9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Kazakistan, Kripto Para Yasasını Onayladı: Piyasa Etkilenebilir mi?

Önemli Gelişmeler

Kazakistan Senatosu, kripto platformlarında finansal izleme yapılmasını zorunlu hale getiren kripto para yasasını onayladı.

blank

Haberin Özeti

  • Kazakistan Senatosu, kripto platformlarında finansal izleme yapılmasını zorunlu hale getiren kripto para yasasını onayladı.
  • Yeni yasaya göre, ülkedeki kripto para işletmeleri yakında Kara Para Aklamayı Önleme (AML) düzenlemelerine tabi olabilir.

Kazakistan Senatosu tarafından Pazartesi günü kabul edilen yeni yasaya göre, ülkedeki kripto para işletmeleri yakında Kara Para Aklamayı Önleme (AML) düzenlemelerine tabi olabilir.

blank

Kazakistan Kripto Para Yasası

Kripto para yasası, ülkenin finansal izleme sistemini kripto hizmet sağlayıcılarını kapsayacak şekilde genişletiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Yeni mevzuata göre bir firma, kripto para alım satım hizmetini başlattığında veya kripto paralar ürettiğinde, Kazakistan’daki Dijital Geliştirme, İnovasyon ve Havacılık Endüstrisi Bakanlığına bildirimde bulunmak zorunda kalacak. Kurum, bu firmaların “Müşterinizi Tanıyın” ve “AML” yönetmeliklerine uyduğunu doğrulayan bir risk değerlendirmesi yapmaktan sorumlu olacak.

Yerel haber kaynağı Vlast’a göre Senatör Olga Perepechina, Kazakistan’ın finansal izleme sisteminin şu anda kripto paraları yöneten, ticareti düzenleyen veya kripto paraların nakde, maddi mallara ve diğer mülklere dönüştürülmesi için hizmetler sunan tüzel kişileri kapsamadığını belirtti.

Senatör, bu gözetim eksikliğinin karaborsanın büyümesinin yanı sıra kara para aklama ve terörün finansmanı suçlarının hızla yayılmasına neden olduğu konusunda da uyarıda bulundu.

Kazakistan, Bitcoin Madenciliğinin Odak Noktası Haline Geldi

Kripto para yasası henüz ülkenin Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev tarafından onaylanmadı. Geçen ay Tokayev, ülkenin güç açığına dikkat çekerek başka bir kripto para faaliyeti olan Bitcoin (BTC) madenciliğinin düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu. Dünyanın en ucuz elektriğine sahip olan Orta Asya ülkesi, Çin’deki yoğun Bitcoin madenciliği yasaklarının ardından bu alanda öne çıkan ülkelerden biri haline geldi.

İlgili Haber:  Rusya, Bazı Yatırımcıların Kripto Para Alımlarını Sınırlamayı Hedefliyor

Kazakistan, 5 yıl içinde kripto para madenciliğinin ekonomisine en az 1.5 milyar Dolar katkıda bulunacağını öngörüyor. Ülke, mevcut madencilik hash oranı açısından Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyada ikinci sırada yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend