8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Kimchi Premium: Bitcoin, Güney Kore’de %6 Daha Yüksek Fiyattan İşlem Görüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Güney Kore’deki Kimchi Premium, geçen hafta sıfır değerine kadar geriledikten sonra bugün tekrar yükselişe geçti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Güney Kore’deki Kimchi Premium geri döndü; ancak eskisi kadar yüksek değil.
  • Kimchi Premium, Güney Kore ve diğer yerlerdeki Bitcoin fiyatı arasındaki farkı ifade eder.
  • Güney Kore hükümeti, Kimchi Premium üzerinden kâr elde etmeye çalışanlara yönelik engelleme politikalarına devam ediyor.

Güney Kore’deki Kimchi Premium, geçen hafta sıfır değerine kadar düştükten sonra bugün geri döndü. Bitcoin şu anda Güney Kore’de, dünyanın geri kalanından %6 daha yüksek fiyattan işlem görüyor.

Binance indirim kodu

Kimchi Premium Nedir?

Kimchi Premium, Güney Kore pazarındaki Bitcoin fiyatı ile dünyanın geri kalanındaki Bitcoin fiyatı arasındaki farkı ifade eden terimdir. Bu fiyat farkının arkasındaki sebep ise arbitrajı zorlaştıran Güney Kore’nin sıkı sermaye kontrolleridir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

CryptoQuant’ın verilerine göre, birkaç hafta önce Kimchi Premium %22’ye kadar çıktı. Sonrasında fark, büyük ölçüde düşmeye başladı. 23 Nisan’da Kimchi Premium, kısa bir süre için sıfır değerine geriledi ve Güney Kore’deki Bitcoin fiyatı dünyanın geri kalanıyla aynı pariteye ulaştı.

Ancak uzun süre bu seviyede kalmadı. Hafta sonu boyunca Kimchi Premium %11’e kadar yükseldi ve Bitcoin, Güney Kore’de 55.500 Dolardan satıldı. Aynı saatlerde dünyanın geri kalanındaki BTC fiyatı ise 50.000 Dolar seviyesinde idi.

Son 12 saatte fark tekrar düşmeye başladı ve şu anki değeri olan %6’ya geriledi.

Güney Kore’nin BTC Politikası

Kimchi Premium’dan yararlanmak zor olsa da, bazı tüccarlar bunu başardı. 2018’in başlarında FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Güney Kore’de Bitcoin satın almak ve başka bir yerde satışını yapmak için Japonya’da birden fazla finansal aracı kullandı. Bu ticareti gerçekleştirirken günde 25 milyon Dolar kâr elde ettiği bildirildi.

İlgili Haber:  Bitcoin'in En Büyük Madencilik Havuzları, Taproot Güncellemesini Aktive Etti

Daha yakın zamanda ise Koreli tüccarlar, Bitcoin’i daha ucuza satın almak için paralarını Çin’e taşımaya başladı. Ancak Güney Kore hükümeti bu hareketlilik üzerindeki kontrolünü artırmak için çabalıyor.

Yerel haber kaynaklarına göre Güney Kore hükümeti, tüccarların Bitcoin satın almak için bu süreci suistimal ederek kara para aklama faaliyeti gerçekleştirebileceğini savunuyor. Bunu önlemek için bazı bankalar, ülke dışındaki işlemleri belirli limitlerde sınırlamaya başladı. Hatta bir banka, müşterilerinin yurt dışı transferlerini “meşru bir amaç için” yaptıklarını kanıtlamaları adına şubeye gelmelerini talep ediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar