11 Ağustos 2022, Perşembe
23.7 C
İstanbul

Enerji Krizi Yaşayan Kosova’da, Polis Yüzlerce Bitcoin Madencilik Cihazına El Koydu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Kosova’daki kolluk kuvvetleri, madencilik faaliyetlerini engelleme çabalarını hızlandırırken yüzlerce Bitcoin madencilik makinesine el koydu.

Binance indirim kodu

Kosova geçtiğimiz günlerde bitcoin madenciliğini tamamen yasaklamıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kosova polisi, madencilere yönelik baskınların geçen hafta başlamasından bu yana 300’den fazla Bitcoin madencilik cihazına el konduğunu bildirdi.

6 Ocak’ta polis, Güney Mitrovica kentinde düzenlenen bir baskında “kripto para üretimi için kullanıldığından şüphelenilen” 67 madencilik cihazına el koyduğunu söyledi.

Bunu, 8 Ocak’ta, yetkililerin Leposaviç’te 272 adet Antminer Bitcoin madencilik makinesine daha el koyduklarını bildiren bir duyuru izledi. Polisin yaptığı açıklamaya göre, baskın sırasında bir kişi gözaltına alındı.

Aynı gün yayınlanan ayrı bir basın açıklamasında, Kosova polisi ülkenin başkenti Priştine’nin kuzeyinde 39 Bitcoin madencilik makinesine daha el koyduğunu bildirdi.

Polis baskınına övgüde bulunan Ekonomi Bakanı Artane Rizvanolli, Twitter’dan el koymanın vergi mükelleflerinin “ayda on binlerce avro” tasarruf edeceği anlamına geldiğini söyledi.

Kosova enerji krizi

Kosova hükümeti, Aralık ayında enerji kriziyle başa çıkmak için 60 günlük olağanüstü hal ilan etti ve ardından geçen hafta Bitcoin ve kripto para madenciliği yasağı geldi.

Kosova’nın kömürle çalışan en büyük elektrik santrali Aralık ayında teknik bir sorun nedeniyle kapatılmış ve komşu Sırbistan’dan elektrik ithal etmeye mecbur kalmışlardı.

Ancak, dondurucu soğuklar ve yoğun kar yağışı ile birlikte kendi altyapı sorunlarının ortasında, Sırbistan da elektrik kapasitesinin üçte birini kaybetti ve bu da fiyatların artmasına neden oldu.

1.8 milyon nüfusa sahip Kosova, Reuters’e göre şu anda tükettiği enerjinin yüzde 40’ından fazlasını ithal ediyor.

İlgili Haber:  Ethereum Madencileri %51 Saldırısı Düzenleyebilir

Hükümet, olağanüstü hal kanunlarının kendisine elektrik kesintileri uygulamasına izin verdiğini iddia ediyor. Yine de eleştirmenler Bitcoin madenciliğini yasaklamanın meşruiyetini sorguluyor.

Kosovalı milletvekilleri, Ekim 2021’de bir kripto para yasa tasarısı hazırladılar. Parlamentonun bunu 2021’in sonunda kabul etmesi beklense de, yasa hâlâ beklemede.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar