12 Ağustos 2022, Cuma
19.7 C
İstanbul

Korku ve Açgözlülük Endeksinin “Açgözlülüğe” Dönmesiyle Beraber Ethereum Yeni Bir Ralli Başlattı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin fiyatı, 12 gün ardı ardına yukarı yönlü momentum göstermesinin ardından fiyatında bir yükseliş atağı yaşamıştı. Kripto paranın bu kadar uzun süre yeşil bölgede kalması daha önce Şubat ayında gerçekleşmişti. BTC fiyatının 42.600 dolara ulaşmasıyla beraber kripto para “korku ve açgözlülük” endeksi de “açgözlülük” yönüne döndü. Bununla birlikte Ethereum fiyatı da 15 Haziran’dan bu yana en yüksek düzeyi olan 2.600 doları aştı.

Binance indirim kodu

Korku ve Açgözlülük Endeksi BTC’nin 42.600 Doları Aşmasıyla Açgözlülüğe Döndü, Ethereum 2.600 Doları Aştı

Temmuz ayında 29.000 dolara kadar düşen Bitcoin yeni bir ralli başlatarak iki haftadan kısa bir süre içerisinde %45 değer kazandı. Bu yazının yazıldığı anlarda BTC fiyatı 42.400 seviyesini gösterirken Korku ve Açgözlülük Endeksi ise 60’a kayarak şu anda piyasada açgözlülüğün hakim olduğunu belirtti. Bir ay önce kadar ise aynı endeks 21’i göstererek aşırı bir korku lehine sinyal veriyordu.

Binance indirim kodu

ethereum

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Korku ve Açgözlülük endeksi, kripto para topluluğu içerisinde birden fazla faktörü değerlendirerek BTC ve diğer kripto paralara karşı olan genel tutumu değerlendiren popüler bir gösterge olarak biliniyor. Analiz edilen faktörler arasında anketler, sosyal medya yorumları, volalite ve hacim değerleri yer alıyor.

Endeks Zaman Zaman 10’a Kadar Gerilemişti

Şimdi ise kripto para sektöründeki son gelişmeler ile beraber topluluğun tutumu değişmiş gibi görünüyor. Bunun sonucunda bu gösterge, zaman zaman 10’a (aşırı korku) değerine düşmesine rağmen son üç içerisinde ilk kez 60’a kadar yükseldi. Endeksin korku alanından açgözlülük alanına geçişinin son fiyat yükselişine bağlı olduğu düşünülüyor.

Ancak bu yazının yazıldığı anlarda BTC tekrardan ters yöne gitmeye başladı. Yazım anında BTC 42.000 dolar üstündeki momentumunu sürdürmeyi başaramadı. Bitcoin soluklana dursun, Ethereum bu sırada etkileyici bir rallinin ortasında seyrediyor.

İlgili Haber:  Altcoin Sezonu Gümbür Gümbür Geliyor! Ethereum Fiyatında 4.900 Dolar Ne Zaman?

Birkaç saat önce Ethereum fiyatı 2.600 dolara çıkarak 15 Haziran’dan bu yana en yüksek değerine ulaştı. Ethereum, birkaç gün içerisinde hayata geçeceği düşünülen ve heyecanla beklenen Londra hard fork’unu gözlüyor. ETH’nin fiyatını toparlaması, piyasa havasında da gözle görülür bir iyileşmeyle birlikte gelişti. Yukarıda da bahsedildiği gibi artık yatırımcılar haftalar süren “nötr” ve “korku” değerlerinin ardından endeks üzerinde “açgözlülük” bölgesinde bulunuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar