Kötü Haber Akışına Rağmen Bitcoin Yoluna Devam Ediyor

Bitcoin (BTC) fiyatı, 11.000 $ direncinin altında bir hafta daha kapanmanın eşiğinde görünüyor, ancak haftanın önemli olayları göz önüne alındığında, işler çok daha kötü olabilirdi.

Cryptocurrency daily market performance snapshot

Piyasa değerine göre en üst sıradaki kripto para birimi, KuCoin‘in borsadan 150 milyon dolardan fazla değerde varlığın çalındığını ortaya çıkardığını ve CTFC’nin BitMEX borsasına karşı yasal işlem başlatıldığını açıkladığında fiyat sadece biraz tökezledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüse yakalandığının açıklanması üzerine DOW ve S&P 500 vadeli işlemlerinin büyük bir düşüş kaydetmesi ile fiyat yine çöküşü engelledi.

Geçmişte, yukarıdaki olaylardan sadece biri, Bitcoin fiyatını en az %10 oranında kolayca düşürebilirdi ve tarihin gösterdiği gibi, altcoinler daha da fazla hasar görürdü.

Cointelegraph yazarı Marcel Pechman’a göre, Bitcoin’in büyük olumsuz haber olaylarına karşı direnci, profesyonel ve kurumsal yatırımcıların dijital varlıkta yükselişe geçtiğini gösteriyor. Pechman, 12.000 dolara yükseliş trendinin yatırımcıların beklediğinden daha erken başlayabileceğini öne sürdü.

BTC/USDT daily chart

Geçen hafta olduğu gibi, Bitcoin simetrik bir üçgen içinde sıkışmaya devam ediyor ve fiyat 10.500 doların üzerinde duruyor.

Günlük grafikteki hacim profili görünür aralığı (VPVR), Bitcoin’in 11.400 $ ‘dan 9.950 $’ a düştüğü 3 Eylül mumunun uzunluğu olan büyük bir 1.450 $ boşluğu gösteriyor ve bu %13’lük düzeltmeden bu yana fiyat bu aralıkta sabitlendi.

Şu anda göreceli güç endeksi 45’in biraz üzerinde ve hareketli ortalama yakınsama sapması, MACD’nin satış hacmi arttıkça sinyal hattı üzerinden yuvarlanma eşiğinde olduğunu göstermektedir.

Bu fazla endişe verici değildir ve kuşbakışı bir bakış açısıyla, fiyat daraldıkça fiyatın hala daha yüksek ve daha düşük yüksekler yaptığını görebiliriz. Tüccarların duyarlılığı yükselişe geçse de, şu anda eksik olan temel unsur hacim.

  ABD Başkanlık Seçimi Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkileyecek

Sakin Kalmak Gerekiyor

Bitcoin’in mevcut aralığıyla ilgili olarak, 25 Mayıs-20 Temmuz aralığına bakıldığında, fiyat, fiyatı 2020’nin en yüksek seviyesi olan 12.480 $’a çıkaran %36’lık güçlü bir ralli ile patlamadan önce benzer bir simetrik üçgen içinde sıkıştırılmıştı.

Yatırımcılar, benzer bir senaryonun yapım aşamasında olup olmadığını görmek için muhtemelen mevcut yapıyı izliyorlar. Önceki bir analizde belirtildiği gibi, 10.380 $’ın üzerinde tutulması fiyatı simetrik üçgende tutacak, ancak bu seviyenin altında 10.200-9.800 $ aralığında alıcılar ilgisini gösterdi.

Bir yükseliş olması durumunda, Bitcoin fiyatının 11.000 $’dan 11.400 $’a kadar birden fazla direnç seviyesini aşması gerekiyor. Bu nedenle tüm genel direnci ortadan kaldırmak için yüksek hacimli bir artışa ihtiyaç var.

Genel olarak, hiçbir haber iyi haber değildir. Hareket ve fiyatlandırma açısından Bitcoin geçen hafta haber değeri taşıyan hiçbir şey yapmadı.

Aslında, Bitcoin ile ilgili şaşırtıcı haberin, geçmiş yıllara nazaran kötü haberlerle dolu bir haftada aşağı yönlü bir hareket sergilememesi olduğu söylenebilir.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın