Kenya’nın Genç Girişimciler Ağı (YEN) tarafından geliştirilen alışılmadık bir stabilcoin olan YENTS, yerel bir sanal düzenleyici alan altında teste girdi. 

Kenyalı girişimcilerin çevre edinerek profesyonel ilişkiler kurma fırsatlarını kolaylaştırmak amacıyla golf turnuvaları düzenleyen YEN, başlangıçta stabilcoin’i spor etkinlikleri ve eğitim programları için bir ödeme aracı olarak kullanmayı planladığını açıkladı. 

Girişimciler ağının CEO’su Kamau Nyabwengi, verdiği bir röportajda YEN’in, tokeni Kasım ayında piyasaya sürmeyi ve planlanan bir golf sahasına yapılacak yatırımları bu token aracılığıyla kabul etmeyi umduklarını söyledi.

YENTS tokeni test ediliyor

YENTS tokeni Kenya’nın düzenleyici sanal alanında test edilmeye başlanırken Nyabwengi, Kenya ekonomisine dair tespitlerde bulundu. Bu ekonomi içerisinde dağılmış muhasebe teknolojilerinin (DTL)* sunduğu faydalardan tam olarak yararlanılabilmesi için hâlâ önemli düzenleyici değişikliklerin yapılması gerektiğini savunan CEO, blok zincirinin ürünleri tedarikçiden tüketiciye taşımaya yardımcı olabileceğini ve daha fazla verimlilik sağlayacağını belirterek bu sayede aracıların ortadan kaldırılabileceğini ifade etti. 

DTL (distributed ledger technology): Dağıtılmış muhasebe teknolojisi, işlemlerin ve ayrıntılarının aynı anda birden fazla yerde kaydedildiği dijital bir sistemdir. Geleneksel veritabanlarından farklı olarak, dağıtılmış defterlerin merkezi veri deposu veya yönetim işlevi yoktur.

CEO; blok zincirinin, Afrika’nın ayrımcılığıyla nam salan bankacılık sektöründen kurtulmanın, finansal piyasalara erişimi herkes için ulaşılabilir kılmanın ve yatırım için küçük ölçekli havuzlanmış fonları bir araya getirmenin ideal bir yolu olduğuna inanıyor. 

NyabwengiYENTS’i bölgedeki diğer pazarlara doğru genişletmeyi hedefliyor ve bu doğrultuda Kenya dışındaki düzenleyicilerle de ilgilenmesi gerekeceğini düşünüyor. 

Smart Africa isimli kuruluş tarafından yayımlanan yakın tarihli bir rapor, tüm Afrikalıların birleştiği güçlü bir pan-Afrika tabanlı blok zinciri sektörünü teşvik etmek için kıtada ulusal sınırların ötesinde paylaşılan düzenlemelerin gerekli olduğunu iddia ediyor. 

Rapor, bu sistemin hem özel hem de kamu sektörünün düşük riskli bir ortamda yenilikçi teknolojileri keşfetmesine izin verdiğini vurguluyor ve Kenya’nın düzenleyici sanal alanını “blok zincirinin devlet güdümlü kurumsallaşmasının” bir örneği olarak övüyor. “Uluslararası kurumsallığın” kıtada çok yaygın hale gelemediğini öne süren rapor, bu kurumsallığın sağlanabilmesi için blok zinciri tabanlı finansal araçların pan-Afrika sınıflandırmalarını ve birlikte çalışabilir blok zincirlerine odaklanmayı gerektirdiğini açıklıyor. 

Vergiler Kripto Parayla Toplanacak 

YEN, Afrika’nın yeni gelişmekte olan kripto sektöründe pazar payını yakalamak için yarışan birçok kuruluştan biridir ve bu konuda bireysel olarak hareket eden isimlerden biri olan müzisyen Akon, Senegal’de ‘Akoin’ kripto para birimi ile güçlendirilen bir şehir inşa etmek için multi-milyarlık bir girişimde bulundu. 

Ağustos ayında röportaj veren Akoin başkanı Jon KarasAkon City’nin Senegal düzenleyicilerinden destek aldığını ve projenin, 2030’da tamamlandığında kripto varlıkları şeklinde vergi ve ithalat vergileri toplamayı planladığını söyledi. 

Haziran ayında Akon’unAkon City’yi inşa etmek için ABD’li mühendislik firması KE International ile 6 milyar dolarlık sözleşme imzaladığı açıklandı. 

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Bitcoin, Ani Dalgalanma ile Birlikte 200 Milyar Dolarlık Piyasa Değerini Geri Aldı

Bir Cevap Yazın