9 Ağustos 2022, Salı
24.6 C
İstanbul

Güney Kore’de Muhalif Gruplar, Tartışmalı Kripto Vergi Yasasına Karşı Çıkıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Güney Kore’deki muhalefet milletvekilleri, kripto vergi yasası üzerinde önemli değişiklikler yapmak ve kripto para yatırımcıları üzerindeki vergi yükünü azaltmak istiyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Güney Kore’nin muhalefetteki Halkın Gücü Partisine mensup milletvekilleri, kripto vergi yasasına güçlü bir şekilde karşı çıkıyor.
  • Muhalefet milletvekilleri, ülkede kripto vergilendirmesinin başlaması için 1 yıllık erteleme olması gerektiğini savunuyorlar.

Güney Kore’nin muhalefetteki Halkın Gücü Partisine mensup milletvekilleri, kripto vergi yasasına güçlü bir şekilde karşı çıkıyor.

Binance indirim kodu

Kripto Vergi Yasasına Karşı Muhalefet

The Korea Herald’ın haberine göre, muhalefet milletvekilleri, ülkede kripto vergilendirmesinin başlaması için 1 yıllık erteleme olması gerektiğini savunuyorlar.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Güney Kore’de, kripto para kazançlarının 2.5 milyon Kore Wonu’nun (2.100 Dolar) üzerinde olması halinde %20’lik bir vergi uygulanmasını öngören kripto vergi yasası, 2022’de yürürlüğe girecek.

Bu plan ile ilgili 1 yıllık bir ertelemeyi savunmalarının yanı sıra muhalefet milletvekilleri, 2023’te uygulanacak Finansal Yatırım Gelir Vergisi rejimine uygun olarak kripto için de kademeli bir vergi uygulanması için bastırıyorlar.

Vergi Diliminin Değiştirilmesi Öneriliyor

Hükümetin yasa tasarısında yer alan 2.100 Doların üzerindeki kripto kârları için %20’lik sabit vergi oranı yerine; muhalefet milletvekilleri, 50 milyon ile 300 milyon Won (42.000 ile 251.000 Dolar) arasındaki kripto kârları için %20 ve 300 milyon Won’un üzerindeki kârlar için de %25’lik bir vergi öneriyor.

Muhalefet milletvekili Cho Myoung-Hee, kripto yatırımcıları üzerindeki yükü hafifletme ihtiyacı hakkında yorum yaparak, kripto para vergi yasasının, ülkenin finansal yatırım gelir vergisi ile uyumlu olması gerektiğini savundu.

Güney Kore’nin kripto vergi rejimi, son zamanlarda hükümet tarafından çıkarılan ve ülkenin kripto para piyasasının ilerlemesine ket vurabilecek birçok katı düzenlemeden oluşuyor. Hatta Eylül ayında, Güney Koreli kripto borsaları için bazı zorunlu lisanslama şartları yürürlüğe alındı ve birçok küçük platform, bu yasa karşısında operasyonlarını durdurmak zorunda kaldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar