7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

Kolombiya, Hidroelektrik Enerji Kullanarak Bitcoin Madenciliği Yapabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kolombiya’da solcu bir senatör olarak tanınan eski başkan adayı Gustavo Petro, ülkenin El Salvador’un izinden gitmesi gerektiğini söylüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kolombiyalı bir senatör, ülkesinin El Salvador’dan ilham alması gerektiğini belirtti.
  • Aynı zamanda eski başkan adayı olan Gustavo Petro, Güney Amerika ülkesinin “kokain üretmek” yerine Bitcoin madenciliği yapmak için yenilenebilir enerji kullanabileceğini söyledi.

Kolombiya’da solcu bir senatör olarak tanınan eski başkan adayı Gustavo Petro, ülkenin kokain üretmek yerine yenilenebilir enerji kullanarak Bitcoin madenciliği yapmasını önerdi.

Binance indirim kodu

“Kolombiya, El Salvador’un İzinden Gitmeli”

Gustavo Petro, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin volkanik enerji kullanarak Bitcoin madenciliğini teşvik etmesine atıfta bulunarak “Kolombiya sahilinin tüm enerjisini kokain üretmek yerine kripto para üretmek için harcayın.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin madenciliği, blok zincirindeki işlemleri doğrulamak ve kripto varlığını üretmek için güçlü bilgisayarlar kullanma sürecini ifade eder. Bu süreçte çok fazla enerji kullanılır; bu nedenle de madencilik şirketleri, sürekli olarak temiz enerji kaynaklarına yönelmeye çalışıyor.

Latin Amerika enerji politikası analisti Wesley Tomaselli, Kolombiyalı senatör Petro’nun, ülkenin Pasifik kıyılarındaki yenilenebilir enerjiyi kullanma potansiyelinden bahsettiğini belirtti.

Analist, konu ile ilgili “Petro, Kolombiya’nın Bitcoin madenciliği için büyük bir potansiyele sahip olduğu konusunda haklı; çünkü elektrik üretiminin yaklaşık dörtte üçü hidroelektrik enerjiden geliyor. Sorun şu ki, Petro, kokain yetiştirme ve sevkiyatlarına karşı bir alternatif model olarak Bitcoin madenciliğini istiyor gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı.

Hidroelektrik Enerji ve Bitcoin Madenciliği

Birleşmiş Milletler’e göre Kolombiya dünyanın en büyük kokain üreticisidir ve Pasifik kıyıları, uyuşturucunun temel bileşeni olan koka’nın en çok yetiştiği bölgelerden biridir.

Pasifik kıyısı, ayrıca potansiyel bir yenilenebilir enerji noktasıdır. Ancak, bölgedeki mega projelerin “yerel topluluklara ve ekosistemlere zarar verdiğini düşünen çevrecilerin direnişi nedeniyle” gittikçe daha az destek gördüğü de son yıllarda net bir şekilde dile getiriliyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Madencilik Zorluğu Üst Üste 8. Kez Yükseldi: Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Kolombiya hükümetine blockchain teknolojisi konusunda danışmanlık yapan Jehudi Castro Sierra ise Petro’nun fikrinin “saçma” olduğunu söyledi.

Yine de Kolombiya, bir sonraki “El Salvador” olabilir mi, göreceğiz…

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar