Koronavirüs Bankalar İçin Kötü, Bitcoin İçinse Harika Olacak

Son güncelleme: 4 ay önce

Koronavirüs salgını, yerleşik statükoyu tersine çevirdi ve birçok işletme ve sektör hala sarsılıyor.

Dünyanın en büyük bankaları, milyarder yatırımcı Warren Buffett’ın bu yıl uzun süredir sahip olduğu banka hisselerini elinden çıkarmasına ve diğer birçok yatırımcıya katılarak altına yönelmesiyle değerlerinin düştüğünü gördü.

DBS baş ekonomisti Taimur Baig’e göre, bankalar Covid sonrası dünyada mücadele ederken, bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin pandeminin neden olduğu hızlı bir ilgi görmesi bekleniyor.

Baig yaptığı açıklamada, “Pandemi öncesi talep büyük ölçüde spekülatifti” dedi. “İnsanlar bitcoin’in muhteşem bir performans sergilediğini gördüler ve bu oyunun bir parçası olmak istediler, bu yüzden varlıklarının %1’ini Bitcoin’e yatırdılar. Ama bence pandemi sonrasındaki dönem spekülatif olmanın ötesinde. Bu daha çok, Bitcoin’in arzının sınırlı olması ve sınırsız bir şekilde üretilmemesiyle ilgili. İnsanlar merkez bankasının sürekli dolar basması konusunda endişeli ve güvenli liman olarak altına ek olarak kripto para tutmaları gerekip gerekmediğini merak ediyor.

Bitcoin enflasyona karşı dayanaklı

Bu yıl, Mayıs ayında ünlü Paul Tudor Jones liderliğindeki bir dizi yüksek profilli, yerleşik yatırımcı, 21 milyon sabit limiti ile bitcoin’i, koronavirüs salgınının bir sonucu olarak geldiğini gördükleri enflasyona karşı potansiyel bir koruma olarak benimsedi.

Baig’in yorumları, geçen ay Singapur bankacılık devi için yazdığı ve 2020’nin “dijital finans tarihinde bir dönüm noktası olacak şekilde şekillendiğini” ve bitcoin’in kalıcı olduğunu belirten bir raporu takip ediyor.

Baig, bazı DBS meslektaşlarıyla birlikte, “Kamu ve özel dijital para birimlerinin geri dönüşünün hiçbir anlamı yok” diye yazdı. “Her ikisi de yeni kullanım senaryoları, teknolojik gelişmeler ve düzenli olarak ortaya çıkan zorluklarla cesur yeni sınırlar olmaya devam ediyor.”

  Merkezi Veri Yönetimi, COVID-19'a Verilecek Küresel Tepkiyi Engelledi

Bu arada, bankacılık hisseleri, kısmen koronavirüs salgınının yol açtığı hasarı telafi etmek için uygulamaya konan büyük merkez bankası teşvik önlemleri nedeniyle, Mart koronavirüsünün neden olduğu çöküşten geri dönme mücadelesi verdi. Önlemler, ABD Merkez Bankası liderliğindeki dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarını, faiz oranlarını düşürmeyi ve parasal genişleme yoluyla para basmayı hızlandırmayı içeriyor.

“Düşük taban oranları, bankaların krediler için uygulayabilecekleri faiz oranlarını aşağı çekiyor ve nicel genişleme, kredi yayılmasının sonucunda borçlanma maliyetlerini de düzleştiriyor. AJ Bell aracı kurumunun yatırım direktörü Russ Mold yaptığı açıklamada, “merkez bankası politikaları, büyük kredi verenler söz konusu olduğunda faydadan çok zarar verebilir” ve “bankaları ciddi şekilde zayıflatabilir” dedi.

Banka hisse senetleri 2020’de büyük bir darbe aldı. KBW Nasdaq Bank Endeksi bu yıl %33 düştü. Gevşek merkez bankası politikası, yatırımcıların on milyarlarca dolarlık kaygılarını artırdı, büyük borç verenler potansiyel kredi kayıplarını hesaba katmak için bir kenara ayırdılar.

İnsanlar kripto paralara yöneliyor

Ekonomideki kilitlenmeler, para basımı ve teşvik önlemleri birçok kişiyi bitcoin ve kripto paralara itti. Dünyanın dört bir yanındaki Bitcoin ve kripto para birimi borsaları, son aylarda çok yüksek ticaret hacimlerini ve yeni kullanıcıların arttığını bildiriyor.

Bu arada, bazıları koronavirüs salgınının Bitcoin’in fiyatını artırmasını beklediklerini söylüyor. Ağustos ayında ABD Kongre Üyesi Tom Emmer, dünya koronavirüs krizinden çıkarken bitcoin’in “güçlenmesini” beklediğini söyledi.

Emmer, bitcoin ve kripto paralar hakkında; “Salgından sonra da devam edecekler. Ademi merkeziyetçi yapıları nedeniyle giderek daha önemli hale geliyorlar” dedi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın