Kazakistan, Kripto Para Madencilerine Ek Vergi Uygulayacak

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Kazakistan uygulayacağı yeni bir yasa ile birlikte ülkedeki kripto para madencilerinden ek vergi ücreti alacak.

blank

Haberin Özeti

  • Kazakistan Cumhuriyeti, kripto para madencilerinin tükettiği enerji üzerinden ekstra vergi alınmasını sağlayacak yeni bir yasayı kabul etti.
  • Çin’deki Bitcoin madenciliğine yönelik baskının ardından pek çok kripto para madencisini Kazakistan’a akın etti.

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, geçtiğimiz gün, ülkenin vergi ve bütçe ödemeleri yasasında kripto para madenciliği operatörleri için yeni bir vergi getirecek değişiklikleri imzaladı.

blank

Kazakistan ve Kripto Para Madenciliği

Spesifik olarak, değişiklikler kripto para madencileri tarafından kullanılan kilovat saat (kWh) başına 1 Kazakistan tenge (0.0023 Dolar) tutarında ek ücret getirecek. Yasa, 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak.

Ekonomik reform ve bölgesel kalkınma komitesine başkanlık eden ve yeni yasayı yazan Albert Rau, daha önce yerel haber kuruluşu Kursiv’e verdiği demeçte, madencilere uygulanan enerji ücretlerinin yalnızca madencilik endüstrisini devlet tarafından düzenlenen bir alana sokmakla kalmayıp aynı zamanda elektrik kesintilerinin önlenmesine de yardımcı olacağını söyledi. Rau, böyle bir yasanın, madenciler tarafından orantısız bir enerji kullanımı olasılığını sıfıra indireceğini belirtti.

Ancak düzenleyiciler, yerel madencilik camiasından gelen eleştirileri büyük ölçüde görmezden geliyor. Mayıs ayında, Ulusal Blockchain ve Kazakistan Veri Merkezi Endüstrisi bir basın toplantısı düzenledi ve örgütün başkanı Alan Dordzhiev, madencilik operatörlerinin zaten zor bir mücadele verdiğini ve yeni ücretlerin yatırımcıları caydırabileceğini söyledi.

Çin’den Gelen Kripto Madencisi Akını

Çin’in bir süredir kripto madenciliği endüstrisi üzerine uyguladığı baskının bir sonucu olarak pek çok madenci, geçtiğimiz günlerde Kazakistan’a taşındı. Çin, Sichuan, Yunnan ve Qinghai gibi eyaletlerde kripto madencilik tesislerinin kapatılmasını emrederek endüstriyi adeta çökertti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin hash oranının düşmesiyle birlikte birçok madenci, daha ucuz elektrik ve daha dostane bir yargı yetkisi arayışı içinde Kazakistan başta olmak üzere farklı ülkelere taşınmaya başladı.

BTC.com madencilik havuzunu işleten Çinli Bitcoin madencilik firması BIT Mining, geçen ay Kazakistan’a 320 madencilik makinesini transfer etti.

Bitcoin madenciliği donanım üreticisi Canaan ise yeni Kazakistan pazarına hitap edebilmek için ülkede ilk denizaşırı merkezini kurdu.

Alan Dordzhiev geçen hafta ForkLog’a verdiği demeçte, kripto para madenciliği operatörlerine yeni vergiler getirme kararının “sektörün yatırım çekiciliği üzerinde çok olumsuz bir etkisi olacağını” belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend