1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Kazanç Çiftçiliği, DAI Arzında %623’lük Artışla Yaklaşık 1 Milyar Dolara Ulaşıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Merkezi olmayan finansın (DeFi) üçüncü çeyreğinde yaşanan patlama, Ethereum (ETH) ile uyumlu stabilcoinlere önemli bir büyüme yaşattı.

Binance indirim kodu

Kripto piyasası veri toplayıcısı Messari’ye göre, MakerDAO’nun DAI stablecoin arzı 2020 yılının üçüncü çeyreğinde %623’lük bir artış yaşayarak tokenin değerini art arda dört ay boyunca 1 doların üzerine çıkardı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Temmuz ayından bu yana yaklaşık 130 milyon dolarlık piyasa değeri ile yoluna devam eden DAI arzı, bugün 940 milyon doların üzerine çıktı.

DAI’nın tüm arzının %65’i DeFi protokollerinde

DAI, Ether sahipleri ETH’lerini MakerDAO protokolüne yatırdıklarında oluşturulur ve böylece Ether’in teminat olarak kullanılarak stabilcoin oluşturulmasına izin verir. DAI, bir ERC-20 tokenidir ve Ethereum ağında daha sonra DeFi protokollerini kullanarak kazanç ya da getiri oluşturmak için kullanılabilir.

Messari, DAI’nin son dönemdeki büyümesinin çoğunu, DeFi sektöründe dört önemli likidite madenciliği programının başlatılmasına bağladı ve bu programların; 30 Haziran’da DAI ödüllerini destekleyen Compound’un (COMP) getiri dağılımındaki değişiklik, 18 Temmuz’da gerçekleştirilen Yearn Finance (YFI) çiftçiliği lansmanı, 13 Ağustos’ta Curve’un (CRV) gerçekleştirdiği lansman ve 16 Eylül’de ise Uniswap’ın UNI tokeni için gerçekleştirdiği verim çiftçiliği lansmanı olduğunu kaydetti.

Messari, DAI’nin tüm arzının %65’inin şu anda kazanç çiftçiliği için DeFi protokollerine sağlandığını tahmin ettiğini söyledi.

Circle’ın USD Coin (USDC) talebi de benzer şekilde üçüncü çeyrekte patlama yaşadı ve USDC’nin piyasa değeri 1 Temmuz’da 928 milyon dolardayken bugün 2.79 milyar dolara çıkarak üç katına ulaştı. USDC, Tether’den (USDT) sonra tek bir çeyrekte 1 milyar dolardan fazla büyüyen ikinci stabilcoin olma sıfatını kazandı.

Flipside Crypto tarafından yayınlanan veriler, Curve’nin lansmanını takiben DeFi kullanıcıları arasında USDC’ye olan talepte bir artış olduğunu gösterdi. USDC’nin piyasa değeri, platformun yayınlanmasından bu yana %150 oranında arttı.

İlgili Haber:  Bitfinex, Yeni Tether ve Euro Hisse Senedi Türev Ürünlerini Piyasaya Sürüyor

Messari, birleşik stablecoin sektörünün işletme sermayesinin, üçüncü çeyrekte önceki dört çeyrekten daha fazla artarak 8.2 milyar dolar artış yaşadığı tahmininde bulundu. Sektöre dair başka veriler de paylaşan Messari’nin, sektörün 20 milyar dolarlık işletme sermayesinin %75’inin Ethereum’da yayınlandığı yönündeki tahmini de kaydedildi.

USDC ayrıca blok zinciri ağları Solana (SOL), Stellar (XLM), Algorand (ALGO) ve Flow (FLOW) ile ortaklık kurdu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar