1 Temmuz 2022, Cuma
26.7 C
İstanbul

Kazakistan, Kripto Para Yasasını Onayladı: Piyasa Etkilenebilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kazakistan Senatosu, kripto platformlarında finansal izleme yapılmasını zorunlu hale getiren kripto para yasasını onayladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kazakistan Senatosu, kripto platformlarında finansal izleme yapılmasını zorunlu hale getiren kripto para yasasını onayladı.
  • Yeni yasaya göre, ülkedeki kripto para işletmeleri yakında Kara Para Aklamayı Önleme (AML) düzenlemelerine tabi olabilir.

Kazakistan Senatosu tarafından Pazartesi günü kabul edilen yeni yasaya göre, ülkedeki kripto para işletmeleri yakında Kara Para Aklamayı Önleme (AML) düzenlemelerine tabi olabilir.

Binance indirim kodu

Kazakistan Kripto Para Yasası

Kripto para yasası, ülkenin finansal izleme sistemini kripto hizmet sağlayıcılarını kapsayacak şekilde genişletiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yeni mevzuata göre bir firma, kripto para alım satım hizmetini başlattığında veya kripto paralar ürettiğinde, Kazakistan’daki Dijital Geliştirme, İnovasyon ve Havacılık Endüstrisi Bakanlığına bildirimde bulunmak zorunda kalacak. Kurum, bu firmaların “Müşterinizi Tanıyın” ve “AML” yönetmeliklerine uyduğunu doğrulayan bir risk değerlendirmesi yapmaktan sorumlu olacak.

Yerel haber kaynağı Vlast’a göre Senatör Olga Perepechina, Kazakistan’ın finansal izleme sisteminin şu anda kripto paraları yöneten, ticareti düzenleyen veya kripto paraların nakde, maddi mallara ve diğer mülklere dönüştürülmesi için hizmetler sunan tüzel kişileri kapsamadığını belirtti.

Senatör, bu gözetim eksikliğinin karaborsanın büyümesinin yanı sıra kara para aklama ve terörün finansmanı suçlarının hızla yayılmasına neden olduğu konusunda da uyarıda bulundu.

Kazakistan, Bitcoin Madenciliğinin Odak Noktası Haline Geldi

Kripto para yasası henüz ülkenin Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev tarafından onaylanmadı. Geçen ay Tokayev, ülkenin güç açığına dikkat çekerek başka bir kripto para faaliyeti olan Bitcoin (BTC) madenciliğinin düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu. Dünyanın en ucuz elektriğine sahip olan Orta Asya ülkesi, Çin’deki yoğun Bitcoin madenciliği yasaklarının ardından bu alanda öne çıkan ülkelerden biri haline geldi.

İlgili Haber:  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kripto Para Yasası Yakında Meclise Gelecek!

Kazakistan, 5 yıl içinde kripto para madenciliğinin ekonomisine en az 1.5 milyar Dolar katkıda bulunacağını öngörüyor. Ülke, mevcut madencilik hash oranı açısından Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyada ikinci sırada yer alıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar