Alianza Verde partisinin Kolombiyalı kongre üyesi Mauricio Toro, ülkesindeki kripto para endüstrisini düzenlemeye yönelik bir yasa tasarısı hazırladı. Toro, yakın zamanda yaptığı bir röportajda önerdiği bu yasa tasarısının karşılaşabileceği bazı engelleri özetledi.

Kolombiya’nın kripto düzenlemeleri açısından diğer ülkelerin gerisinde kaldığına inandığını açıklayan Toro, bu konudaki en büyük zorluklardan birinin, kripto endüstrisinin AML (Kara Para Aklama Karşıtı Politika) prosedürleriyle uyumlu olduğundan emin olmak olduğunu söyledi. Bu konuda oldukça umutlu olduğunu belirten Toro, bu yeni yasa kriptoya yönelik suçlarla ilgili olduğu için teknolojinin olumsuz algılarını aşmayı umduğunu ifade etti.

Kongre üyesi ayrıca Kolombiya’da herhangi sıradan bir senaryonun da kripto para aklamak için kullanılabileceğini vurgulayarak bu kara para aklama eyleminin kripto varlıklar veya kripto para birimleri ile yapılmayacağının garantisinin verilmesi gerektiğini söyledi. Bunun için de borsa kurmak isteyenler için aylık işlem sayısını bildirmek zorunda kalacakları ve komisyonlar için vergi ödeyecekleri özel şartlar yaratılması gerektiğini ifade eden Toro, bu borsaların sahiplerinin ve müşterilerinin kim olduğunun da açıklanması gerektiğinin altını çizdi.

Kolombiya’nın durumu çok ironik

Toro, Kolombiya’nın Latin Amerika’da var olan kripto işlem hacmi açısından en aktif ülkelerden biri olduğunu ancak dijital varlıkları düzenleme konusunda net bir yetkiye sahip olmadığı şeklindeki “ironiyi” bir kez daha vurguladı.

Tasarının onaylanması konusundaki tartışma, bürokratik meseleler nedeniyle bir süreliğine ertelenmiş olsa da şu anda Kolombiya’nın Finans Müfettişliği’nden kripto para birimine karşı net bir duruş bekleniyor.

Bu, ülkenin son haftalarda kripto haberlerine yönelik manşetlerinde ilk yer alışı olmadı. 22 Eylül tarihinde de Kolombiya hükümeti, şirketlere kripto işlemlerini kendi yasal korumalı alanları içinde test etmeleri çağrısında bulunarak bu amaçla denenecek bir pilot program uyguladı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın