10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.9 C
İstanbul

Kosova, Bitcoin Madenciliğini Yasakladı: İşte Nedeni!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kosova, Bitcoin madenciliğini yasakladığını duyurdu. Yasağın temel nedeni ülkede bir süredir devam eden enerji kriziyle başa çıkmak…

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kosova, Aralık ayında enerji kriziyle başa çıkmak için olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.
  • Hükümet, bir komite tavsiyesi üzerine de Bitcoin madenciliğini yasakladığını duyurdu.

Kosova hükümeti bugün Bitcoin ve diğer kripto paraların madencilik faaliyetlerini yasakladığını duyurdu.

Binance indirim kodu

Kosova’dan Bitcoin Madenciliğine Yasak

Ülkenin Ekonomi Bakanı Artane Rizvanolli, kolluk kuvvetlerinin kripto madencilik operasyonlarını tespit etmeye ve engellemeye başlayacağı konusunda uyarı yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bakan, Aralık ayında kurulan “Enerji Temini için Acil Durum Önlemleri Teknik Komitesi”nin tavsiyesi üzerine hareket ettiklerini belirtti. Aralarında Rizvanolli’nin de yer aldığı çok sayıda bakanın yanı sıra diğer devlet görevlileri ve Kosova Enerji Kurumu’ndan temsilciler de söz konusu komitede yer alıyor.

Geçen ay, Kosova hükümeti sert geçen kışın yol açtığı elektrik kesintileriyle başa çıkabilmek için 60 günlük olağanüstü hal ilan etti. Ülke elektriğinin çoğu kömürle çalışan elektrik santrallerinden geliyor. Bu tesislerden en büyüğü ise Aralık ayında teknik sorunlar nedeniyle geçici olarak kapatıldı. Bu durum ülkeyi enerji ithal etmeye zorladı; ancak komşu Sırbistan’ın da teknik ve hava sorunları nedeniyle enerji kapasitesinde kayıp yaşaması sonucunda fiyatlar patladı.

Ülke, Elektrik Kesintileriyle Başa Çıkmaya Çalışıyor

Olağanüstü hal ilanı, hükümetin elektrik kesintileri uygulamasına ve ithalat için parayı yeniden tahsis etmesine olanak sağladı.

Kosovalılar, elektrik kesintileriyle başa çıkmak için giderek daha fazla jeneratöre ihtiyaç duyarken hükümet, gerekli olmadığı düşünülen enerji tüketimini yani kripto parayı yasaklamayı tercih etti.

Kosova, Bitcoin’in küresel hash oranı açısından bakıldığında oldukça düşük etkili bir ülke. Cambridge Üniversitesi verilerine göre ülkenin toplam Bitcoin hash oranı içindeki payı yalnızca %0.01 seviyesinde seyrediyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Üretiminin Ne Kadarı Çevreyi Kirleten Kömürden Sağlanıyor?

Kosova, son günlerde enerji sıkıntısı nedeniyle Bitcoin madenciliğini yasaklayan tek ülke değil. Geçtiğimiz haftalarda Kazakistan ve İran da benzer kaygıları öne sürerek kripto para madenciliğini bir süre yasakladıklarını veya belirli limitler getirdiklerini duyurdu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar