29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Kırgızistan’ın Başkan Vekili Adil Bir Seçim İçin Blok Zincirini Önerdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kırgızistan’ın başkan vekili ve geçici başbakanı olan Sadyr Japarov, yakın gelecekte adil seçimler sağlamak ve halkın demokratik sürece olan inancını yeniden tesis etmek için blok zinciri tabanlı bir sistem getirmeyi önerdi.

Binance indirim kodu

Japarov, El Cezire televizyon kanalı muhabirlerine bugün verdiği röportajda, haksız seçimler nedeniyle üç devrim yaşadıklarını ve bunun devam etmesi durumunda huzursuzluklarla devrimlerin de devam edeceğini söyledi. Şu andan itibaren her şeyin adil olması gerektiğini belirten başbakan, Merkez Seçim Komisyonu’na danışıp onlara blok zinciri teknolojisini tanıttığını ve bu sistemin 3 ile 6 ay içinde uygulanabileceğini açıkladı.

Binance indirim kodu

Ülke kaotik bir durumda

Japarov, 10 gün önce yapılan tartışmalı parlamento seçimlerinin ardından yaşanan siyasi kriz ve kanlı huzursuzluk ortamı sürerken 14 Ekim’de Kırgızistan’ın başkan vekili olmak için iktidarı ele geçirmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Sadık bir milliyetçilik görüşüyle muhalefet lideri ve eski milletvekili olan Japarov, bu ayki seçim sonrası yaşanan kargaşaya dek 2013’te bir bölge valisini kaçırmaktan dolayı aldığı 11 buçuk yıllık hapis cezasını çekiyordu. Japarov, şüpheli seçimlerin ardından ortaya çıkan isyanlar ve şiddetli polis çatışmalarının ortasında Devlet Milli Güvenlik Komitesi karargahındaki gözaltından serbest bırakıldı.

7 Ekim’de toplanan ve daha sonra 14 Ekim’de ofiste onaylanan sağ parlamento tarafından başbakan seçilen Japarov’un ataması yoğun şekilde eleştiri aldı. Yapılan eleştiriler arasında Japarov’un müttefiki olan organize suç gruplarının, nüfuzlarını arttırmak ve güç transferini yönlendirmek amacıyla gözdağı verdikleri ve zorbaca gösteriler gerçekleştirdikleri yönünde iddialar vardı. 15 Ekim’de, itibarını yitiren eski cumhurbaşkanı Sooronbai Jeenbekov istifasını sundu ve yerine geçici başkan olarak Japarov getirildi.

Mevcut Kırgız anayasası geçici cumhurbaşkanlarının görevde bulunmasını yasaklamış olmasına rağmen o zamandan beri Japarov uzun vadeli başkan olarak aday olma niyetini açıkça ortaya koydu. Bunu yapmak için, gelecek cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri öncesinde bir anayasa referandumunun yapılması gerekeceği öne sürüldü.

İlgili Haber:  Bitcoin İçin Tüm Zamanların En Yüksek Fiyatı Nedir?

Gelecek seçimlerin bütünlüğüne olan güveni arttırmak için blok zinciri teknolojisi fikri masaya yatırılırken, Kırgızistan hali hazırda adil seçimleri desteklemek ve oy yolsuzluğu gibi uygulamalar yoluyla gerçekleştirilmesi muhtemel oy hilelerinin önüne geçebilmek için gelişmiş teknolojileri uygulamaya koymaya başladı. Ekim ayında oy kullanan seçmenlerin, bir oy pusulasını ellerine almadan önce parmak izlerini okutmaları gerekiyordu ve oy pusulaları bir elektronik tarayıcı veya sunucu kullanılarak işleme konuyordu.

Bu ayki seçimleri tehlikeye attığı iddia edilen ve meşru olmayan uygulamaların, teknolojik düzeltmelerle kolay kolay çözülemeyeceği düşünülüyor. Bu çözülemeyeceği düşünülen meseleler arasında; ülkenin eski siyasi görevlilerinin, hükümet çalışanlarına belirlenen yöntemlerle oy kullanmaları için baskı yaptığı, vatandaşların belirli bölgelerde oy kullanmalarını istediği, parti temsili için yüksek barajlar getirdiği ve kendi lehlerine oy satın almak için gözdağı verdikleri veya rüşvet kullandıkları suçlamaları yer alıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar