25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Kosova, Bitcoin Madenciliğini Yasakladı: İşte Nedeni!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Kosova, Bitcoin madenciliğini yasakladığını duyurdu. Yasağın temel nedeni ülkede bir süredir devam eden enerji kriziyle başa çıkmak…

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kosova, Aralık ayında enerji kriziyle başa çıkmak için olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.
  • Hükümet, bir komite tavsiyesi üzerine de Bitcoin madenciliğini yasakladığını duyurdu.

Kosova hükümeti bugün Bitcoin ve diğer kripto paraların madencilik faaliyetlerini yasakladığını duyurdu.

Binance indirim kodu

Kosova’dan Bitcoin Madenciliğine Yasak

Ülkenin Ekonomi Bakanı Artane Rizvanolli, kolluk kuvvetlerinin kripto madencilik operasyonlarını tespit etmeye ve engellemeye başlayacağı konusunda uyarı yayınladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Bakan, Aralık ayında kurulan “Enerji Temini için Acil Durum Önlemleri Teknik Komitesi”nin tavsiyesi üzerine hareket ettiklerini belirtti. Aralarında Rizvanolli’nin de yer aldığı çok sayıda bakanın yanı sıra diğer devlet görevlileri ve Kosova Enerji Kurumu’ndan temsilciler de söz konusu komitede yer alıyor.

Geçen ay, Kosova hükümeti sert geçen kışın yol açtığı elektrik kesintileriyle başa çıkabilmek için 60 günlük olağanüstü hal ilan etti. Ülke elektriğinin çoğu kömürle çalışan elektrik santrallerinden geliyor. Bu tesislerden en büyüğü ise Aralık ayında teknik sorunlar nedeniyle geçici olarak kapatıldı. Bu durum ülkeyi enerji ithal etmeye zorladı; ancak komşu Sırbistan’ın da teknik ve hava sorunları nedeniyle enerji kapasitesinde kayıp yaşaması sonucunda fiyatlar patladı.

Ülke, Elektrik Kesintileriyle Başa Çıkmaya Çalışıyor

Olağanüstü hal ilanı, hükümetin elektrik kesintileri uygulamasına ve ithalat için parayı yeniden tahsis etmesine olanak sağladı.

Kosovalılar, elektrik kesintileriyle başa çıkmak için giderek daha fazla jeneratöre ihtiyaç duyarken hükümet, gerekli olmadığı düşünülen enerji tüketimini yani kripto parayı yasaklamayı tercih etti.

Kosova, Bitcoin’in küresel hash oranı açısından bakıldığında oldukça düşük etkili bir ülke. Cambridge Üniversitesi verilerine göre ülkenin toplam Bitcoin hash oranı içindeki payı yalnızca %0.01 seviyesinde seyrediyor.

İlgili Haber:  New York'ta Bir Yasa Tasarısı Bitcoin Üretimini 3 Yıl Boyunca Durdurmayı Amaçlıyor

Kosova, son günlerde enerji sıkıntısı nedeniyle Bitcoin madenciliğini yasaklayan tek ülke değil. Geçtiğimiz haftalarda Kazakistan ve İran da benzer kaygıları öne sürerek kripto para madenciliğini bir süre yasakladıklarını veya belirli limitler getirdiklerini duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend