1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Kazakistan, Kripto Para Madencilerine Ek Vergi Uygulayacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kazakistan uygulayacağı yeni bir yasa ile birlikte ülkedeki kripto para madencilerinden ek vergi ücreti alacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kazakistan Cumhuriyeti, kripto para madencilerinin tükettiği enerji üzerinden ekstra vergi alınmasını sağlayacak yeni bir yasayı kabul etti.
  • Çin’deki Bitcoin madenciliğine yönelik baskının ardından pek çok kripto para madencisini Kazakistan’a akın etti.

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, geçtiğimiz gün, ülkenin vergi ve bütçe ödemeleri yasasında kripto para madenciliği operatörleri için yeni bir vergi getirecek değişiklikleri imzaladı.

Binance indirim kodu

Kazakistan ve Kripto Para Madenciliği

Spesifik olarak, değişiklikler kripto para madencileri tarafından kullanılan kilovat saat (kWh) başına 1 Kazakistan tenge (0.0023 Dolar) tutarında ek ücret getirecek. Yasa, 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ekonomik reform ve bölgesel kalkınma komitesine başkanlık eden ve yeni yasayı yazan Albert Rau, daha önce yerel haber kuruluşu Kursiv’e verdiği demeçte, madencilere uygulanan enerji ücretlerinin yalnızca madencilik endüstrisini devlet tarafından düzenlenen bir alana sokmakla kalmayıp aynı zamanda elektrik kesintilerinin önlenmesine de yardımcı olacağını söyledi. Rau, böyle bir yasanın, madenciler tarafından orantısız bir enerji kullanımı olasılığını sıfıra indireceğini belirtti.

Ancak düzenleyiciler, yerel madencilik camiasından gelen eleştirileri büyük ölçüde görmezden geliyor. Mayıs ayında, Ulusal Blockchain ve Kazakistan Veri Merkezi Endüstrisi bir basın toplantısı düzenledi ve örgütün başkanı Alan Dordzhiev, madencilik operatörlerinin zaten zor bir mücadele verdiğini ve yeni ücretlerin yatırımcıları caydırabileceğini söyledi.

Çin’den Gelen Kripto Madencisi Akını

Çin’in bir süredir kripto madenciliği endüstrisi üzerine uyguladığı baskının bir sonucu olarak pek çok madenci, geçtiğimiz günlerde Kazakistan’a taşındı. Çin, Sichuan, Yunnan ve Qinghai gibi eyaletlerde kripto madencilik tesislerinin kapatılmasını emrederek endüstriyi adeta çökertti.

İlgili Haber:  Belarus, Vatandaşlarını Bitcoin Madenciliği Yapmaya Teşvik Ediyor!

Bitcoin hash oranının düşmesiyle birlikte birçok madenci, daha ucuz elektrik ve daha dostane bir yargı yetkisi arayışı içinde Kazakistan başta olmak üzere farklı ülkelere taşınmaya başladı.

BTC.com madencilik havuzunu işleten Çinli Bitcoin madencilik firması BIT Mining, geçen ay Kazakistan’a 320 madencilik makinesini transfer etti.

Bitcoin madenciliği donanım üreticisi Canaan ise yeni Kazakistan pazarına hitap edebilmek için ülkede ilk denizaşırı merkezini kurdu.

Alan Dordzhiev geçen hafta ForkLog’a verdiği demeçte, kripto para madenciliği operatörlerine yeni vergiler getirme kararının “sektörün yatırım çekiciliği üzerinde çok olumsuz bir etkisi olacağını” belirtti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar