“Kendi Kendini Yok Eden NFT” Açık Artırmaya Çıkarılıyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Sanat ve araştırma üzerine bir merkezi olmayan kuruluş (DAO) olan terra0, küresel sıcaklık kritik bir noktaya ulaştığında kendi kendini yok edecek bir NFT üretti.

blank

Haberin Özeti

  • Two Degrees adı verilen NFT, kendi kendini yok edebilen bir kod işlevine sahip 20 saniyelik bir video NFT’dir.
  • NFT, NASA’nın küresel sıcaklık verilerini Ethereum’daki bir oracle aracılığıyla takip edecek.

Sotheby’s müzayede evi, ortalama küresel sıcaklık 2 derece arttığında (35.6 derece Fahrenheit) kendi kendini yok edecek olan “Two Degrees” NFT’sini açık artırmaya çıkarıyor.

blank

Two Degrees NFT Nedir?

Two Degrees NFT, Güney Almanya’daki bir ormanın 20 saniyelik bir 3D taramasının üzerine kendi kendini yok etme uyarısı yerleştirilmiş bir video NFT’dir.

NFT’yi üreten terra0 adlı DAO, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Küresel iklim değişikliğinde belirli bir eşik aşıldığında gerçek ormanlar nasıl yok olacaksa, NFT de öyle yok olacak.” dedi. Sotheby’s müzayede evinde düzenlenecek olan açık artırma 10 Haziran tarihinde sona eriyor.

Two Degrees NFT’nin kullandığı akıllı sözleşme, NASA’nın yıllık raporlarında yayınladığı küresel sıcaklık verilerini izlemek üzere tasarlandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bilim insanları, son 30 yıldaki tarihsel ısınma eğilimi devam ettiği takdirde küresel sıcaklık verilerinin 2062 yılına kadar 2 derece artmasını bekliyor. Bu olduğu takdirde Two Degrees NFT de kendi kendini yok edecek. Üretici DAO, bu durumu “yok olmaya karşı bir korunma yöntemi” olarak tanımlıyor.

Kripto Endüstrisi ve Çevre Tartışmaları

Kripto para piyasasının çevre üzerindeki etkileri, özellikle geçtiğimiz günlerde Elon Musk’ın Bitcoin ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından gündemin en önemli maddelerinden biri haline geldi. Her ne kadar çevresel eleştirilerin ana odağında kripto madenciliği yer alsa da NFT piyasası da bu eleştirilerden nasibini alıyor.

Öte yandan, NFT piyasasının büyük çoğunluğunun üzerine kurulu olduğu Ethereum ağı, önümüzdeki birkaç yıl içinde enerji yoğun iş kanıtı mekanizmasından çok daha çevreci olan hisse kanıtı fikir birliği mekanizmasına geçiş yapacak. Ethereum Vakfına göre, ağdaki bu yükseltme Ethereum ağının çevresel etkisini %99.5 oranında azaltacak.

Bugünlerde çevreye duyarlı CryptoTrunks gibi NFT projeleri geliştiriliyor olsa da; kripto endüstrisi ve çevreciler arasındaki tartışmayı büyük oranda sonlandıracak temel değişim Ethereum ağındaki yükseltmeler olacak. Ancak endüstrinin, bu yükseltmelerin tam anlamıyla uygulamaya alınması için biraz daha beklemesi gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend