Koronavirüs Dijital Paraya Geçiş İçin Dönüm Noktası mı?

Son güncelleme: 3 ay önce

Bugün BBC’de yayınlanan ilginç bir haber vardı.

Habere göre bilim adamları COVID-19’a neden olan koronavirüsün telefon ekranı, paslanmaz çelik ve kağıt/madeni paraların yüzeyinde 28 gün boyunca yaşayabildiğini söylüyor.

Cümleye dikkat ettiniz değil mi? Virüs banknotların üzerinde 28 gün boyunca yaşayabiliyormuş. Peki her şeyin dijitale dönüştüğü bu devirde, neden hala kağıt parada ısrar ediyoruz?

Araştırmalar ne diyor?

Avustralya’nın ulusal bilim kurumunun elde ettiği bulgular, SARS-Cov-2’nin yüzeylerde daha önce düşünülenden çok daha uzun süre hayatta kalabileceğini gösteriyor.

Bilindiği üzere virüs en çok insanlar öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda bulaşır.

Ancak uzmanlar, havadaki parçacıkların yanı sıra metal ve plastik gibi yüzeylere de yayılabileceğini söylüyor.

Önceki laboratuvar çalışmaları, sonuçlar değişiklik gösterse de SARS-Cov-2’nin kağıt paralar ve cam üzerinde iki ila üç gün ve plastik ve paslanmaz çelik üzerinde altı güne kadar hayatta kalabileceğini gösteriyordu.

Ancak Avustralya ajansı CSIRO’nun en son araştırması, virüsün “son derece sağlam” olduğunu, oda sıcaklığındaki bir ortamda cam veya plastik kaplı cep telefonu ekranlarında ve kağıt banknotlar gibi pürüzsüz yüzeylerde 28 gün boyunca hayatta kaldığını gösteriyor.

Bir kıyas yapmak gerekirse, örneğin grip virüsü aynı koşullarda 17 gün yaşayabiliyor.

Ultraviole ışınlar virüsü öldürdüğü için deneyler karanlıkta gerçekleştirildi.

CSIRO CEO’su Dr Larry Marshall, “Virüsün yüzeyde gerçekten ne kadar süre canlı kalacağını belirlemek, yayılmasını daha doğru bir şekilde tahmin etmemizi, azaltmamızı ve insanlarımızı korumak için daha iyi bir iş çıkarmamızı sağlıyor” dedi.

Virology Journal’da yayınlanan çalışma, virüsün daha yüksek sıcaklıklarda daha kısa süre hayatta kaldığını gösteriyor. Örneğin bazı yüzeylerde 40 derece sıcaklıktaki bir ortamda 24 saat içinde bulaşıcılığı gidiyor.

  Merkez Bankaları Değişimin Eşiğinde

Dijital paralara geçmenin zamanı geldi de geçiyor

Günümüz dünyasında artık hemen hemen her şey dijitale dönmüş durumda. Alışverişlerimiz online. Yemek siparişlerimiz online. Basılı yayınlar bir bir kapanıyor. Gazeteler dijitale geçiyor. Kitapların sadece online versiyonları yayınlanıyor. Geriye bir tek geleneksel kağıt/madeni paralar kalmış durumda. Bitcoin bundan 10 yıl önce fitili ateşledi. Ardından Ethereum ve benzeri yüzlerce kripto para ortaya çıktı. Belli ki şu an bir dönüşümün içindeyiz. Kripto paraların olgunlaşması ve kitlelerce benimsenmesi için çok zamana ihtiyaç var. Ancak koronavirüs bu süreci hızlandıracak gibi gözüküyor.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın