Kore Blok Zinciri Derneği, hükümetin yeni açıkladığı %20’lik kripto ticareti vergi planının iki yıl daha ertelenmesi çağrısında bulundu.

News1 Korea’nın 14 Ekim tarihli bir raporuna göre Kore Blok Zinciri Derneği, Güney Kore hükümetinin uzun zamandır beklenen yeni vergi stratejisini uygulaması kararını 1 Ocak 2023’e kadar ertelemesini talep etti.

Dernek, %20 vergi oranına açıkça karşı çıktığını belirtmese de sektördeki kripto borsalarının ve şirketlerin Gelir Vergisi Yasası’na hazırlanmak için “makul bir süreye” ihtiyacı olduğunu hatırlattı.

Bu gecikme talebinin nedenlerinden biri olarak eski vergi sistemine uygulanan düzenlemeler ile yenisinin başlangıcı arasında çok kısa bir süre tanınması gerekçesi sunuldu. Kripto borsalarının, önceki vergi koduna giren alım satımları 2021’de eylül sonuna kadar rapor etmelerine izin verileceği açıklandı. Ancak dernek, Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’nın revize edilmiş kodu 1 Ekim 2021’den başlayarak yürürlüğe girecek şekilde belirlediğini savundu. 24 saatten daha kısa bir sürede yeni düzenlemelere uymanın zor olacağı belirtildi.

Kore Blok Zinciri Derneği Başkanı Oh Gap-soo, hükümetin dijital varlıkları vergilendirmeye ilk kez dahil olması nedeniyle vergi kodunun geçici olarak askıya alınması gerekebileceğini ima etti. Yapılan düzenlemelerin, kripto şirketlerinden gelen raporları hemen kabul etmeyebileceğini ve bunun da ekim ayında faaliyetlerine devam edip edemeyecekleri konusunda belirsizliğe yol açabileceğini ifade eden Oh Gap-soo, sektörün vergilendirmeye hazırlanma konusunda büyük zorluk yaşadığının altını çizdi. Özel Ödeme Kanunu yürürlüğe girmeden önce işin devam edip etmeyeceğinin belirsiz olduğunu söyleyen başkan, böyle bir durumda bir vergi altyapısı ile donatılmamış firmaların çok zorlanacağını hatırlattı.

Hükümetin, uzun vadede vergi gelirini güvence altına alabilmesi ve firmaların ulusal ekonomiye katkı sağlayabilmeleri için makul bir asgari hazırlık süresi sağlaması gerektiği kaydedildi.

İlgili Haber:  Güney Kore Devlet Kurumunda Blockchain Tabanlı Kimlik Sistemi Kullanılacak

Yeni vergi planına göre, sanal para birimlerinden ve maddi olmayan varlıklardan elde edilen kazançların, yıllık olarak hesaplanarak vergiye tabi gelir olarak sınıflandırılacağı açıklandı. Yıllık 2.000 doların altındaki sanal varlıklardan elde edilen gelirin, minimum eşiğin altına düşerek vergilendirilmeyeceği fakat bununla birlikte, bu eşiğin üzerindeki kripto para ticaretinden elde edilen herhangi bir gelirin, %20’lik sabit bir oranda vergilendirileceği belirtildi.

Mevcut vergi yasasında yapılan değişikliklerin, ülke çapındaki birçok işletmeyi büyük ölçüde etkilemesi öngörülüyor. Son zamanlarda, Kore’deki en büyük beş bankadan dördü “kripto varlık hizmetleri” sunacaklarını açıklamıştı. Ek olarak en az bir borsa da yasal paradan kripto ticaretine kadar büyük bir banka ile ortaklık yapmaya başlamıştı.

Kore Blok Zinciri Derneği’nden başka bir temsilci ise sektörün, sanal varlıklardan elde edilen geliri vergilendirme ilkesine uygun olduğu ve aktif olarak iş birliği yapacaklarını ilan etti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın