25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Enerji Krizi Yaşayan Kosova’da, Polis Yüzlerce Bitcoin Madencilik Cihazına El Koydu

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 2 hafta önce

Binance indirim kodu

Kosova’daki kolluk kuvvetleri, madencilik faaliyetlerini engelleme çabalarını hızlandırırken yüzlerce Bitcoin madencilik makinesine el koydu.

Binance indirim kodu

Kosova geçtiğimiz günlerde bitcoin madenciliğini tamamen yasaklamıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Kosova polisi, madencilere yönelik baskınların geçen hafta başlamasından bu yana 300’den fazla Bitcoin madencilik cihazına el konduğunu bildirdi.

6 Ocak’ta polis, Güney Mitrovica kentinde düzenlenen bir baskında “kripto para üretimi için kullanıldığından şüphelenilen” 67 madencilik cihazına el koyduğunu söyledi.

Bunu, 8 Ocak’ta, yetkililerin Leposaviç’te 272 adet Antminer Bitcoin madencilik makinesine daha el koyduklarını bildiren bir duyuru izledi. Polisin yaptığı açıklamaya göre, baskın sırasında bir kişi gözaltına alındı.

Aynı gün yayınlanan ayrı bir basın açıklamasında, Kosova polisi ülkenin başkenti Priştine’nin kuzeyinde 39 Bitcoin madencilik makinesine daha el koyduğunu bildirdi.

Polis baskınına övgüde bulunan Ekonomi Bakanı Artane Rizvanolli, Twitter’dan el koymanın vergi mükelleflerinin “ayda on binlerce avro” tasarruf edeceği anlamına geldiğini söyledi.

Kosova enerji krizi

Kosova hükümeti, Aralık ayında enerji kriziyle başa çıkmak için 60 günlük olağanüstü hal ilan etti ve ardından geçen hafta Bitcoin ve kripto para madenciliği yasağı geldi.

Kosova’nın kömürle çalışan en büyük elektrik santrali Aralık ayında teknik bir sorun nedeniyle kapatılmış ve komşu Sırbistan’dan elektrik ithal etmeye mecbur kalmışlardı.

Ancak, dondurucu soğuklar ve yoğun kar yağışı ile birlikte kendi altyapı sorunlarının ortasında, Sırbistan da elektrik kapasitesinin üçte birini kaybetti ve bu da fiyatların artmasına neden oldu.

1.8 milyon nüfusa sahip Kosova, Reuters’e göre şu anda tükettiği enerjinin yüzde 40’ından fazlasını ithal ediyor.

İlgili Haber:  Bitcoin'in En Büyük Madencilik Havuzları, Taproot Güncellemesini Aktive Etti

Hükümet, olağanüstü hal kanunlarının kendisine elektrik kesintileri uygulamasına izin verdiğini iddia ediyor. Yine de eleştirmenler Bitcoin madenciliğini yasaklamanın meşruiyetini sorguluyor.

Kosovalı milletvekilleri, Ekim 2021’de bir kripto para yasa tasarısı hazırladılar. Parlamentonun bunu 2021’in sonunda kabul etmesi beklense de, yasa hâlâ beklemede.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend