30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Kraken, Bitcoin ATM’lerindeki Güvenlik Sorunlarını Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kraken Security Labs, birçok Bitcoin ATM’sinin aynı “yönetici QR koduyla” yapılandırıldığını ortaya çıkardı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kraken Security Labs, yaygın olarak kullanılan bir Bitcoin ATM hattında önemli güvenlik riskleri olduğunu açıkladı.
  • Kraken’in bulguları, olası yazılım ve donanım güvenlik açıklarını da içeriyor.

Kripto borsası Kraken’in siber güvenlik kolu olan Kraken Security Labs, yaygın olarak kullanılan General Bytes BATMtwo Bitcoin ATM’sinde birkaç güvenlik açığı tespit etti.

Binance indirim kodu

Kraken Security Labs ekibi, güvenlik açıklarını ortaya koyan bir blog gönderisinde, “Ekibimiz, çok sayıda ATM’nin aynı yönetici QR koduyla yapılandırıldığını ve bu QR koduna sahip kişilerin, söz konusu ATM’lerin güvenliğini tehlikeye atabileceğini tespit etti.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Kraken, “Ekibimiz ayrıca, ATM yönetim sistemindeki kritik güvenlik açıklarının yanı sıra güvenli önyükleme mekanizmalarında da bazı eksiklikler tespit etti.” diye ekledi.

Bitcoin ATM’ler ve Güvenlik Sorunları

Kraken’e göre, General Bytes BATMtwo ATM’nin “kilitle” korunan yalnızca tek bir bölmesi var.

Kraken ekibi konu ile ilgili, “Bu kiliti açmak, cihazın tüm iç kısımlarına doğrudan erişim sağlıyor. Bir saldırgan, bunu yaptığı takdirde, para kutusu, gömülü bilgisayar, web kamerası ve parmak izi okuyucusuna erişebilir.” ifadelerini kullandı.

Yazılım söz konusu olduğunda ise Kraken, “birçok ortak güvenlik özelliğinin eksik olduğunu” belirtti.

Kraken ekibine göre, BATMtwo’ya bir USB klavye takarak, kullanıcı arayüzüne tam erişim elde etmek mümkün. Bu, teorik olarak, olası saldırganların sisteme farklı uygulamalar yüklemesine, dosyaları kopyalamasına ve hatta cihazın saldırgana özel anahtarlar göndermesine imkan verir.

Güvenliğin Artırılması

Kraken, hem kullanıcılar hem de Bitcoin ATM sahipleri için bir dizi çözüm önerisi de paylaştı.

Kraken, yalnızca güvenilen mağazalarda bulunan Bitcoin ATM’lerin kullanılmasını ve bu ATM’lerin, güvenlik kameraları gibi “çevre koruma” ekipmanlarına sahip olduğundan emin olunmasını önerdi.

İlgili Haber:  Rekor Seviyedeki Bakkt Bitcoin İşlemleri, Kurumsal BTC Çılgınlığını Kanıtlıyor

Kraken ekibi, General Bytes’ın Bitcoin ATM operatörleri için ise; mevcut QR yönetici kodunun değiştirilmesini ve yeni kodun güvenlik kontrollerinin “sıkı” olduğu bir yere yerleştirilmesini önerdi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar