir madencilik baskısı ve ek talepler başlarsa; belki de bu şirketler tekrar taşınma kararı alabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar