Komposto

Komposto (Fransızca karışım anlamında) Ortaçağ Avrupası kaynaklı meyve ve şeker şurubundan yapılan bir tatlıdır. Meyveler suyun içerisinde şeker ve baharatlarla pişirilir. Şurubun içerisine vanilla, limon, portakal, tarçın, karanfil, hindistan cevizi veya üzüm katılabilir. Sıcak ya da soğuk servis edilir.

Ortaçağ Avrupası’nda şeker şurubu içerisinde pişirilen meyvelerin insan vücudundaki nemi dengelediğine inanılırdı. Komposto kelimesi Latince compositus yani karışım kelimesinden gelir. Ortaçağ İngiltere’sinde en son ana menüden önce servis edilirdi. Rönesans döneminde yemeğin sonunda servis edilirdi. Komposto’nun Avrupa’dan değilde Bizans’tan geldiğine dair de savlar vardır.

Çok kolay hazırlanıyor oluşu ve malzemelerinin ucuz ve kolay bulunabilir oluşundan dolayı kompost Avrupa’da bir dönem Yahudi yemeği olarak da bilinirdi.

Bazı yerlerde kompostonun üzerine krema, tarçın veya vanilla şekeri eklenir. Bazı yerlerde ise şurubu şarap ile hazırlanır.

Komposto ile Hoşaf Arasındaki Fark

Hoşaf ile komposto arasında aslında çok ciddi bir fark yoktur. Genelde kurutulmuş meyve ile yapılanına hoşaf, taze/yaş meyve ile yapılanına komposto denir. Fakat bu yöreden yöreye farklılık gösterebilir.

Komposto ile hoşaf arasındaki fark özetlemek gerekirse; parça veya bütün halinde kuru meyvelerin şekerli suda pişirilmesine hoşaf, parça veya bütün halinde taze veya yaş meyvelerin şekerli suda pişirilmesine ise komposto denir. Bunun dışında açıkcası fark olarak gösterilebilecek pek birşey yoktur. Hoşaf daha çok Anadolu tınılıdır. “Hoş Ab” yani “Hoş su” kelimesinden türetilmiştir ve Arapça kökenlidir. Örneğin babaannelerimizin yaptığı şey genelde hoşaftır ama komşunun getirdiği şey genelde kompostodur. Komposto Latince “compositus” kelimesinden türetilmiştir. Hoşaf “hoş su” demek iken, komposto “karışım” demektir.

Hoşaf kuru kayısı, kuru üzüm, elma gibi meyvelerle hazırlanır. Komposto ise portakal, mandalina gibi taze ve yaş meyvelerle hazırlanır.

Bir de eşek hoşaftan ne anlar atasözüne maruz kalmamak için komposto ifadesi tercih edilebilir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here