Merkezi olmayan finansın (DeFi) üçüncü çeyreğinde yaşanan patlama, Ethereum (ETH) ile uyumlu stabilcoinlere önemli bir büyüme yaşattı.

Kripto piyasası veri toplayıcısı Messari’ye göre, MakerDAO’nun DAI stablecoin arzı 2020 yılının üçüncü çeyreğinde %623’lük bir artış yaşayarak tokenin değerini art arda dört ay boyunca 1 doların üzerine çıkardı.

Temmuz ayından bu yana yaklaşık 130 milyon dolarlık piyasa değeri ile yoluna devam eden DAI arzı, bugün 940 milyon doların üzerine çıktı.

DAI’nın tüm arzının %65’i DeFi protokollerinde

DAI, Ether sahipleri ETH’lerini MakerDAO protokolüne yatırdıklarında oluşturulur ve böylece Ether’in teminat olarak kullanılarak stabilcoin oluşturulmasına izin verir. DAI, bir ERC-20 tokenidir ve Ethereum ağında daha sonra DeFi protokollerini kullanarak kazanç ya da getiri oluşturmak için kullanılabilir.

Messari, DAI’nin son dönemdeki büyümesinin çoğunu, DeFi sektöründe dört önemli likidite madenciliği programının başlatılmasına bağladı ve bu programların; 30 Haziran’da DAI ödüllerini destekleyen Compound’un (COMP) getiri dağılımındaki değişiklik, 18 Temmuz’da gerçekleştirilen Yearn Finance (YFI) çiftçiliği lansmanı, 13 Ağustos’ta Curve’un (CRV) gerçekleştirdiği lansman ve 16 Eylül’de ise Uniswap’ın UNI tokeni için gerçekleştirdiği verim çiftçiliği lansmanı olduğunu kaydetti.

Messari, DAI’nin tüm arzının %65’inin şu anda kazanç çiftçiliği için DeFi protokollerine sağlandığını tahmin ettiğini söyledi.

Circle’ın USD Coin (USDC) talebi de benzer şekilde üçüncü çeyrekte patlama yaşadı ve USDC’nin piyasa değeri 1 Temmuz’da 928 milyon dolardayken bugün 2.79 milyar dolara çıkarak üç katına ulaştı. USDC, Tether’den (USDT) sonra tek bir çeyrekte 1 milyar dolardan fazla büyüyen ikinci stabilcoin olma sıfatını kazandı.

Flipside Crypto tarafından yayınlanan veriler, Curve’nin lansmanını takiben DeFi kullanıcıları arasında USDC’ye olan talepte bir artış olduğunu gösterdi. USDC’nin piyasa değeri, platformun yayınlanmasından bu yana %150 oranında arttı.

İlgili Haber:  YAM Yeniden Yapılandırıldı ve İlk Testini Başarıyla Geçti

Messari, birleşik stablecoin sektörünün işletme sermayesinin, üçüncü çeyrekte önceki dört çeyrekten daha fazla artarak 8.2 milyar dolar artış yaşadığı tahmininde bulundu. Sektöre dair başka veriler de paylaşan Messari’nin, sektörün 20 milyar dolarlık işletme sermayesinin %75’inin Ethereum’da yayınlandığı yönündeki tahmini de kaydedildi.

USDC ayrıca blok zinciri ağları Solana (SOL), Stellar (XLM), Algorand (ALGO) ve Flow (FLOW) ile ortaklık kurdu.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın