Uluslararası faaliyet gösteren muhasebe ve denetim firması KPMG, kuruluşların sera gazı emisyonlarını ölçmelerine, rapor etmelerine ve dengelemelerine yardımcı olmak için blockchain tabanlı İklim Muhasebesi Altyapısı (CAI) çözümünü kamuoyuna açıkladı.

CAI, kuruluşların iklim riski değerlendirmelerinin ve varlık değerlemelerinin bir parçası olarak çevresel verileri bir finansal sistem içinde güvenli bir şekilde depolamak için blockchain teknolojisini kullanıyor. Yeni altyapı, şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim (ESG) hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olma amacı güdüyor.

Çözüm, bir kuruluşun IoT sensörleri de dahil olmak üzere mevcut sistemlerini, blockchain ağında kaydedilen doğrulanabilir bir emisyon ve dengeleme izi oluşturmak için harici veri kaynaklarıyla entegre ediyor.

Muhasebe devi, ürün üzerinde veri kaynağı ve izleme sağlayıcıları Context Labs ve Prescriptive Data’nın yanı sıra blockchain firması Allinfra ile işbirliği yaptı. Context Labs, çevresel, operasyonel ve finansal bilgileri kaydetmeden ve onaylamadan önce kuruluşlar tarafından sağlanan emisyon verilerini çevresel bağlamla zenginleştirme görevini üstleniyor.

KPMG’nin ABD’li blockchain lideri Arun Ghosh’a göre blockchain kullanımı, “paydaşların beklentilerini karşılamak ve ortaya çıkan düzenlemelere uymak” için veri raporlarının şeffaf ve güvenilir bir şekilde açıklanacağı anlamına geliyor.

Karbon ayak izi takip edilebilecek

“Yatırımcılar, odaklarını finansal faktörlerin ötesine geçerek ESG uygulamalarını içerecek şekilde genişlettikçe, kuruluşlar, ilerlemenin şeffaf bir şekilde açıklanmasının yanı sıra karbon ayak izlerini azaltma çabalarını artırıyor” dedi.

Kuruluşlar ayrıca gerçek zamanlı çevresel veriler ve gelişmiş analitik yoluyla iklim risklerinin işletme operasyonları ve finansal performans üzerindeki etkisini modelleyebilme imkanına sahip olacaklar.

Bu yılın başlarında KPMG, Nesnelerin İnterneti (IoT) ile birlikte blockchain’in dünya çapında iklim değişim çözümlerinin geliştirilmesine öncülük edeceğini tahmin ettiğini söylemişti.

Diğer büyük şirketler de blockchain’in sera gazı emisyonlarını takip eden çözümlerin raporlama yeteneklerini nasıl geliştirebileceği araştırmalarına girişti. Mercedes-Benz, bu yılın başlarında CO2 emisyonlarını izlemek için blockchain girişimi Circulor ile ortaklık kurdu. Volvo da, aynı sorunu çözmek için kendi projesini geliştirmek üzere bir start up ile ortaklık kurdu.

İlgili Haber:  İklim ile Hava Durumu Arasındaki Fark

Carbonblock isimli firma da, Porsche tedarik zincirindeki iklimle ilgili faktörlerin şeffaflığını artırmak için bir çözüm geliştirdi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın